Polska proponuje 20% cięcia w programach nauczania na rzecz „pokojowej, skuteczniejszej i głębszej edukacji”

Polska proponuje 20% cięcia w programach nauczania na rzecz „pokojowej, skuteczniejszej i głębszej edukacji”

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt nowych programów nauczania dla uczniów szkół, które zmniejszą liczbę przedmiotów nauczanych w ramach niemal wszystkich przedmiotów o około 20%.

Ministerstwo ma nadzieję, że ta redukcja, przy zachowaniu tej samej liczby godzin dydaktycznych, „umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejsze i głębsze przerabianie materiału oraz skuteczniejszą edukację”. Woli kłaść mniejszy nacisk na analizę i badania dotyczące zapamiętywania

Opozycja zdecydowanie sprzeciwiła się jednak cięciom w programie historycznym, który jej zdaniem pominie ważne wydarzenia, takie jak rzeź wołyńska i chrzest Polski.

Rząd zaprosił ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów do podzielenia się swoimi opiniami na temat proponowanych zmian w ramach konsultacji wstępnych. Każdy może przesyłać uwagi do Ministerstwa jednym kanałem Ankieta online Do 19 lutego.

Jeżeli zmiany zostaną przyjęte, nowe programy nauczania dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej i starszych zaczną obowiązywać 1 września, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Ministerstwo podkreśliło jednak, że zmiany te niekoniecznie powodują zmianę podręczników.

Najbardziej znaczące zmiany w poszczególnych przedmiotach obejmują ograniczenie materiału obowiązkowego, przejście od zapamiętywania informacji do skupienia się na analizie i większy nacisk na umiejętności badawcze.

Zmiany w programie nauczania historii, polegające m.in. na usunięciu szczegółowych wykazów wydarzeń czy osób, budzą duże kontrowersje. Autorzy zmian, eksperci powołani przez ministerstwo, uznali, że informacje te nie powinny znaleźć się w programie nauczania, ale w kompleksowym planie nauczania dla każdej klasy.

READ  Harmonogram emerytur 2021 - nowe obliczenia. Sprawdź, jakie masz wycieczki [26.12.20]

Jednak politycy głównej opozycyjnej narodowo-konserwatywnej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PiS) skrytykowali usunięcie odniesień do ważnych wydarzeń II wojny światowej, takich jak rzeź wołyńska, w której ukraińscy nacjonaliści zamordowali dziesiątki tysięcy etnicznych Ukraińców. Polacy.

„[These changes] „Doprowadzi to do odcięcia Polaków od tradycji, kultury, języka polskiego” – powiedział w wywiadzie dla katolickiego Radia Marija Przemysław Zarnek, który do zeszłego roku był ministrem edukacji w rządzie PiS. .

„w tym [education minister Barbara] Nowackiej, polskie dzieci i młodzież nie dowiedzą się o chrzcie Polski, żołnierzach wyklętych, rzezi wołyńskiej i Janie Pawle II” – napisała poseł Maria Krowska z Suwerennej Polski, partii powiązanej z PiS.

Nowacka odniosła się do zarzutów, wskazując, że „istotą prekonsultacji jest to, że eksperci coś proponują, a każdy może ocenić propozycje i wyrazić swoją opinię”.

„Zachęcam do tego” – dodał w mediach społecznościowych. „Ja ze swojej strony nie podpiszę dokumentu, który nie będzie nazywał rzezi wołyńskiej właściwą nazwą – ludobójstwo”.

Inne proponowane zmiany obejmują cięcia w listach obowiązkowych lektur dla klas polskich w szkołach podstawowych i średnich, które skupiają się przede wszystkim na historii literatury.

Niektóre szkolne rzeczy, jak np Panie Tadeuszu Napisane przez Adama Mickiewicza, polskiego wieszcza narodowego, obecnie potrzebne tylko częściowo, inne książki zostały całkowicie usunięte, np. dzieła zmarłego polskiego papieża Jana Pawła II.

Jednak dramat Biżuteria To, co napisał, zanim został papieżem, zostało dodane do dodatkowej listy lektur. Na liście znajdują się obecnie dzieła literatury współczesnej, m.in. powieści polskiej laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk.

Ministerstwo zaproponowało obniżenie wymaganej znajomości języka obcego co najmniej o połowę – obniżyłoby to minimalny wymagany poziom w przypadku pierwszego języka obcego, głównie angielskiego, z B1+ do B1 na koniec szkoły średniej. W stopniu stworzonym przez Radę Europy.

READ  Utrzymując pod kontrolą podatki kryptograficzne, polska firma Cryptoni zbiera 500 000 euro, Wielka Brytania patrzy na ekspansję rynkową

Ministerstwo podkreśliło jednak, że „nadrzędnym celem edukacji [is] Skutecznie porozumiewać się we współczesnym języku obcym w mowie i piśmie”.

W przypadku matematyki usunięto wymagania dotyczące wiedzy o „charakterze encyklopedycznym”, natomiast wymagania dotyczące rozumowania, w tym przedstawiania dowodów, pozostawiono bez znaczących zmian.

W przypadku nauk takich jak biologia, geografia czy chemia umiejętność korzystania z cyfrowych narzędzi i zasobów dostępnych w Internecie oraz większy nacisk na zrozumienie powiązań wyeliminowały potrzebę znajomości wielu szczegółowych pojęć. Związki między pojęciami.

W zeszłym miesiącu Nowacka ogłosiła także zniesienie obowiązkowych, ocenianych prac domowych w polskich szkołach podstawowych, aby odciążyć uczniów.

Obniżki w programach nauczania i eliminacja zadań domowych dla młodszych uczniów wpisują się w przedwyborcze obietnice złożone przez ministra grupę polityczną Sojuszu Obywatelskiego (KO).


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Projekt giełdowy RDNE / Pexels

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *