Polska podpisuje kontrakt o wartości 2,5 miliarda dolarów na amerykańskie centrum oprogramowania do obrony powietrznej

Polska podpisuje kontrakt o wartości 2,5 miliarda dolarów na amerykańskie centrum oprogramowania do obrony powietrznej

WARSZAWA, Polska — Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z rządem USA kontrakt o wartości 2,5 miliarda dolarów na zakup Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Bojowego (ang. Integrated Combat Command System, IPCS) w celu koordynowania krajowej broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Dostawy zaplanowano na lata 2024-2031. Polska zamierza wykorzystać ten system do wystrzeliwania wyrzutni rakiet Patriot, będących częścią programu obrony przeciwlotniczej średniego i przeciwlotniczego Wisły oraz odpowiednika krótkiego zasięgu Narew, bazującego na MBDA. Powszechny modułowy pocisk przeciwlotniczy lub CAMM.

Nabyte systemy zostaną wykorzystane w sześciu bateriach „Wisła” i 23 bateriach „Nare” – podało w oświadczeniu ministerstwo obrony kraju.

29 lutego podczas oficjalnej uroczystości porozumienie podpisał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. „Po Stanach Zjednoczonych będziemy drugim krajem posiadającym ten system, ujednolicony system dowodzenia” – powiedział.

Nowy gabinet zastąpił 13 grudnia obalony rząd prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość przez Kociniaka-Kamisa.

Wybory parlamentarne w Polsce, które odbyły się 15 października 2023 r., doprowadziły do ​​zmiany rządu, co skłoniło amerykańskiego producenta Northrop Grumman Zorganizuj wydarzenie z udziałem najwyższej kadry menedżerskiej w Warszawie w listopadzie w celu promowania programu w okresie przejściowym.

Po zabezpieczeniu zamówień wydaje się, że nowe kierownictwo obronności będzie trzymać się harmonogramu zamówień poprzedniego rządu na kluczowe elementy projektów Wisła i Narew.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej wracają do Polski pod silną presją na UE | Świat | Aktualności

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *