Poznaj kanadyjską firmę, która dostarcza zdjęcia z Księżyca

Poznaj kanadyjską firmę, która dostarcza zdjęcia z Księżyca

Kanadyjski aparat fotograficzny udostępnia światu najnowsze zdjęcia Księżyca.

Firma Canadensys z siedzibą w Toronto wyprodukowała łącznie siedem kamer, które odbyły długą i trudną podróż na Księżyc na pokładzie lądownika księżycowego Odysseus.

Kamery te są odpowiedzialne za wiele zdjęć opublikowanych w tym tygodniu przez Intuitive Machines, firmę, która stworzyła Odyseusza i jest odpowiedzialna za obsługę go w kosmosie.

„Większość, jeśli nie wszystkie, zdjęć, które widziałeś z Intuitive Machines, które wyglądają jak okrągła kula, pochodzi z naszych kamer” – powiedział Frank Teti, dyrektor generalny Canadensys Aerospace.

Lądownik księżycowy Odysseus wylądował na powierzchni Księżyca 22 lutego, a Canadensys otrzymuje zdjęcia ze statku kosmicznego, gdy może wykorzystać ograniczoną komunikację między statkiem a kontrolą misji w Houston.

Według najnowszych szacunków Steve'a Altimusa, dyrektora generalnego Intuitive Machines, komplikacje podczas lądowania spowodowały, że statek kosmiczny Odysseus ustabilizował się pod kątem około 30 stopni.

To utrudniło komunikację ze statkiem kosmicznym.

„Obserwowaliśmy start z wielkim zainteresowaniem i byliśmy pewni, że naprawdę wystartował” – powiedziała Titi. „Widzieliśmy lądowanie i teraz zagłębiamy się w operacje. To bardzo ekscytujący czas”.

Dwie kamery Canadensys zostały dostarczone dla samego Odyseusza, a pozostałe pięć stanowiło część pakietów – tego, co przemysł kosmiczny nazywa ładunkami – przewożonych na pokładzie.

Według Titi inżynierowie z Canadensys odegrali aktywną rolę w ładunku Międzynarodowego Stowarzyszenia Obserwatorium Księżycowego (ILOA). Skutecznie sterują tymi kamerami zdalnie, wysyłając SMS-y do kamery i przesyłając dane z urządzenia do ILOA.

Kamery Canadensys uchwyciły lądowanie Odyseusza na Księżycu. (maszyny intuicyjne)

Pakiet ten stanowi poligon doświadczalny dla proponowanego obserwatorium księżycowego, pierwszego tego rodzaju stacjonującego na powierzchni Księżyca. Canadensys podpisał kontrakt z ILOA na produkcję kamer do testów i przyszłych misji na Księżyc.

Urzędnicy NASA i Intuitive Machines obawiali się, że Odyseuszowi grozi wczesny grób z powodu niewłaściwego miejsca lądowania, ale w środę zmienili szacunki dotyczące ilości pozostałej baterii statku kosmicznego.

READ  Snap kupił firmę WaveOptics zajmującą się rzeczywistością rozszerzoną za 500 milionów dolarów

Altimus, prezes Intuitive Machines, zasugerował nawet, że możliwe byłoby ponowne wybudzenie statku kosmicznego w ciągu dwóch tygodni w celu przesłania większej ilości danych z powrotem na Ziemię.

Ponieważ testowanie kamer kosmicznych w rzeczywistych warunkach pracy jest tak rzadkie, według Teti każda informacja zwrotna, jaką otrzymuje zespół Canadensys, jest niezwykle ważna.

„Dokładnie badamy każdą część procesu i dane, aby zobaczyć, jak możemy je ulepszyć” – powiedział. „To po prostu świetna okazja do zebrania bezcennych danych użytkowników”.

Titi powiedział, że jego firma rozpoczęła produkcję kamer księżycowych, ponieważ nie mogła znaleźć innych dostawców tego typu części.

To nie jest łatwe.

Wyjaśnił, że kamery muszą być wystarczająco mocne, aby wytrzymać ogromne ciśnienia i wibracje podczas startu, promieniowanie elektromagnetyczne w przestrzeni kosmicznej i temperatury powierzchni Księżyca.

Jego firma jest jedną z dwóch firm zaangażowanych w misję Odyseusz, przy czym MDA z siedzibą w Brampton w Ontario produkuje czujniki lądowania na potrzeby tej misji.

Według Rory’ego MacDonalda Gauthiera, blogera specjalizującego się w pisaniu o kosmosie, to ekscytujący moment w kanadyjskim przemyśle kosmicznym.

Przypisuje rządowi federalnemu znaczne inwestycje w branżę i wykorzystanie tych inwestycji do zapewnienia Kanadyjczykom większych ról w nadchodzących misjach.

„Ale Kanada również naprawdę wstaje i mówi: jesteśmy tutaj nie tylko po to, aby brać udział w eksploracji kosmosu, ale aby przewodzić”.

Kanadyjski astronauta Jeremy Hansen przygotowuje się do przelotu w pobliżu Księżyca na pokładzie misji Artemis 2, której start jest wstępnie zaplanowany na przyszły rok.

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *