Policja w Hongkongu próbuje zapobiec obchodom święta Tiananmen | Wiadomości o prawach obywatelskich

Tysiące policjantów zostało rozmieszczonych w piątek w Hongkongu, a organizator dorocznego zakazu czuwania na tym terytorium został aresztowany za rozprawę z chińskim placem Tiananmen, ponieważ władze próbowały uniemożliwić ludziom zebranie się w celu upamiętnienia jakiegokolwiek wydarzenia z 1989 roku.

Hongkong zwykle organizuje masowe czuwanie, aby pamiętać o zmarłych, gdy żołnierze szturmowali plac pełen protestujących wzywających do demokracji, ale policja zakazała wydarzeń w ciągu ostatnich dwóch lat i obwiniała o pandemię koronawirusa.

Ten rok jest pierwszym tego rodzaju, odkąd Chiny nałożyły w Hongkongu ustawodawstwo dotyczące bezpieczeństwa narodowego, które karze wszystko, co Pekin uważa za działalność wywrotową, separatyzm, „terroryzm” lub współudział z siłami zagranicznymi, karą dożywocia.

Policja nie powiedziała, czy upamiętnienie represji, które zostało prawie całkowicie wymazane z historii na kontynencie, stanowiłoby naruszenie prawa, ale w oświadczeniu pod koniec czwartku stwierdzono, że każde zgromadzenie stanowi „poważne zagrożenie dla zdrowia i życia publicznego” i ostrzegło, że może twarz Uczestnicy „nieautoryzowanych zgromadzeń” otrzymują do pięciu lat więzienia.

„Policja rozmieści wystarczającą ilość siły roboczej w odpowiednich lokalizacjach tego dnia i podejmie stanowcze środki w celu egzekwowania prawa, w tym aresztowania” – powiedziała policja.

Publiczny nadawca RTHK, powołując się na nienazwane źródła, poinformował, że około 7000 funkcjonariuszy będzie przeprowadzać operacje zatrzymania i przeszukania przez cały dzień.

Hongkong uzyskał obietnice swobód politycznych i obywatelskich mało znanych na kontynencie, gdy powrócił pod chińskie rządy w 1997 roku, ale odkąd prawie rok temu wprowadzono ustawę o bezpieczeństwie narodowym, dziesiątki działaczy prodemokratycznych i polityków, w tym popularnie wybierani deputowani , zostali do tego zmuszeni, został aresztowany, a niektórzy zostali uwięzieni. Inni udali się na wygnanie.

Zhao Hang-tung, wiceprzewodnicząca Hong Kong Alliance for Support of National Democratic Movements w Chinach, która organizuje doroczne czuwanie, została aresztowana w piątek rano przez funkcjonariuszy w cywilu przed jej biurem w centrum miasta.

READ  Powtarzające się wspomnienia związane z niektórymi zaburzeniami zdrowia psychicznego: badanie

Kadr wideo z AFPTV pokazuje Zhao Hang-tung (z lewej), przywódcę Hong Kong Alliance na rzecz Narodowo-Demokratycznych Ruchów w Chinach i prawnika, wyprowadzanego przez funkcjonariuszy policji w cywilu po ich aresztowaniu w Hongkongu w rocznicę śmiercionośne represje na placu Tiananmen w Pekinie [Xinqi Su/ AFP]

Policyjne źródło poinformowało AFP, że Zhao jest przetrzymywany zgodnie z sekcją 17A ustawy o porządku publicznym, która obejmuje reklamę nielegalnych zgromadzeń.

20-latek został również aresztowany w piątek rano po opublikowaniu postów w mediach społecznościowych, które według policji „reklamowały lub publikowały publiczne spotkanie, które zostało zakazane przez policję”, według gazety z Hongkongu. Kong Wolna prasa.

Naczelna Prowincji Carrie Lam nie skomentowała uroczystości, stwierdzając jedynie, że obywatele powinni przestrzegać prawa, podobnie jak Partia Komunistyczna, która w przyszłym miesiącu obchodzi swoje stulecie.

Analitycy stwierdzili, że władze starają się stłumić wszelkie formy upamiętnienia na placu Tiananmen w prowincji.

„Wszystko to pokazuje, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby powstrzymać ludzi przed zapaleniem świecy lub upamiętnieniem czwartego czerwca” – powiedział Al Jazeera Alkan Al-Akkad, chiński badacz z Amnesty International. Zgodnie z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka, nie ma potrzeby uzyskiwania zgody jakiegokolwiek organu na pokojowe zgromadzenia. Zapalenie świecy nie jest przestępstwem. Spokojna pamięć o wydarzeniu, które miało miejsce 32 lata temu, nie jest przestępstwem”.

fikcja pamięci!

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że protesty na placu Tiananmen „odzwierciedlały się w walce o demokrację i wolność w Hongkongu”, zauważając, że czuwanie zostało w tym roku zakazane.

„Stany Zjednoczone będą nadal popierać Chińczyków w ich żądaniu, aby ich rząd przestrzegał uniwersalnych praw człowieka” – powiedział Blinken w oświadczeniu. „Szanujemy poświęcenie osób zabitych 32 lata temu i odważnych aktywistów, którzy kontynuują swoje wysiłki w obliczu ciągłych represji rządowych” – dodał.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Hongkongu złamało zakaz czuwania w 2020 roku, zgromadziwszy się w miejskim parku Victoria Park i zapalając świece.

READ  Chłopiec z Utah umiera po pochowaniu pod wydmami

W tym roku wiele osób planuje ponownie zapalić świece w ich okolicy, jeśli jest to bezpieczne. Niektóre kościoły będą otwarte na modlitwę.

Uwięziony aktywista Jimmy Sham powiedział na swojej stronie na Facebooku, że planuje „zapalić papierosa o 20:00”.

Nie widzimy nadziei na demokrację i wolność w liderze, grupie czy partii. Każdy z nas jest nadzieją demokracji i wolności”.

Wybitny aktywista Joshua Wong został w zeszłym miesiącu skazany na 10 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do uczestniczenia w zeszłorocznych czuwaniach, podczas gdy trzech innych otrzymało wyroki od czterech do sześciu miesięcy więzienia. Dwadzieścia innych osób ma stawić się 11 czerwca w sądzie pod podobnymi zarzutami.

Hong Kong Alliance powiedział, że zrzuci zaproszenia dla ludzi do pojawienia się w Victoria Park i nie przeprowadzi ceremonii online, jak w 2020 roku.

Tysiące ludzi zwykle wypełnia Victoria Park w Hongkongu, aby pamiętać o kampanii na placu Tiananmen i opowiadać się za demokracją w Chinach [File: Tyrone Siu/Reuters]

Jej szef, Lee Cheok Yan, siedzi w więzieniu za nielegalne gromadzenie.

W środę Muzeum 4 czerwca w Hongkongu poinformowało, że będzie tymczasowo zamknięte z powodu dochodzenia w sprawie posiadania licencji na publiczne miejsce rozrywki.

Obchody Tiananmen zostały zakazane w Chinach, a półautonomiczny region Makau zakazał działalności 4 czerwca.

Na demokratycznej wyspie Tajwan na Placu Wolności w Tajpej powstanie pawilon pamięci, gdzie ludzie będą mogli złożyć kwiaty, przestrzegając zasad dystansu społecznego. W pudełku zostanie również przygotowana dioda elektroluminescencyjna lub mocowanie LED na 64 światła.

Chiny nigdy nie przedstawiły pełnego opisu tego, co wydarzyło się w 1989 roku. Liczba ofiar śmiertelnych, które ogłosili urzędnicy kilka dni później, wyniosła około 300, głównie żołnierzy, ale organizacje praw człowieka i naoczni świadkowie twierdzą, że tysiące ludzi mogło zostać zabitych.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *