Po raz pierwszy w historii na planecie poza naszym Układem Słonecznym zauważono tajemnicze, przypominające tęczę „światła chwały”.

Po raz pierwszy w historii na planecie poza naszym Układem Słonecznym zauważono tajemnicze, przypominające tęczę „światła chwały”.
Światła „Chwała” na WASP-76b – ESA/SWNS

Astronomowie po raz pierwszy odkryli oznaki tęczowego efektu „chwały” na planecie poza naszym Układem Słonecznym.

Została dostrzeżona na planecie oddalonej o 637 lat świetlnych od Ziemi i może dostarczyć nowych informacji na temat możliwości zamieszkania na odległych planetach.

Światła „chwały” to koncentryczne pierścienie światła, które pojawiają się tylko w określonych warunkach, a mianowicie kiedy światło odbija się od chmur wykonanych z jednolitego (jeszcze nieznanego) materiału.

Uważa się, że efekt, który często obserwuje się na Ziemi i jest mylony z tęczą, występuje, gdy światło przechodzi przez wąski otwór, na przykład pomiędzy kroplami wody w chmurach, powodując jego odchylenie i utworzenie wzorów przypominających pierścienie.

Efekt ten zaobserwowano tylko raz na innej planecie – Wenus – co oznacza, że ​​jeśli zostanie potwierdzony, będzie to pierwsza „chwała” odkryta poza naszym Układem Słonecznym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick uważają, że „chwała” nastąpiła na planecie zwanej WASP-76b. Odkryta po raz pierwszy w 2013 roku, jest prawie dwukrotnie większa od Jowisza i znana jest z „piekielnej” atmosfery.

Jedna strona jest zawsze zwrócona w stronę słońca, gdy temperatura osiąga nieznośne 2400 stopni Celsjusza, a druga strona zawsze jest zwrócona w stronę przeciwną do słońca, tworząc „niekończącą się” noc, gdy chmury kapią deszcz stopionego żelaza.

Jednakże obserwacje wykonane przez satelitę ESA do charakteryzacji egzoplanet (CHEOPS) sugerują, że pomiędzy tymi dwoma aspektami może istnieć „chwała”.

Dr Thomas Wilson, współautor badania, powiedział: „Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tych koncentrycznych kolorowych pierścieni na ciele pozasłonecznym”.

„Tak więc, jeśli zostaną potwierdzone w przyszłych badaniach, ta pierwsza egzoplanetarna chwała uczyni WASP-76b naprawdę wyjątkowym obiektem i da nam piękne narzędzie do zrozumienia atmosfer i możliwości zamieszkania na odległych egzoplanetach”.

Patrzeć: Naukowcy ujawniają niesamowity obraz pól magnetycznych powstających z supermasywnej czarnej dziury

READ  Eksperci twierdzą, że meteoryt, który spadł na Wielką Brytanię, ma wskazówki co do tego, jak powstało życie na Ziemi

Główny autor, dr Olivier Demanjon z Instytutu Astrofizyki i Nauk Kosmicznych w Portugalii, powiedział: „Istnieje powód, dla którego nigdy nie widziano żadnej chwały poza naszym Układem Słonecznym, a jest nią to, że wymaga to bardzo dziwnych warunków”.

„Po pierwsze potrzebujemy cząsteczek atmosferycznych, które są idealnie kuliste, doskonale jednolite i wystarczająco stabilne, aby można je było obserwować przez długi czas.

„Następnie gwiazda najbliższa planecie musi świecić bezpośrednio na nią, a obserwator powinien być skierowany we właściwym kierunku”.

Odkrycia dokonano po tym, jak naukowcy zarejestrowali 23 obserwacje w ciągu trzech lat, gdy WASP-76b przechodził przed i wokół swojej gwiazdy podobnej do Słońca.

Marvel Marsa: Oszałamiające nowe zdjęcie przedstawia dowody istnienia rzeki, która niegdyś płynęła na Marsie

Zebrane dane wykazały nagły wzrost ilości światła pochodzącego ze wschodniego „przerwy” planety, czyli granicy, na której spotykają się dzień i noc. Pozwoliło to astronomom określić pochodzenie sygnału.

Dr Demangione wyjaśnił: „Po raz pierwszy wykryto tak gwałtowną zmianę jasności egzoplanety.

„To odkrycie prowadzi nas do hipotezy, że ten nieoczekiwany blask może być spowodowany silnym, zlokalizowanym, zależnym od kierunku odbiciem – efektem chwały”.

Powiedział, że następnymi krokami będzie wykorzystanie należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do oficjalnego potwierdzenia, że ​​jest to efekt „Chwały”.

Pokaz gwiazdZachwycające zdjęcia przedstawiają wulkaniczny księżyc Jowisza Io ze zdumiewającą szczegółowością

„Potwierdzenie oznacza, że ​​temperatura atmosfery WASP-76b powinna być stabilna w czasie, umożliwiając obecność chmur składających się z idealnie kulistych kropelek wody, które są niezbędne do powstania chwały”.

Wyślij tęczę naukowym maniakom w mediach społecznościowych…

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *