Prawicowy przywódca Polski zadaje pytania dotyczące oprogramowania szpiegującego Pegasus

Prawicowy przywódca Polski zadaje pytania dotyczące oprogramowania szpiegującego Pegasus

Jarosław Kaczyński, główny polski populista, stanął w piątek przed komisją parlamentarną w związku z rzekomym używaniem izraelskiego oprogramowania szpiegującego Pegasus podczas kierowania poprzednim rządem kraju.

Rządząca w latach 2015–2023 partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jest podejrzana o szpiegostwo polityków opozycji i sędziów krytycznych wobec jej administracji.

Kaczyński, który był także premierem Polski, przyznał w 2022 r., że jego kraj kupił oprogramowanie szpiegowskie, ale zaprzeczył, że zostało ono wykorzystane przeciwko krytykom.

Przed piątkowym przesłuchaniem szefowa komisji Magdalena Sroca powiedziała, że ​​Kaczyński został wybrany na pierwszą osobę składającą zeznania ze względu na jego „odpowiedzialność za działania PiS sprawującego władzę do 2023 roku”.

Sroka dodał, że zakup i działalność Pegasusa „nie ma podstaw prawnych”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Komisja parlamentarna zbada cele i legalność wykorzystania Pegasusa oraz spróbuje ustalić, w jaki sposób ten i inne podobne systemy zostały przejęte przez Polskę.

Według kilku źródeł nowej koalicji rządzącej pod przewodnictwem proeuropejskiego premiera Donalda Tuska nieujawniona lista osób, które mają zostać objęte dochodzeniem, może być „niezwykle długa” i „szokująca”.

Citizen Lab, kanadyjska organizacja zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym, stwierdziła, że ​​Pegasus został użyty przeciwko kilku osobom w Polsce.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Godnym uwagi celem jest Krzysztof Brejza, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, ale wcześniej koordynator kampanii wyborczej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej podczas wyborów legislacyjnych w 2019 r.

Po zainstalowaniu na telefonie komórkowym Pegasus może zapewnić dostęp do wiadomości i danych użytkownika, ale także umożliwia zdalną aktywację urządzenia w celu nagrywania dźwięku i obrazu.

W nowym parlamencie powołał już dwie komisje śledcze w sprawie działalności rządu PiS: jedną ds. nieudanej próby zorganizowania wyborów prezydenckich w czasie pandemii Covid-19, drugą zaś masowego rozprowadzania płatnych polskich wiz za pośrednictwem ambasad. Różne kraje.

READ  Turkish Airlines dodaje Kraków, historyczną stolicę Polski, do swojej siatki połączeń

sw/bo/nmc/js

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *