Kim jest Katie Britt, republikanka, która kwestionuje orędzie o stanie Unii?

Kim jest Katie Britt, republikanka, która kwestionuje orędzie o stanie Unii?
  • Autor: Matt Murphy
  • BBC News, Waszyngton

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Katie Britt z Alabamy, najmłodsza kobieta reprezentująca Republikanów w Senacie USA, przekaże w czwartek wieczorem odpowiedź swojej partii na trzecie orędzie o stanie Unii wygłoszone przez prezydenta Joe Bidena.

Wyzwanie – złożone po raz pierwszy w 1966 r. – często jest podejmowane przez młode wschodzące gwiazdy partii opozycji.

Jako zagorzały konserwatysta, który jednak zasadniczo unikał nawiązywania zbyt bliskich powiązań z byłym prezydentem Donaldem Trumpem, senator Britt pasuje do tej roli.

42-latka, zagorzała przeciwniczka aborcji i głośna krytyk administracji Bidena w związku z narastającym długiem publicznym, wystrzegała się izolacjonistycznych tendencji swojej partii i wyłoniła się jako jastrzębia postać w kwestii bezpieczeństwa narodowego.

Niektórzy komentatorzy sugerują, że senator Brett jest typem konserwatysty, który, jak ma partia, może odzyskać wyborców wyobcowanych przez Trumpa.

Po uzyskaniu dyplomu prawnika na Uniwersytecie w Alabamie pracowała na różnych stanowiskach jako sekretarz prasowy, dyrektor ds. komunikacji i szef sztabu senatora stanu Alabama Richarda Shelby’ego.

W 2018 roku została wybrana jako pierwsza kobieta na przewodniczącą rady biznesowej swojego stanu, gdzie związała się z kampanią Keep Alabama Open podczas pandemii Covid-19. Ta rola podniosła jej prestiż w państwie, a jej rezygnacja w 2021 r. wywołała spekulacje – które okazały się prawdziwe – na temat jej zamiaru ubiegania się o miejsce w Senacie odchodzącego mentora, Seana Shealy’ego.

Została wybrana w 2022 r. po łatwym pokonaniu swojego głównego przeciwnika w nominacji GOP, Mo Brooksa – ówczesnego przedstawiciela stanu i wieloletniego wroga Trumpa – zanim zmiażdżyła swojego demokratycznego rywala w wyborach powszechnych.

Wśród Demokratów zyskała uznanie, pracując nad ponadpartyjną ustawą, która zakazywałaby dzieciom poniżej 13 roku życia korzystania z mediów społecznościowych i odwiedzania Johna Fettermana, gdy senator Pensylwanii był hospitalizowany w celu leczenia depresji.

Czwartkowe wystąpienie da jej szansę na wyniesienie swojej pozycji wśród kolegów z Senatu na arenę ogólnokrajową.

Niektórzy, w tym były spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich, postrzegają tę szansę jako test na miejsce na liście kandydatów na wiceprezydenta Trumpa.

Jednak Sean Britt i była prezydent nie są naturalnymi sojusznikami, pomimo jego poparcia dla jej kampanii do Senatu w 2022 r.

Była ostatnią członkinią delegacji Kongresu Alabamy, która w grudniu poparła 77-letniego prezydenta, a obserwatorzy sugerują, że jej poglądy polityczne były bardziej umiarkowane niż Trumpa.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

W przeciwieństwie do niektórych innych senatorów republikańskich, takich jak J.D. Vance (po lewej), Britt unika bliskich kontaktów z Donaldem Trumpem.

W zeszłym roku w wywiadzie dla magazynu Politico senator Britt pośrednio skrytykował skłonność Trumpa do przeprowadzania osobistych ataków na swoich przeciwników politycznych.

„Naprawdę uważam, że musimy wrócić do takiego miejsca w tym narodzie, gdzie nie trzeba się z kimś zgadzać w 100%, aby okazywać mu szacunek i móc prowadzić rozmowę i dialog, z którego można się czegoś nauczyć” – powiedziała. powiedział. .

W rzeczywistości mieszkaniec Alabamy jest najściślej powiązany z odchodzącym przywódcą republikańskiego Senatu Mitchem McConnellem, który w zeszłym roku dołączył do jego grupy przywódczej jako nieformalny doradca. McConnell, doświadczony członek rady w zakresie zawierania transakcji, od dawna nie zgadza się z Trumpem i jego stylem politycznym.

Senator Britt zasłynęła także ze swoich twardych poglądów na temat bezpieczeństwa narodowego, co czasami popadało w konflikt z kolegami z partii coraz bardziej znanej z amerykańskiego izolacjonizmu.

Republikanie w Izbie Reprezentantów oraz niektórzy sojusznicy w Senacie sprzeciwili się zwiększonej pomocy dla Ukrainy, gdzie siłom rosyjskim udało się odbić kluczowe obszary we wschodnim regionie Donbasu i położyć kres oczekiwanemu kontratakowi.

„Odważna Rosja to odważne Chiny i odważny Iran” – Sean Britt powiedział Politico na początku tego roku. „I nie dajcie się zwieść, żaden z nich nie jest naszym przyjacielem”.

Senator McConnell z zadowoleniem przyjął jej stanowisko, mówiąc, że wierzy w swoje stanowisko, co jest kolejnym sygnałem, że senator ze Alabamy może być przygotowany na przewodnictwo.

Spotkała się jednak z krytyką po głosowaniu w Senacie przeciwko ustawie, która zapewniłaby Ukrainie dodatkowe miliardy w postaci pomocy wojskowej.

Powiedziała, że ​​ustawa nie zapewniła wystarczającego zabezpieczenia południowej granicy Stanów Zjednoczonych, co jest kluczowym żądaniem Republikanów, które wiążą się z większą pomocą.

Nadal jednak wspierała starszych członków kierownictwa Senatu i osoby z kręgu Trumpa, co było trudnym wyczynem.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *