Polska aresztuje hiszpańskiego dziennikarza podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Polska aresztuje hiszpańskiego dziennikarza podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

WARSZAWA / NABARNIS, Hiszpania, 4 marca (Reuters) – Polska aresztowała Hiszpana podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji i grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany, podała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). W piątek.

Mężczyzna, zidentyfikowany jako agent rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), został zatrzymany w niedzielę wieczorem w Przemyślu przy granicy polsko-ukraińskiej, poinformował ABW w oświadczeniu. Stwierdza, że ​​jest pochodzenia rosyjskiego.

Jego hiszpański prawnik nazwał go Pablo Gonzalez, reporterem kilku hiszpańskich mediów, w tym gazety internetowej Publigo i stacji telewizyjnej La Sexta, domagając się jego natychmiastowego uwolnienia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oba sklepy rozpoznały, że Gonzalez z nimi współpracował.

Żona Gonzaleza, Oyhana Coriena, powiedziała agencji Reuters, że nie słyszała nic o swoim mężu, odkąd w poniedziałek zadzwoniła z informacją o jej aresztowaniu.

Wyjaśniła, że ​​ośmiu funkcjonariuszy z hiszpańskiej agencji wywiadowczej CNI przybyło do jej domu i zatrzymało jej męża pod zarzutem działania wbrew interesom Ukrainy i zatrzyma go na okres do trzech miesięcy.

Corina powiedziała, że ​​od czasu aresztowania nie miała żadnej pomocy prawnej ani kontaktu z zewnątrz i jest sceptycznie nastawiona do tego, by pozwolono jej odwiedzić męża. Dodał ponadto, że podejrzewa, iż mógł zostać aresztowany za bycie „niewygodnym” dziennikarzem.

W małym miasteczku Napornis w Kraju Basków, gdzie ona i Gonzalez mieszkają, powiedziała: „Muszę działać przed dziećmi, żeby było łatwiej”.

„Ciągle mnie pytają, kiedy przyjdzie. Nie wiem, co powiedzieć… może nie wróci przez 10 lat”.

Jego prawnik, Gonzalo Boy, powiedział Reuterowi, że nie może jeszcze skontaktować się ze swoim klientem. Wcześniej napisał na Twitterze, że Gonzalez został oskarżony o szpiegostwo i został uwięziony w Ruseso.

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że zarzuty zostały postawione przez polskich urzędników, ale nie może podać żadnych szczegółów. Powiedział, że zapewni pomoc dyplomatyczną.

READ  Obywatele Ukrainy i Polski zgodzili się na wspólne taryfy, aby ułatwić przepływ towarów

ABW, osoba prowadząca działalność na rzecz Rosji, podróżująca po Europie i innych miejscach w przebraniu dziennikarza.

„Zanim został aresztowany, planował wyjechać na Ukrainę, aby kontynuować swoją działalność” – napisano.

(Ta historia została przedrukowana, aby poprawić pisownię w piątym akapicie)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Anny Włodarczak-Semczuk i Vincenta Westa w Nabarniz; Dodatkowe relacje Emmy Pineto, Christiny Taikjer i Nathana Allena w Madrycie; Montaż przez Franka Jacka Daniela, Raisę Kasolovsky i Toby’ego Chopra

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *