Planety zmienne i galaktyki spiralne

Planety zmienne i galaktyki spiralne

Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a przedstawiające dużą galaktykę spiralną M81. Spiralny układ gwiazd, obłoków pyłu i gazu, ramiona galaktyki spiralnie schodzą do jądra. Chociaż galaktyka znajduje się 11,6 miliona lat świetlnych od nas, widok z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a jest tak ostry, że pozwala na identyfikację pojedynczych gwiazd, a także gromad otwartych, gromad kulistych gwiazd, a nawet świecących obszarów fluorescencyjnego gazu. Źródło zdjęcia: NASA, ESA i Zespół Dziedzictwa Hubble'a (STScI/AURA). Podziękowania: A. Zizasa i J. Hochra (Centrum Astrofizyki Harvarda-Smithsona)

Jakie są najważniejsze atrakcje Skywatchingu w lutym 2024 r.?

Wenus Zaczyna pojawiać się z porannego nieba, gdy… Mars Sprawia, że ​​powraca. Dodatkowo, teraz, do maja, jest dobry czas na obserwację galaktyki spiralnej M81.

Czego szukasz:

Poruszające się planety i galaktyki spiralne

Wenus zacznie w tym miesiącu schodzić z porannego nieba, gdy Mars powróci do widoku. Jowisz A księżyc tworzy uroczą parę na Walentynki. Skieruj swój teleskop w pobliże Wielkiego Wozu, aby poszukać M81, znanej również jako „Galaktyka Bodego”.

Najważniejsze wydarzenia związane z obserwacją nieba w lutym:

  • Przez cały miesiąc -Wenus jest wciąż jasna na wschodnim niebie przed wschodem słońca, ale z każdym dniem słabnie, więc łap ją, póki możesz!
  • Przez cały miesiąc – Mars zaczął pojawiać się na niebie o poranku. Jest dość nisko i jeszcze niezbyt jasno, ale obserwuj, jak będzie jaśniej w ciągu następnych kilku miesięcy.
  • 6 lutego – Dziś rano zobacz Wenus z cienkim półksiężycem na wschodzie, gdy niebo zacznie się rozjaśniać.
  • 9 lutego – nów
  • 14 lutego Dziś wieczorem poszukaj półksiężyca w pobliżu Jowisza, wysoko na południowym zachodzie, po zachodzie słońca.
  • 22-28 lutego W tym tygodniu osoby posiadające niezakłócony widok na południowo-wschodni horyzont będą mogły szukać bliskiego podejścia Marsa i Wenus w miarę wschodu pary.
  • 24 lutego – Pełnia księżyca
  • Przez cały miesiąc – Jedno z najsłynniejszych „słabych UFO”, M81, będzie stosunkowo łatwe do obserwacji przez kilka następnych miesięcy, aż do mniej więcej maja. Wielki Wóz może pomóc Ci zlokalizować tę odległą galaktykę spiralną, którą możesz zobaczyć za pomocą małego teleskopu, a nawet lornetki.
Wykres nieba Księżyca Wenus z lutego 2024 r

Mapa nieba przedstawia Wenus z Księżycem rankiem 6 lutego, 45 minut przed wschodem słońca. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Wersja wideo

READ  Dodatkowe miejsce do przechowywania Inc. Ogłoszenie wypłaty drugiej dywidendy za III kwartał 2023 roku na akcje zwykłe

Co nowego w lutym? Wenus i Mars tworzą harmonijny duet, a Jowisz i Księżyc są swoimi kochankami, obserwując M81, znaną również jako „Galaktyka Bodego”.

Wenus jest nadal wielką latarnią morską o poranku, wschodząc na kilka godzin przed wschodem słońca. Przez ostatnie dwa miesiące obiekt stale opadał coraz niżej w niebo, a pod koniec lutego został w dużej mierze zatracony w świetle wschodzącego słońca.

Zacznie powracać jako wieczorny spektakl w lipcu. Jasną planetę z cienkim półksiężycem można uchwycić rankiem 6 lutego, gdy niebo zaczyna się rozjaśniać.

Następnie Walentynki przynoszą słodki poczęstunek, którym możesz cieszyć się z kimś wyjątkowym. Tego wieczoru po zachodzie słońca poszukaj półksiężyca w pobliżu Jowisza, wysoko na południowym zachodzie. Są od siebie oddalone o kilka palców na niebie, co oznacza, że ​​większość lornetek pokaże je w tym samym polu widzenia.

A kiedy mówimy o księżycu NASAWystrzelenie modułu księżycowego VIPER zaplanowano na koniec tego roku, a wraz z nim możesz wysłać swoje imię na Księżyc! Więcej informacji można znaleźć na stronie nasa.gov/send-your-name-with-viper.

Wykres nieba Księżyca Jowisza, luty 2024 r

Mapa nieba przedstawiająca Jowisza i Księżyc wieczorem 14 lutego. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Wracając na planety wewnętrzne, gdzie Wenus zaczyna się oddalać, widzimy Marsa powracającego, by obserwować. Czerwona planeta wyłoniła się z wieczornego nieba we wrześniu ubiegłego roku, przechodząc koniunkcję, gdzie znajdowała się po przeciwnej stronie Słońca niż Ziemia i dlatego nie była już widoczna przez kilka miesięcy. Zaczął już pojawiać się na porannym niebie. W lutym jest bardzo nisko, niezbyt jasno, ale na początku kolejnych miesięcy można zauważyć, że staje się coraz jaśniejsze. Ci, którzy mają niezakłócony widok na południowo-wschodni horyzont, mogą szukać bliskiego podejścia Marsa i Wenus podczas wschodu pary w ostatnim tygodniu lutego.

Luty to dobry czas, aby obejrzeć jeden ze słynnych „bardziej chaotycznych obiektów” znanych jako M81.

READ  Lotnisko Lin Lake może stać się miejscem testowania samolotów naddźwiękowych

To galaktyka spiralna podobna do naszej droga MlecznaJest jednak nieco mniejsza i jest jedną z najjaśniejszych galaktyk na nocnym niebie. Znajduje się około 11,8 miliona lat świetlnych od nas, co oznacza, że ​​gdybyś mógł ją obserwować, fotony światła docierające do Twojego oka podróżowałyby przez przestrzeń przez ponad 11 milionów lat, aby do Ciebie dotrzeć.

Mapa nieba M81 Ursa Major

Diagram nieba pokazujący położenie M81 na niebie w stosunku do gwiazdy Wielkiej Niedźwiedzicy. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Została odkryta przez astronoma Johanna Bodego w 1774 roku i stąd wzięła się jej inna popularna nazwa – „Galaktyka Bodego”. W tamtym czasie była ona po prostu klasyfikowana jako mgławica lub słaba, tajemnicza plama. Dopiero prace Edwina Hubble'a z lat dwudziestych XX wieku pozwoliły zrozumieć, że wiele z tych słabych i tajemniczych obiektów to samowystarczalne galaktyki gwiazdowe znajdujące się poza Drogą Mleczną i niewiarygodnie odległe od nas.

M81 jest zbyt słaba, aby można ją było dostrzec gołym okiem, ale można ją dostrzec za pomocą lornetki lub małego teleskopu, gdzie wygląda jak słaba plamka światła. Za pomocą 6-calowego teleskopu możesz zidentyfikować jasne jądro galaktyki, a za pomocą 8-calowego teleskopu możesz zacząć identyfikować ramiona spiralne.

Zlokalizowanie M81 nie jest zbyt trudne, wystarczy, że poprowadzi Cię Wielki Wóz (lub Pług). Zaczynając od gwiazdy w ostatnim rogu, zwanej Dubhe, wyobraź sobie linię dwukrotnie dłuższą od gwiazdy w przeciwległym rogu do Wozu, Phecda. Skierowanie teleskopu lub lornetki na ten obszar powinno przybliżyć Cię bardzo blisko M81. Możesz także zauważyć jego obecność

Słaby, tajemniczy pobliski towarzysz, M82. To inna galaktyka, ale patrząc z boku, stąd wzięła się jej inna popularna nazwa, „Galaktyka Cygaro”.

Ta para galaktyk jest „peryferyjna” na półkuli północnej, co oznacza, że ​​krążą wokół północnego bieguna niebieskiego i nigdy nie zachodzą. (Niestety oznacza to, że nie jest tak naprawdę widoczna z półkuli południowej.) Chociaż na półkuli północnej jest widoczna przez cały rok, od około lutego do maja, M81 znajdziesz wysoko na północnym niebie w pierwszej połowie nocy. co ułatwia monitorowanie.

READ  Nowa technika może zbadać serce potężnych burz słonecznych

Zatem chwyć za teleskop lub znajdź lokalne wydarzenie astronomiczne za pomocą sieci Night Sky Network NASA i sprawdź M81, Galaktykę Budda, odległą krewną naszej macierzystej galaktyki, Drogi Mlecznej.

Poniżej fazy księżyca w lutym.

Fazy ​​​​księżyca luty 2024 r

Fazy ​​Księżyca w lutym 2024 r. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *