Polski Sikorski twierdzi, że UE powinna powrócić do przedwojennych zasad handlu żywnością z Ukrainą

Polski Sikorski twierdzi, że UE powinna powrócić do przedwojennych zasad handlu żywnością z Ukrainą

(Bloomberg) – Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że Unia Europejska powinna przywrócić kontrolę handlową importu ukraińskiej żywności, która istniała przed inwazją Rosji, aby uniknąć erozji wsparcia dla rozdartego wojną kraju.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak polscy rolnicy zablokowali przejście graniczne w proteście przeciwko przywozowi produktów rolnych z Ukrainy. Rząd w Warszawie wezwał UE do ograniczenia importu, ale rozwiązanie zaproponowane przez Sikorsky'ego idzie o krok dalej, choć osobiście.

„Musimy wrócić do przedwojennych zasad handlu, a następnie zacząć od Ukrainy, gdy wejdzie ona do UE i jednolitego rynku, dokonać wszystkich dostosowań i przestrzegać wszystkich zasad” – powiedział Sikorsky zgromadzonym w The Atlantic. Rada w Waszyngtonie w poniedziałek. „To tylko mój pogląd”.

Przeczytaj także: Słynny Wysoki Ambasador Polski Frank uderza w Rosję

Jego propozycja oznaczałaby przywrócenie przez UE wszystkich ograniczeń importowych zniesionych przez Unię w 2022 roku, zapewniając jej niemal nieograniczony dostęp do wspólnego rynku europejskiego obejmującego 27 krajów i pomagając Kijowowi w znalezieniu nowych szlaków eksportu.

Poprzedni rząd w Warszawie nałożył w zeszłym roku zakaz importu ukraińskiego zboża, który ostatecznie przegrał w październiku przed wyborami parlamentarnymi, aby uspokoić rolników. Obecna administracja wprowadziła ograniczenia umożliwiające tranzyt wyłącznie do portów na Morzu Bałtyckim i innych krajów UE.

Sikorski twierdzi, że sytuacja się obecnie zmieniła – Ukraina ponownie może wysyłać zboże przez Morze Czarne, a Polska stała się odbiorcą dwóch trzecich zboża, które trafiało do UE przed wprowadzeniem zakazu.

„Polscy rolnicy nie mogą unieść ciężaru całej solidarności UE z Ukrainą” – powiedział Sikorski. „Zgadzam się, że optyka nie jest w tym zbyt dobra. Ale musimy zrobić jedno i drugie – uratować Ukrainę i uratować polskie rolnictwo.

©2024 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *