Polski sędzia wraca na Białoruś wśród sprzecznych zarzutów

Polski sędzia wraca na Białoruś wśród sprzecznych zarzutów

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Polski sędzia uciekł na Białoruś, twierdząc, że był „nękany i zastraszany” przez rząd premiera Donalda Tuska, który zamiast tego oskarżył go o bycie zdrajcą służącym zagorzałemu sojusznikowi Rosji w czasie wojny.

Podczas konferencji prasowej po przybyciu do Mińska sędzia Tomasz Szmydt pochwalił prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę za przywrócenie stabilności.

Wezwał Warszawę do nawiązania „dobrosąsiedzkich stosunków” z Białorusią i Rosją, choć Polska przewodzi zachodnim wysiłkom mającym pomóc Ukrainie w przeciwstawieniu się totalnej agresji Rosji od lutego 2022 r., kiedy Moskwa zaczęła częściowo wykorzystywać rosyjskie wojska stacjonujące na Białorusi.

Białoruś objęta jest poważnymi zachodnimi sankcjami ze względu na represyjny reżim i wojenne wsparcie dla Kremla, dlatego ucieczka Szmydta zszokowała i rozgniewała polskich polityków.

„Zdrajca, pytanie tylko kiedy” – napisał minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski na portalu społecznościowym X. Polski wywiad wszczął w poniedziałek śledztwo w sprawie tego, czy Szmydt zabrał ze sobą do Mińska informacje niejawne.

W poniedziałek przed wojewódzkim sądem administracyjnym w Warszawie Szmydt oświadczył, że opuścił Polskę „w związku ze swoim sprzeciwem wobec polityki i działań władz”. Powiedział, że nie może się teraz doczekać „odrobiny relaksu” w „otwartym, przyjaznym kraju”.

Rosja pomogła Łukaszence stłumić prodemokratyczne protesty w 2020 r., natomiast Stany Zjednoczone i UE zaostrzyły sankcje wobec Białorusi w 2021 r. po tym, jak Mińsk zmusił samolot Ryanair do lądowania na Białorusi w celu zatrzymania na pokładzie działacza przeciwnego Łukaszence.

Unia Europejska oskarżyła Białoruś o planowanie wojny hybrydowej w 2021 r. poprzez sprowadzenie migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu pod granicę z Polską i pomoc w ich przekroczeniu. Warszawa odpowiedziała budując wysoki metalowy płot wzdłuż części granicy z Białorusią.

READ  Nowo wybrany parlament Polski zbiera się po raz pierwszy

Nieoczekiwane odejście sędziego następuje w związku z dążeniem rządu Tuska do reformy sądownictwa, co doprowadziło do usunięcia sędziów zainstalowanych przez poprzedni rząd PiS i uznanych za nadużyjących swoich uprawnień do realizacji programu politycznego PiS.

Wysiłki Duska na rzecz przywrócenia niezależności sądów zostały w Brukseli z zadowoleniem przyjęte, a Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek proces mający na celu formalne zakończenie długiego sporu z poprzednim rządem PiS na temat praworządności.

W 2019 r. Smit znalazł się w składzie sędziów oskarżonych o prowadzenie w imieniu ówczesnego rządu kampanii oszczerstw wobec innych sędziów sprzeciwiających się PIS.

Stanisław Żaryn, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, który jest kandydatem PiS, również w poniedziałek w X nazwał Szmydta „łotrem i zdrajcą”. „Nikt przy zdrowych zmysłach nie jedzie na Białoruś, żeby stać się marionetką w ich rękach [Russia’s leader Vladimir] Putin i Łukaszenka” – dodał Żaryn.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *