Polska reprezentacja. Hubert Kostka: Wyjście z grupy na rzecz euro byłoby sukcesem. Wywiad

– Przed nami ciekawy rok piłkarski. Zarówno dla reprezentacji, jak i ligi – 11-krotny zdobywca mistrzostw Polski wymienia Hubert Kostka (jako ośmiu piłkarzy i trzech trenerów)

Pavez Sato, Interia: To będzie wyjątkowy czas dla polskiej piłki nożnej. Kalendarz jest napięty, mistrzostwa Europy zostaną rozegrane po raz pierwszy w roku nieparzystym. Jesteśmy na pokładzie z Hiszpanami, Szwedami i Słowakami. Jak widzisz nasze możliwości?

Hubert Kostka, mistrz olimpijski od 1972 roku: – Jeśli nie zrobimy mistrzostw Europy, myślę, że to będzie katastrofa …

Oczywiście, że jestem złośliwy. Zdaniem tzw. Ekspertów to my jesteśmy faworytami tego wydarzenia. W rzeczywistości, chociaż mamy najbardziej niebezpiecznego gracza na świecie, nie jesteśmy nawet faworytem drużyny. Robert Lewandowski Świetnie, ale dobrze by było, gdyby wreszcie dobrze zagrał na jakiejś imprezie dla Polski. Jak dotąd wyniki, które są zgodne z nim, są takie, że nie braliśmy udziału w dużych meczach. Jasne, podoba mi się sukces obecnego pokolenia, ale kiedy czytam, że mamy najlepsze pokolenie graczy od czasów Korskiego, mamy więcej talentu niż w czasach Korskiego, lubię się śmiać.

Większość finałowych selekcjonerów utworzyła drużynę złożoną z trzech piłkarzy, których spotkali w Borussii Dortmund – Lewandowskiego, Bioskikowskiego i Biszka. Ciągnęli ten zespół przez lata. Nieźle zagrali też Click, Crosicki i bramkarze. Jednak w tej chwili uważam, że nie ma drużyny, która mogłaby ubiegać się o tytuły. Opuszczenie grupy byłoby ogromnym sukcesem.

Zakwalifikować się do tegorocznego Pucharu Świata?

– Po raz pierwszy od dłuższego czasu trzy najsilniejsze zespoły w grupie, czyli „Death Team”, nie pojawiły się w losowaniu drużyn na mundial. Jak narysowaliśmy? Nie przepadamy za konfliktem z Anglią i myślę, że będziemy walczyć z Węgrami i Albanią. Wygraliśmy raz w Albanii, ponieważ Ponga został zabrany do Tirany po finale Champions Trophy i strzelił zwycięskiego gola [w 1985 roku w eliminacjach do meksykańskiego mundialu, przyp.red]. Jest wielu dobrych graczy, nawet Szwajcarzy o tym wiedzą, ponieważ wielu ich reprezentantów ma albańskie korzenie. Andora i San Marino się nie liczyły.

READ  Polska ogłasza stan wyjątkowy, Białoruś otwiera śluzy | Polityka | Aktualności

Popatrz!

Czy Jersey Press będzie zarządzać selektorem?

– Ktoś oszalał, że Prescheck nie nadawał się do prowadzenia reprezentacji Polski. Jeśli nie opuścimy tej grupy na mundial, jeśli nie opuścimy grupy dla euro, naprawdę wylana zostanie nienawiść. Uważam jednak, że prasa powinna mieć możliwość normalnej pracy, to oczywiste. Cóż, pokaż mi: kto powinien go zastąpić? Stokovich? Przycinarka? Moim zdaniem nie są to lepsi trenerzy niż prasa. Czy powinien przewodzić delegacji, jeśli w tym roku wystąpią awarie? Tak jest w przypadku Bonka i PZPN. Wiem jedno: jeśli ktoś już działa, trzeba go wspierać, trzeba mu ufać.

Czy w przyszłości warto zatrudnić renomowanego zagranicznego trenera?

– Wciąż pamiętam Jeana Proofa, Francuza zatrudnionego podczas występu Polski na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. On nic nie zrobił [Polska odpadła w rozgrywkach grupowych, przyp.aut.] Wiele lat później Leo Beanhawker nie pokazał nic nadzwyczajnego poza tym, że w dobrym stylu wygrał z Portugalią na Śląsku. Nie ukrywam się: zawsze byłem, myślę, że polska drużyna powinna być prowadzona przez polskiego trenera. To zdecydowanie moja opinia, nie wiem, czy PZPN pójdzie w tym kierunku.

Porozmawiajmy o lidze. Kto może wygrać w tym sezonie?

– Z tego, co widziałem, Rakov Sostosova gra najlepiej. Nie wierzę, że może być odpowiedni przez cały sezon. Oczywiście nie wykorzystałem jego szans na tytuł: w latach pięćdziesiątych Cornick wszedł do ligi i został mistrzem w drugim roku gry. [w 1957.przyp.aut.]. Tak bardzo go kochałem w meczach, które widziałem w Rako. Jeśli wygrają cały sezon, będzie to niesamowite, ponieważ zagrają cały sezon, ponieważ gospodarz jest w Pechato. Ostatecznie mistrzostwa prawdopodobnie tego nie zrobią, ale nie wykluczyłem tego.

A Legia? Prowadzi stół.

– Ale moim zdaniem nie gra dobrej piłki nożnej, ale przyda się. Taki był w meczu z Visayas, kiedy ostatecznie wygrał, strzelił gola po rzucie karnym, tak nie było. Teraz nie ma konkurencji bez kar. Gdybym nadal był trenerem, kopałbym za decyzje sędziów – tak jak wtedy, gdy byłem (uśmiech). Popełniają wiele błędów, VAR nie pomoże. Popieram to, ale dzisiaj nie jest w formie.

READ  Wypowiedź Ambasador Lindy Thomas-Greenfield w Centrum Edukacji UNICEF w Warszawie

Jak powinien wyglądać VAR?

– W formule, która sprawdza się w siatkówce i hokeju. W siatkówce trener ma prawo poprosić o VAR trzy razy z rzędu. Należy to zrobić na prośbę trenera.

Legenda wydawała się jesienią sceną polskiej piłki nożnej w Europie, ale skończyła się źle.

– Leg szybko wprowadza do głównej drużyny dużą grupę młodych zawodników, co nie jest łatwe. Chwalcie nogę, która koncentruje się na młodych chłopcach, ale musi być ktoś, kto może się uczyć od młodych ludzi. Taki moder, na przykład, jest moim zdaniem bardzo utalentowanym chłopcem, ale kiedy wszędzie uznawano go za wielkiego talentu, „doszedł do formy”. Podobnie jak Brooks przypomina Marka Kosterzevę [obrońcę Górnika z lat 80., przyp.red.]. Jak dotąd różnica między nimi polega na tym, że Kostreseva wiedział, że jest przede wszystkim obrońcą, ale Puchas o tym nie wiedział. Moje pierwsze zadanie, kiedy gram na lewą stronę, to gra w obronie. Kosterseva był aktywny w ataku i zawsze był w stanie wrócić.

To był najgorszy koniec ligowego roku w lidze, przegapił późny mecz z Pogo u siebie, przegrał z Visa u siebie i nawet nie strzelił gola.

– Trener powinien spodziewać się jego rezygnacji po takich meczach. Jeśli klub nie przedłuży kontraktu z Dariusem w listopadzie do 2023 roku, teraz go zwolni. Teraz musi zapłacić za dwa lata, czyli wydatki. Gdyby nie 0: 4 z Pogo, poszedłby bez. To prawda, ale każdy trener powinien wziąć to pod uwagę.

Nie mogę pomóc, ale słyszę o górniku. Wiem, że podobało Ci się zwycięstwo z Legią w Warszawie we wrześniu, a Kournick był wtedy na szczycie tabeli. Teraz jest na piątym miejscu.

– Z Legią Cornic grał lepiej. To jego najlepsza gra … od dawna. Możesz zobaczyć możliwości dla tego zespołu. Początkowo myślałem, że gracze dołączą do walki o tytuł. Muszą zadać sobie pytanie, dlaczego po udanym starcie cała runda nie wygląda tak. Czy to może być zmiana komputera? Nie jestem zwolennikiem gry dla trzech obrońców, ale takie jest moje zdanie.

READ  Donald Trump: Modlimy się o sukces nowej administracji

Kournick gra dobrze, ponieważ indywidualni zawodnicy radzą sobie lepiej. Martin Sudi to jeden z najbardziej konsekwentnych bramkarzy w tej lidze. Mówiono, że ma nadwagę, więc na początku wydawało mi się. Ale gdyby nie on – nie mieliby tylu punktów. Vinevsky jest w areszcie. To wielki talent i mam nadzieję, że nie mają go w Corniche.

I manne? Kiedy był w formie, był jednym z najlepszych rozgrywających – nie tylko w Polsce, ale moim zdaniem w całej Europie. Widzi dużo, co za wspaniały strzał! Nie mogłem zrozumieć, dlaczego trafił w cel tak nisko… powinien oddać pięć lub sześć strzałów w meczu. Dla mnie ta trójka to obecnie najważniejsi gracze w Corniche. Szkoda, że ​​tyle meczy u siebie przegrali. Moim zdaniem głównym tego powodem jest brak publiczności. Kiedy są fani, w Sobers jest zupełnie inny zespół. Gdyby turniej rozegrał się jesienią na pełnych pozycjach, Corniche byłby teraz o pięć lub sześć punktów wyższy. Piłka nożna jest dla publiczności. Puste poziomy są smutne.

———————————————–

Samochód z okazji 20. rocznicy Interii!

Zagłosuj i wygraj 20000 zł – Kliknij

Zapraszamy do udziału w V edycji referendum MotoAs. Wyjątkowy, bo obchodzi 20. rocznicę powstania Interii. Z tej okazji prezentujemy samochody 20 modeli, które stymulują emocjonalnie i zachwycają swoim wyglądem i osiągami. Imponujący rozwój technologii jest często zdumiewający, a słynne modele rewelacyjne.

Zostań z nami! Oddaj swój głos i zdecyduj, jak wyglądają prawdziwe motoAs!

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *