Premier Portugalii Antonio Costa rezygnuje w związku z dochodzeniami w sprawie korupcji Wiadomości o korupcji

Premier Portugalii Antonio Costa rezygnuje w związku z dochodzeniami w sprawie korupcji  Wiadomości o korupcji

Prokuratorzy aresztowali wcześniej szefa sztabu Costy i uznali ministra infrastruktury Joao Galambę za oficjalnego podejrzanego w śledztwie dotyczącym korupcji.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił, że złoży rezygnację zaledwie kilka godzin po tym, jak prokuratorzy zatrzymali jego szefa sztabu w ramach śledztwa w sprawie zarzutów o korupcję w prowadzeniu przez jego administrację projektów wydobycia litu i wodoru w kraju.

Costa, który według prokuratorów był celem odrębnego śledztwa, ogłosił decyzję w oświadczeniu telewizyjnym po wtorkowym spotkaniu z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousa.

Costa (62 l.), socjalistyczny przywódca Portugalii od 2015 r., broni swojej niewinności.

Dodał: „Mam całkowite zaufanie do wymiaru sprawiedliwości”. „Jeśli są podejrzenia, organy sądowe mogą je zbadać… Nie jestem ponad prawem”.

Oczekuje się, że prezydent De Souza przyjmie swoją rezygnację.

Opozycja wezwała rząd do natychmiastowego ustąpienia.

Na kilka godzin przed ogłoszeniem portugalska policja aresztowała Vitora Escaríę, szefa sztabu Costy, podczas nalotów na kilka budynków publicznych i innych nieruchomości w ramach śledztwa dotyczącego korupcji.

Prokuratorzy uznali ministra infrastruktury João Galambę za oficjalnego podejrzanego i aresztowali szefa sztabu Costy. Jako podejrzany wymieniono także szefa krajowej agencji ochrony środowiska.

Prokuratura podała, że ​​sąd najwyższy w kraju bada „wykorzystanie nazwiska premiera i jego udział w ujawnieniu” działalności objętej dochodzeniem.

Działalność badana przez sędziego śledczego obejmuje zarzuty nieprawidłowości, korupcję wybieranych urzędników i handel wpływami w związku z koncesjami na kopalnie litu w pobliżu północnej granicy Portugalii z Hiszpanią, a także plany utworzenia ekologicznej elektrowni wodorowej i centrum danych w mieście Sens. Około 100 kilometrów (62 mil) na południe od Lizbony.

Fabryka wodoru i kopalnie litu są częścią zielonej inicjatywy wspieranej przez Unię Europejską. Oprócz szefa sztabu Costy wydano także nakazy aresztowania burmistrza Sens i dwóch dyrektorów Start Campus, oskarżonych o budowę projektu produkcji wodoru i centrum danych.

READ  Tunezyjczycy idą do urn w wyborach, które mają umocnić rządy potężnego prezydenta | Tunezja

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *