Partia Narodowo-Demokratyczna wzywa do zwrotu federalnych pieniędzy na wsparcie płac, ale krytycy kwestionują jego użyteczność

Christopher Reynolds, Canadian Press

Opublikowano w sobotę, 22 maja 2021 r. O godz. 6:50 czasu wschodniego

Ottawa – Partia Narodowo-Demokratyczna wzywa rząd federalny do przywrócenia dotacji do wynagrodzeń w przypadku epidemii przyznanych firmom, które wykorzystały te pieniądze na zwiększenie wynagrodzeń dyrektorów generalnych, ale ekonomiści twierdzą, że inne sposoby wspierania pracowników mogą być bardziej wykonalne.

W liście z 13 maja do minister finansów Chrystii Freeland, nowy demokrata Peter Julian powiedział, że wszystkie spółki notowane na giełdzie, które otrzymały kanadyjskie awaryjne wsparcie płacowe (CEWS), muszą zająć się wszelkimi pułapkami dotyczącymi płac i premii do najwyższego kierownictwa.

„Było jasne, że dotacja do wynagrodzeń miała trafiać do pracowników i miała na celu ochronę miejsc pracy Kanadyjczyków, a nie premii dla wyższych urzędników korporacji” – czytamy w liście.

„W przypadku wyraźnego naruszenia jasno określonych celów programu, całkowicie właściwe jest zażądanie zwrotu pieniędzy” – powiedział Julian w wywiadzie.

Chociaż Freeland wielokrotnie powtarzał, że wsparcie może być wykorzystane tylko na wypłatę wynagrodzeń pracowników, nigdzie nie jest zabronione większe odszkodowanie z tytułu egzekucji jako warunek tego wsparcia.

Julian skrytykował także Ottawę za to, że nie dodała zastrzeżeń ograniczających wykup akcji i zwiększających zyski.

W ubiegłym roku setki dyrektorów generalnych i dyrektorów generalnych cieszyło się milionami dywidend wypłaconych przez spółki giełdowe, które pochłonęły również setki milionów CEWS, co zapewnia wsparcie do 75 procent w zakresie kosztów wynagrodzeń i szacunkowych kosztów. 110,6 miliarda dolarów.

Krytyk finansowy Partii Narodowo-Demokratycznej skrytykował rząd za jego „agresywne” posunięcia mające na celu stłumienie nadużywania kanadyjskiej funkcji kryzysowej, której celem jest pomoc Kanadyjczykom, którzy stracili pracę podczas pandemii COVID-19.

„Wywierali presję na ludziach, którzy otrzymali CERB, nawet jeśli byli ofiarami oszukańczego zachowania innych ludzi. Ale nie poszli w górę i nie dali żadnych wskazówek co do wynagrodzenia. To po prostu złe”.

READ  „Nie do pomyślenia nadwyżka”: próba przyciągnięcia efektownych luksusowych jachtów do Cape Breton jest pod lupą

Rzeczniczka Freeland, Kathryn Koblenskas, potwierdziła, że ​​program ma na celu ochronę miejsc pracy, mówiąc, że pomógł ponad 5,3 mln pracowników utrzymać się na liście płac lub ponownie zatrudnić.

Powiedziała w e-mailu, że CEWS, który wskazał, że uzyskał jednomyślne poparcie w Izbie Reprezentantów w lipcu zeszłego roku, „ma zastosowanie do firm różnej wielkości i we wszystkich sektorach, aby zapewnić, że żaden pracownik nie wpadnie w szczeliny”.

Drobni detaliści, sektory rozrywki, turystyki i lotnictwa zachwiały się w wyniku zamknięć w ciągu ostatnich 14 miesięcy, ale supermarkety, firmy technologiczne i przewoźnicy radzili sobie dobrze, oprócz telepracy i dostaw online.

Kilka krajów zakazało wypłaty dywidend i innych premii w ciągu kilku miesięcy od pierwszej fali. Hiszpania zażądała pełnej rekompensaty za fundusze na utrzymanie miejsc pracy dla firm wypłacających jakiekolwiek dywidendy. Holandia nałożyła zakaz wypłaty dywidend, odkupu akcji i premii dla prezesów firm, które skorzystały na obniżce wynagrodzeń w tym samym roku.

Budżet federalny w zeszłym miesiącu przedłużył wsparcie płacowe do września, ale z nowym systemem odzyskiwania wynagrodzeń dla kadry kierowniczej w spółkach giełdowych – ruch, który NPR chce wprowadzić z mocą wsteczną.

David MacDonald, główny ekonomista w Canadian Centre for Policy Alternatives, mówi, że podstawa opodatkowania, która jest skutecznie wymuszana na płatnościach od firm deklarujących dywidendy podczas otrzymywania dotacji, może stanowić prostsze, choć bardziej strome rozwiązanie.

„Rząd federalny może zdecydowanie zmienić przepisy podatkowe i może to zrobić z mocą wsteczną, jeśli chce.

Ottawa mogłaby również zaostrzyć nowe procedury wykupu, włączając w spłatę dywidendy i wykup akcji. „W tym roku podatkowym, począwszy od 1 kwietnia, mamy do zapłacenia 25 miliardów dolarów. A więc jest jeszcze czas, program jeszcze się nie skończył”.

Michael Smart, ekonomista z University of Toronto, mówi, że przyszła reforma programu ma więcej sensu niż retrospektywne ożywienie i sugeruje, że rząd federalny ograniczy dotacje dla małych firm i dotkniętych sektorów lub zastosuje je tylko do ryzykownych miejsc pracy.

READ  Reglamentacja pojawia się na horyzoncie, gdy kryzys diesla rozprzestrzenia się na świat

„Żadna firma, która emituje akcje na giełdzie w Toronto, nie potrzebuje interwencji rządu” – powiedział. „Musimy wrócić do skupiania się na pracownikach i Kanadyjczykach o utraconych dochodach”.

Smart opisał to jako „błąd” polegający na koncentrowaniu się na lukach w zabezpieczeniach i wskazywaniu potencjalnych luk.

„Jeśli rząd przyjmie zasadę mówiącą, że CEWS odbiera od każdej firmy, która w tym roku zwiększa swoje zyski, to jako dyrektor finansowy firmy będę dokładnie wiedział, co robić: nie wypłacać prywatnych dywidend w tym roku, wypłacać dywidendy specjalne w przyszłym roku.

„Wszystko, co robi, to usuwa upał w Ottawie”.

Chociaż Kanadyjczycy mogą być „zaskoczeni lub zszokowani”, że fundusze awaryjne trafiły do ​​firm, które szybko ustawiły swoich kluczowych pracowników, „to niewielki ułamek ogólnego problemu tego programu” – dodał.

Począwszy od czerwca zmieniony program CEWS podniesie próg kwalifikowalności do 10 procent utraconych dochodów w porównaniu z tym samym czterotygodniowym okresem w 2019 r. Stopniowo obniżający się poziom wsparcia w miarę zbliżania się września jest częścią planu.

„Te pieniądze powinny trafić do ludzi, którzy ich naprawdę potrzebują, i do firm, które ich naprawdę potrzebują, aby spróbować utrzymać się na powierzchni w nadziei, że kilka ostatnich miesięcy pandemii będzie miało miejsce” – powiedział MacDonald.

Ten raport został po raz pierwszy opublikowany przez The Canadian Press 22 maja 2021 r.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *