Polska oferuje Litwie gwarancje bezpieczeństwa w obliczu napięć w Rosji

Polska oferuje Litwie gwarancje bezpieczeństwa w obliczu napięć w Rosji

KORZENIEWO, Polska — Prezydent Polski mówi, że rząd jest gotowy bronić terytorium Litwy w przypadku ataku, po tym, jak komentarze premiera Litwy mogą uniemożliwić polskim przepisom ochronę państwa bałtyckiego.

W ostatnim dniu szlaku wodnego Wisły w ramach dowodzonych przez Polaków ćwiczeń Dragon pojawili się tu prezydenci Polski i Litwy. Zawodnicy obu krajów byli zaangażowani w treningi.

„Dzisiaj mówię o bezpieczeństwie zbiorowym. Jesteśmy gotowi i pewni, że Litwa może na nas liczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba, [that] Polskie wojska staną ramię w ramię z siłami litewskimi i będą bronić każdego centymetra terytorium przed atakiem wroga” – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda swojemu litewskiemu odpowiednikowi podczas konferencji prasowej. „To oznacza nie tylko terytorium Polski, ale także Litwy i innych krajów bałtyckich, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Obietnice Dudy zostały złożone po tajnym oświadczeniu premier Litwy Ingridy Šimonyte w kontekście szerszej debaty, która w ostatnich dniach wybuchła na Litwie. W rozmowie z lokalną telewizją premier oświadczył, że jest świadomy istniejących w Polsce ograniczeń prawnych, które „nie nakładają obowiązku” rozmieszczenia wojsk za granicą nawet w czasie wojny, co obowiązywałoby nawet w przypadku ataku na Litwę.

Nie wyjaśnił, o jakie konkretne akty prawne lub ograniczenia chodzi.

Według państwowej organizacji medialnej LRT prezydent Litwy Kitanas Nauseda nazwał słowa Szimonita „nieporozumieniem”.

„Litwa i Polska tak samo rozumieją zagrożenia bezpieczeństwa i będziemy nadal współpracować na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa naszych krajów i całej wschodniej flanki NATO” – powiedział Nauseda reporterom podczas konferencji prasowej 5 marca.

Podczas Wileńskiego Forum Bezpieczeństwa 23 lutego generał broni Ben Hodges, były dowódca amerykańskiej armii w Europie, przypomniał uczestnikom, że Artykuł 5 NATO stanowi, że atak na państwo członkowskie jest uważany za atak na sojusz, ale że każdy kraj sojuszu musi być przygotowany do obrony.

READ  Wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce spowalnia w marcu

Wiele krajów europejskich obawia się, że ambicje Rosji wyjdą poza Ukrainę, od której zaczęła Moskwa Inwazja na pełną skalę W lutym 2022 r.

Wśród organizacji biorących udział w polskiej części ćwiczeń znalazła się Wspólna Grupa Zadaniowa NATO ds. Najwyższej Gotowości, której dowództwo w tym roku obejmuje Wielka Brytania.

W rozmowie z Defense News bryg. Gen. Guy Foden, dowódca sił, powiedział, że najwyższy poziom gotowości obejmuje żołnierzy „gotowych do rozmieszczenia”. [a matter] dni, ale w zależności od tego, gdzie się wybierasz, może to zająć krócej lub dłużej.

Elizabeth Gosselin-Mallow jest korespondentką Defense News w Europie. Porusza różnorodne tematy związane z zaopatrzeniem wojskowym i bezpieczeństwem międzynarodowym, a specjalizuje się w branży lotniczej. Mieszka w Mediolanie we Włoszech.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *