Akcje Berkshire spadły na minusie, gdy Stany Zjednoczone zagroziły pozwaniem jednostki w związku z kosztami pożarów

Akcje Berkshire spadły na minusie, gdy Stany Zjednoczone zagroziły pozwaniem jednostki w związku z kosztami pożarów

Napisane przez Niketa Nishanta

(Reuters) – Akcje spółki Berkshire Hathaway należącej do Warrena Buffetta spadły w poniedziałek o ponad 2%, spowalniając jej marsz do wartości rynkowej wynoszącej 1 bilion dolarów w związku z obawami inwestorów po tym, jak rząd USA ostrzegł przed pozwem przeciwko swojej spółce zależnej zajmującej się energią elektryczną, Pacifi Corp.

Berkshire ujawniło ryzyko wytoczenia pozwu przeciwko swojej jednostce w związku z rzekomym niepokryciem 356 mln dolarów kosztów związanych z pożarami lasów w Slater w 2020 r. w południowym Oregonie i północnej Kalifornii.

Grupa inwestycyjna ostrzegła w sobotę, że spółka matka PacifiCorp i jedna z największych firm spoza branży ubezpieczeniowej w Berkshire, Berkshire Hathaway Energy, znajdują się pod presją.

„Minie wiele lat, zanim poznamy ostateczne żniwo strat BHE w wyniku pożarów i będziemy w stanie podjąć inteligentne decyzje dotyczące celowości przyszłych inwestycji we wrażliwych państwach zachodnich” – napisał Buffett w swoim corocznym liście do akcjonariuszy.

Łagodził także oczekiwania co do ceny akcji Berkshire, mówiąc, że nie zostało mu już wiele lukratywnych możliwości inwestycyjnych, zapewniając jednocześnie inwestorów, że największa spółka finansowa pod względem kapitalizacji rynkowej została „zbudowana tak, aby przetrwać”.

93-letnia legenda inwestowania powiedziała akcjonariuszom, że Berkshire będzie działać nieco lepiej niż „przeciętna amerykańska firma”, ale wszystko poza tym jest „pobożnym życzeniem”, mimo że dysponuje gotówką o wartości 167,6 miliarda dolarów.

„W tym kraju jest tylko kilka firm, które mogą naprawdę zmienić sytuację w Berkshire, a my i inni nieustannie je dokooptujemy… Podsumowując, nie mamy potencjału do osiągania niesamowitych wyników”. Buffet napisał.

Bilion dolarów

Inwestorzy uważnie obserwują Berkshire, ponieważ jego wyniki często postrzegane są jako wskaźnik kondycji amerykańskiej gospodarki.

„Chociaż brzmi to tak, jakby Buffett twierdził, że światowe akcje są sprawiedliwie wyceniane, prawda jest bardziej zniuansowana” – napisał w notatce Nicholas Colas, współzałożyciel DataTrek Research.

READ  Oferty pracy w Kanadzie ustanowiły rekord: The Tribune India

„Berkshire to ogromna firma i musi zajmować duże pozycje w dużych spółkach, aby „poruszać igłę”. Rynki na ogół dobrze radzą sobie z wyceną tego typu akcji, stąd brak możliwości”.

Roczny zysk operacyjny Berkshire wzrósł o 21% do 37,4 miliarda dolarów dzięki lepszemu gwarantowaniu emisji i wyższym dochodom z inwestycji w sektorze ubezpieczeń. Zyski operacyjne za czwarty kwartał były wyższe od oczekiwań analityków.

Kapitalizacja rynkowa wynosząca 1 bilion dolarów umieściłaby Berkshire na rzadkiej liście amerykańskich firm, na której obecnie znajdują się giganci technologiczni, tacy jak Microsoft i Apple.

Akcje klasy A firmy Berkshire spadły o 2,16%, natomiast akcje klasy B, które dają większe prawo głosu i są warte 1/1500 akcji klasy A, spadły o 1,94%. To pozostawiło konglomerat z kapitalizacją rynkową mniejszą niż 900 miliardów dolarów.

„Nadal wierzymy, że akcje są atrakcyjne w niepewnym otoczeniu makro” – powiedział analityk UBS Brian Meredith.

W swoim liście Buffett opłakiwał także śmierć swojego długoletniego zastępcy Charliego Mungera, zapewniając jednocześnie inwestorów, że wiceprezes i wyznaczony następca Greg Appel „jest przygotowany na to, aby jutro zostać dyrektorem generalnym Berkshire”.

(Raporty: Niket Nishant, Manya Saini i Jaiveer Singh Shekhawat z Bengaluru; dodatkowe raporty Noela Randewicha z San Francisco; redakcja: Arun Kuyur i Pooja Desai)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *