Polska wydzierżawiła MQ-9A Reapers przed zakupem drona

Polska wydzierżawiła MQ-9A Reapers przed zakupem drona

WARSZAWA, Polska – Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dzierżawę dronów MQ-9A Reaper od amerykańskiego producenta General Atomics. Posunięcie to ma miejsce, gdy ministerstwo przygotowuje się do zakupu MQ-9B Reapers dla wojska kraju.

„Wartość netto kontraktu to 70,6 mln USD, a usługa będzie świadczona [to Poland] „Dopóki polskie siły zbrojne nie otrzymają i nie wprowadzą do użytku bezzałogowych powietrznych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych MQ-9B Reaper” – poinformowała w oświadczeniu agencja zbrojeniowa ministerstwa, która jest odpowiedzialna za zakup broni i sprzętu wojskowego dla kraju.

Nieujawniona liczba samolotów jest przeznaczona do nabycia Polski Siły zbrojne są pierwszymi siłami zbrojnymi we wschodnim regionie NATO, które pozyskały drona średniej wysokości i długiej wytrzymałości (MALE).

Na początku tego roku ppłk Krzysztof Piładek, rzecznik agencji uzbrojenia, powiedział Defence News, że zbliżające się nabycie dronów było „związane z sytuacją na wschodniej granicy Polski z Ukrainą”.

Agresja Rosji na Ukrainę skłoniła wiele krajów regionu do przyspieszenia planów zakupu bezzałogowych statków powietrznych. Niektóre kraje, w tym Czechy, Rumunia, Litwa i Mołdawia, są w trakcie pozyskiwania dronów dla swoich wojskowych.

Użytkownicy MQ-9A Reaper to m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania, wynika z danych General Atomics.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem „Wiadomości Obronnych”.

READ  Kanada wyśle ​​do Polski 40 inżynierów bojowych, aby szkolili ukraińskich żołnierzy

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *