Przeciwnicy izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu ogłaszają porozumienie koalicyjne

Przeciwnicy izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu ogłosili, że osiągnęli porozumienie w sprawie utworzenia nowej koalicji rządzącej, torując drogę do obalenia wieloletniego przywódcy kraju.

Dramatyczne oświadczenie lidera opozycji Yaira Lapida i jego głównego koalicjanta, Naftali Bennetta, nastąpiło chwilę przed północą i uniemożliwiło krajowi oddanie się w to, co mogło być piątymi wyborami w ciągu nieco ponad dwóch lat.

W oświadczeniu na Twitterze Lapid powiedział, że poinformował prezydenta kraju o umowie.

„Ten rząd będzie pracował dla wszystkich obywateli Izraela, którzy na niego głosowali i tych, którzy nie głosowali. Zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zjednoczyć społeczeństwo izraelskie” – powiedział Lapid.

Zaproponuj rotację

Zgodnie z umową Lapid i Bennett będą na przemian dzielić stanowisko premiera. Bennett będzie służył przez pierwsze dwa lata, a Lapid przez ostatnie dwa.

Historyczne porozumienie obejmuje również małą partię islamską, Zjednoczoną Listę Arabską, co uczyniłoby ją pierwszą w historii partią arabską, która przystąpiła do rządzącej koalicji Izraela.

Lider partii Yamina, Naftali Bennett, po lewej, uśmiecha się, rozmawiając z liderem partii Yesh Atid Yairem Lapidem podczas specjalnej sesji Knesetu w środę. (Ronen Zevulun/The Associated Press)

Porozumienie musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Kneset, czyli izraelski parlament, w głosowaniu spodziewanym na początku przyszłego tygodnia.

Jeśli tak się stanie, Lapid i wielu jego współpracowników zakończy rekordowe 12-letnie rządy Netanjahu.

W desperackiej dążeniu do pozostania na stanowisku, jednocześnie walcząc z zarzutami korupcyjnymi, Netanjahu ma zrobić wszystko, co możliwe w nadchodzących dniach Aby zapobiec przejęciu władzy przez nową koalicję.

Jeśli mu się nie uda, zostanie zepchnięty do opozycji.

READ  Uwolnienie francuskiego dziennikarza i amerykańskiego pracownika organizacji humanitarnych w Afryce Zachodniej | Wiadomości o grupach zbrojnych

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *