Polski premier obiecuje walczyć z „fałszywie zielonym” unijnym planem zakazu samochodów benzynowych

Polski premier obiecuje walczyć z „fałszywie zielonym” unijnym planem zakazu samochodów benzynowych

Premier Polski obiecał zrobić „wszystko, co trzeba”, aby wygrać walkę z „fałszywie zielonym” unijnym zakazem dotyczącym silników benzynowych i wysokoprężnych.

Bruksela planuje zakazać sprzedaży nowych silników benzynowych i wysokoprężnych od 2035 r. w ramach swoich planów zerowej emisji netto.

„Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku jest dla rządu nie do zaakceptowania” – powiedział Mateusz Morawiecki. „Zrobimy wszystko, by uchronić polskie rodziny przed kolejnym pseudo-zielonym pomysłem z bogatych krajów i brukselskiej biurokracji”.

Morawiecki powiedział, że jego partia Prawo i Sprawiedliwość wspiera działania klimatyczne w Polsce.

Dodał jednak: „Nie, jeśli jej cele zostaną ustalone podczas kuluarowych negocjacji wbrew życzeniom i interesom milionów Europejczyków, w tym Polaków”.

Jego rząd argumentuje, że zakaz byłby kosztowny dla rodzin i zaszkodziłby polskim firmom produkującym części samochodowe dla znanych światowych marek.

W tym tygodniu Niemcy odzyskały zakaz stosowania silników spalinowych napędzanych ekologicznym paliwem, wspierając teraz zmienione przepisy.

Polska jako jedyny kraj UE otwarcie sprzeciwia się zielonemu prawu. Warszawa głosowała przeciwko zakazowi, podczas gdy Bułgaria, Rumunia i Włochy wstrzymały się od głosu.

Ale teraz, gdy Berlin poparł unijny zakaz, a rozporządzenie zostało zmienione, Warszawa będzie prawie niemożliwa, aby zapobiec temu, by stał się prawem.

Rozmycie zakazu wywołało pytania dotyczące podobnego brytyjskiego zakazu, który wejdzie w życie w 2030 r., ale dopuszcza pojazdy hybrydowe do 2035 r., oraz potencjalnej luki w Irlandii Północnej, która musiałaby przestrzegać unijnego zakazu, chyba że zostanie zablokowana przez Stormont.

READ  Wiceminister spraw zagranicznych mówi, że Ukraina stoi przed eksportem zboża przez Polskę i Rumunię

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *