Polska wyśle ​​w najbliższych dniach cztery samoloty bojowe na Ukrainę

Polska wyśle ​​w najbliższych dniach cztery samoloty bojowe na Ukrainę
  • Adam Easton w Warszawie i Thomas Mackintosh w Londynie
  • wiadomości BBC

Tytuł Zdjęcia,

Myśliwiec MiG 29 Polskich Sił Powietrznych w lutym 2023 r

Polska wyśle ​​cztery radzieckie myśliwce MiG na Ukrainę – pierwszy kraj NATO, który wysłał te samoloty od czasu inwazji Rosji w zeszłym roku.

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że zostaną wysłani w najbliższych dniach, a inni zostaną poddani ekstradycji w najbliższej przyszłości.

Chociaż jest to mile widziane wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, nie oczekuje się, że dodatkowe odrzutowce będą miały decydujące znaczenie w wojnie.

Olena Kondratyuk, wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że więcej krajów pójdzie w jej ślady.

Inne kraje NATO rozważają wysłanie samolotów z czasów sowieckich, do latania których szkolą się ukraińscy piloci.

Ukraina już wcześniej prosiła Zachód o zaawansowane myśliwce, takie jak F-16.

Wielka Brytania szkoli ukraińskich pilotów na samolotach zgodnych ze standardami NATO. Ale ze względu na długi czas szkolenia ostrzegł, że dostarczanie zachodnich odrzutowców byłoby tylko opcją długoterminową.

Prezydent Biden wcześniej wykluczył wysłanie amerykańskich samolotów na Ukrainę.

Uważa się, że na początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukraina miała około 120 samolotów zdolnych do walki – głównie przestarzałe MiG-29 i Su-27.

Prezydent Duda powiedział, że w Polsce nadal działa kilkanaście myśliwców MiG-29 z czasów sowieckich.

Ukraiński poseł Kira Rudyk powiedział BBC: „Potrzebujemy ich do wzmocnienia naszych systemów obrony powietrznej i pomocy naszym wojskom w wiosennej kontrofensywie.

„To dobry znak dla wszystkich, że wysłanie myśliwców na Ukrainę nie jest czymś niewymownym ani surrealistycznym – to coś, co może się wydarzyć; potrzebna jest tylko wola polityczna”.

Powiedział, że w ciągu ostatnich 24 godzin istniejące Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 16 nalotów na rosyjski personel i sprzęt. Upierał się jednak, że Ukraina chce odrzutowców „czwartej generacji”, takich jak F-16.

„Są to bardzo uniwersalne bazy, są bardzo zdolne i oczywiście sprawią, że Siły Powietrzne Ukrainy będą bardziej wydajne” – powiedział.

Polska jest silnym sojusznikiem Ukrainy i jednym z największych dostawców sprzętu wojskowego. Obecnie zastępuje starsze samoloty z czasów radzieckich nowszymi modelami amerykańskimi i koreańskimi.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *