Prezydent Polski ułaskawił we wtorek byłych polityków aresztowanych

Prezydent Polski ułaskawił we wtorek byłych polityków aresztowanych

Choć eksperci prawni argumentowali, że ułaskawienia te były wówczas nielegalne, Duda ułaskawił je już w 2015 r.

Reklama

W obliczu ostrego sporu między nowym rządem a jego nacjonalistyczno-konserwatywnym poprzednikiem prezydent Polski oznajmił w czwartek, że wznowił proces ułaskawiania dwóch polityków aresztowanych na początku tygodnia.

Do zdarzenia doszło, gdy dziesiątki tysięcy ludzi protestowało przed budynkiem parlamentu w Warszawie z antyrządowymi transparentami i polskimi flagami.

Manifestację zorganizowała obecna opozycyjna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która sprawowała władzę przez osiem lat, aż do zeszłego miesiąca, i jest blisko powiązana z prezydentem Dudą.

PiS, sfrustrowany niedawną utratą władzy, wezwał swoich zwolenników do zaprotestowania przeciwko posunięciom nowego rządu UE mającym na celu przejęcie kontroli nad mediami państwowymi.

Oznajmiła także, że będzie protestować przeciwko wtorkowemu aresztowaniu dwóch wysokich rangą członków partii, którzy zasiadali w rządzie, byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego byłego zastępcy Macieja Vasica.

Comiskey i Wasic zostali oskarżeni o nadużycie władzy w związku z działaniami podjętymi w 2007 roku, kiedy sprawowali władzę w poprzednim rządzie kierowanym przez BIS.

Duda ułaskawił ich w 2015 r., choć eksperci prawni argumentowali, że ułaskawienia są niezgodne z prawem, ponieważ ułaskawienia prezydenckie zarezerwowane są dla spraw podlegających apelacji.

Wtedy tak nie było.

W czerwcu Sąd Najwyższy uchylił ułaskawienie i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Kamiński i Wasik zostali w grudniu uznani winnymi i skazani na dwa lata więzienia.

Policja aresztowała ich we wtorek, gdy przebywali pod Pałacem Prezydenckim w Dudzie, gdzie byli objęci ścisłą ochroną.

Duda od dawna utrzymuje, że jego pierwsze kontrowersyjne ułaskawienia z 2015 roku były uzasadnione i nie ma potrzeby ich powtarzać. Jednak w czwartek powiedział, że na prośbę obu żon wszczął postępowanie w sprawie ułaskawienia.

Duda zaapelował wówczas do Ministra Sprawiedliwości, będącego Prokuratorem Generalnym, o wyrażenie zgody na ułaskawienie i zwolnienie obu osób z więzienia do czasu podjęcia decyzji.

READ  L&T Technology Services uruchamia Engineering R&D Center w Polsce, aby dostarczać klientom wbudowane i cyfrowe rozwiązania | Naród / Świat

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *