Polska i Ukraina zwiększą do 2022 r. wydobycie węgla dla zimnego klimatu

Polska i Ukraina zwiększają w tym roku produkcję węgla opałowego, najbardziej zanieczyszczającego paliwa kopalnego, ponieważ Europa przygotowuje się do zimnych miesięcy, gdy Ukraina stoi w obliczu rozdartego wojną kryzysu bezpieczeństwa energetycznego.

Jeśli świat chce osiągnąć swój cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do połowy wieku, zużycie węgla opałowego jako paliwa dla elektrowni musi spaść.

Ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i europejskich sankcjach wobec Moskwy rosyjski gaz płynie do Europy, a kontynent walczy o alternatywne dostawy.

Pomimo powszechnych obietnic stopniowego wycofywania węgla z sektora elektroenergetycznego, kraje, w tym Niemcy, Austria i Holandia, przygotowują się do przypadkowego zwiększenia produkcji energii z węgla.

Polska „planuje w tym roku zwiększyć wydobycie węgla opałowego z istniejących kopalń o maksymalnie 1,5 mln ton” – powiedział Reuterowi w e-mailu prezes Polskiego Górnictwa i Izby Gospodarczej Janusz Olsovsky.

Krajowa kopalnia węgla PGG zapowiedziała, że ​​do 2049 roku będzie stopniowo zamykać wszystkie swoje kopalnie.

„W ubiegłym roku polskie kopalnie węgla zostały objęte planem redukcji potencjału wydobywczego. Dlatego w tym roku nie może nagle znacząco zwiększyć produkcji” – powiedział Olsovsky.

Polska, która opiera się na węglu w około 70% produkcji energii elektrycznej, na początku tego miesiąca wprowadziła środki na dotowanie węgla do domów, które wykorzystują paliwo do celów grzewczych, aby złagodzić rosnące ceny.

„Mamy możliwości wytwarzania energii elektrycznej poprzez spalanie węgla i chcemy zwiększyć produkcję węgla – to jest niezbędne, aby być bezpiecznym jesienią i zimą” – powiedział w piątek dziennikarzom w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

DTEK, największy ukraiński inwestor energetyczny, planuje zwiększyć swoje krajowe rezerwy węgla z 2 mln ton do 3 mln ton przed zimą, wynika z raportu przesłanego pocztą elektroniczną.

Firma DTEK Energy, która zarządza kopalniami węgla, stara się ustabilizować przedwojenną produkcję węgla bez ujawniania danych ze względów bezpieczeństwa.
Źródło: Reuters (Raport Clary Denina, Additional Report Marek Stresslecki w Warszawie; Redakcja Emilii Chithol-Moderis)

READ  Premier Polski mówi Zełenskiemu, aby już więcej nie „upokarzał” Polaków | Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *