„Polska nie przyjmie migranta w ramach unijnego programu relokacji” – mówi Tusk

„Polska nie przyjmie migranta w ramach unijnego programu relokacji” – mówi Tusk

Premier Polski Donald Tusk zapowiedział, że jego rząd odmówi przyjęcia osób ubiegających się o azyl, przesiedlonych w ramach proponowanego przez UE nowego porozumienia migracyjnego. Dodał, że w ogóle jest przeciwny wprowadzeniu takiego systemu.

„Stanowisko Rządu Polskiego [is that] Nie akceptujemy żadnych mechanizmów przymusu [to relocate asylum seekers] I chcę Was zapewnić, że Polska nie będzie przyjmować nielegalnych imigrantów w ramach takiego mechanizmu” – powiedział w środę Tusk.

„Nie przyjmiemy imigrantów” – dodał. „Polska nie będzie częścią takiego mechanizmu”.

Porozumienie migracyjne UE stało się w Polsce kwestią wysoce polityczną. Były konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zdecydowanie sprzeciwił się planowi, który obejmuje proponowany mechanizm umożliwiający państwom członkowskim przyjmowanie przesiedlonych osób ubiegających się o azyl z krajów przyjmujących lub dokonywanie w zamian „płatności solidarnościowych”.

PiS oskarżył neoliberalną i kierowaną przez UE administrację Duska, która przejęła władzę w zeszłym miesiącu, o zaakceptowanie porozumienia. Porozumienie zostało tymczasowo ratyfikowane przez państwa członkowskie UE 20 grudnia, tydzień po objęciu urzędu przez rząd Tuska.

Plany będą jednak przedmiotem dalszych dyskusji, zanim konieczne będzie ostateczne zatwierdzenie przez Radę Europy, organ reprezentujący rządy krajowe UE.

Tusk był przewodniczącym Rady Europejskiej od 2014 do 2019 roku. W tym czasie UE uruchomiła wcześniejszy system mający na celu redystrybucję osób ubiegających się o azyl z krajów uchodźców do innych państw członkowskich.

READ  Ukraińskie dzieci pod opieką państwową opuszczają Odessę

System ten został jednak porzucony w 2017 r., ponieważ Polska – wówczas pod rządami PiS – i Węgry odmówiły przyjęcia jakiejkolwiek kwoty osób ubiegających się o azyl.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał później, że oba kraje, a także Republika Czeska, naruszyły prawo UE, nie przestrzegając reżimu.

Wczoraj Tusk powiedział: „Jeśli chodzi o przymusowe relokacje, to będąc przez wiele lat przewodniczącym Rady Europejskiej, byłem zdecydowanie przeciwny tzw. «przymusowej jedności»”.

„Między innymi dlatego, że byłem przewodniczącym Rady Europejskiej, mechanizm ten nigdy nie został wdrożony” – dodał.

W rzeczywistości system został wdrożony i prawie Przeniesiono w jego ramach 27 695 osób Zanim został usunięty pod koniec 2017 r. W zeszłym roku Zmierzch Poinformował o tym Parlament Europejski „Relokacja jest jednym z kluczowych elementów europejskiego rozwiązania kryzysu” i wezwał państwa członkowskie do wykazania się „solidarnością”.

Jednak jednocześnie powiedział: „Jeśli popełnimy błąd [relocation] Stał się kluczowym instrumentem naszej polityki, gdyż byłby prostą zachętą do dalszych, jeszcze większych przepływów migracyjnych. W 2017 roku przyznał, że systemy transferowe „nie mają przyszłości” i wezwał do ich porzucenia.

Podczas kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi Tusk zarzucał PiS hipokryzję w sprawie migracji. Zauważył, że pomimo antyimigranckiej retoryki rządu PiS nadzorował on największą w historii kraju falę imigracji do Polski.

Tusk zaatakował także rząd PiS w związku z rzekomą korupcją w systemie wizowym, która umożliwiła niektórym migrantom płacenie za łatwiejsze uzyskanie prawa wjazdu do Polski.

READ  Turkish Airlines przesuwa polskie loty ze względu na przepisy

Wczoraj Tusk powiedział: „Wpuszczono miliony migrantów. Przez mechanizm korupcyjny… koniec ery PiS i reżimu Kaczyńskiego oznacza większe bezpieczeństwo w zakresie nieograniczonego przepływu migrantów”.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *