Oto niektórzy z dzisiejszych najbogatszych 1%

Oto niektórzy z dzisiejszych najbogatszych 1%

Świat może ujrzeć swojego pierwszego bilionera szybciej, niż myślisz. To podkreśla dzisiaj jeden procent najbogatszych.

W corocznej ocenie globalnych nierówności opublikowanej na początku tygodnia Oxfam International stwierdziła, że ​​pierwszy bilioner może wyłonić się na świat w ciągu następnej dekady, gdyż organizacja walcząca z ubóstwem wskazała na rosnącą lukę majątkową, która dramatycznie wzrosła na całym świecie podczas pandemii Covid-19.

Wśród ustaleń Oxfam podkreśliła zmianę osobistego losu pięciu najbogatszych ludzi świata – dyrektora generalnego Tesli Elona Muska, Bernarda Arnaulta z luksusowego giganta LVMH i jego rodziny, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, założyciela Oracle Larry’ego Ellisona i guru inwestycji Warrena Buffetta. Ponad dwukrotnie więcej od 2020 roku.

Aby zmierzyć ten skok, Oxfam w czasie rzeczywistym pobierał majątek z listy miliarderów magazynu Forbes od marca 2020 r. do końca listopada 2023 r. Listy takie zmieniają się w czasie, a nawet w ciągu kilku godzin – podczas gdy na przykład Buffett był na piątym miejscu Najbogatszy z bogatych. Osoba w listopadzie zajęła siódme miejsce według środowego rankingu „Forbesa”.

Oxfam poświęcił swój raport zgromadzeniu elit politycznych i biznesowych w Davos w Szwajcarii, gdzie co roku spotyka się Światowe Forum Ekonomiczne. Kilku miliarderów i milionerów napisało także list wzywający światowych przywódców do nałożenia sprawiedliwych podatków na bogatych ludzi takich jak oni. Musk, Arnault, Bezos, Ellison i Buffett nie byli wśród sygnatariuszy, chociaż Buffett słynie z krytyki niskich stawek podatkowych dla bogatych i wcześniej wzywał do zmiany polityki w tym samym duchu.

Oto spojrzenie na losy tych pięciu miliarderów wyróżnionych w tym tygodniu i ich dzisiejszy los.

Elon Musk: 226,6 miliarda dolarów

Według rankingów „Forbesa” ze środy, Elon Musk jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek wynosi 226,6 miliarda dolarów. To spadek z 245,5 miliardów dolarów w listopadzie 2023 roku.

READ  Przedstawiciel Illinois Mary Miller nazywa decyzję Roe „zwycięstwem białych ludzi”

Oprócz tego, że stoi na czele Tesli, Musk jest dyrektorem generalnym firmy zajmującej się statkami rakietowymi SpaceX. W 2022 roku kupił także Twittera, obecnie X, za 44 miliardy dolarów. Chociaż nie pełni już funkcji dyrektora generalnego platformy mediów społecznościowych, nadal ma ogromne wpływy i spotyka się ze znaczącym sprzeciwem w różnych kwestiach, od moderowania treści i mowy nienawiści po alienację reklamodawców.

Bernard Arnott i jego rodzina: 175,1 miliarda dolarów

Według „Forbesa” Bernard Arnault i jego rodzina mają obecnie majątek osobisty wart 175,1 miliarda dolarów. To spadek z około 191,3 dolarów w listopadzie 2023 r.

Od czasu, gdy w 1989 r. stał się większościowym udziałowcem w 1989 r., ten francuski biznesmen pełnił funkcję dyrektora generalnego LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, największej grupy luksusowej na świecie. Jest także prezesem Groupe Arnault SE, rodzinnego holdingu swojej rodziny, a przede wszystkim firmy inwestycyjnej. solidny.

Jeff Bezos: 173,6 miliarda dolarów

Według „Forbesa” majątek Jeffa Bezosa osiągnął w środę 173,6 miliarda dolarów. Oznacza to wzrost z 167,4 mld USD w listopadzie 2023 r.

W 1994 roku Bezos założył Amazon w garażu w Seattle, a jego fortuna gwałtownie wzrosła, gdy firma wyrosła na dzisiejszego giganta handlu elektronicznego. Ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego na początku 2021 r., ale nadal ma szeroki wpływ na Amazon jako dyrektor generalny i największy akcjonariusz firmy.

Larry Ellison: 134,9 miliarda dolarów

Według „Forbesa” majątek Larry'ego Ellisona wynosi obecnie 134,9 miliarda dolarów, w porównaniu z 145,5 dolarów w listopadzie 2023 roku.

Ellison był współzałożycielem Oracle, giganta w zakresie zarządzania oprogramowaniem i bazami danych, w 1977 r. i pełnił funkcję dyrektora generalnego do 2014 r. Obecnie jest dyrektorem ds. technologii i prezesem zarządu. Ellison, który zasiadał także w zarządzie Tesli w latach 2018–2022, od kilku lat znajduje się wysoko na listach miliarderów.

READ  W pogoni za wolnością podróżowania Rosjanie gromadzą się w Serbii po szczepionki przeciw COVID-19 wyprodukowane na Zachodzie

Warren Buffett: 119,5 miliarda dolarów

W czasie, gdy Oxfam pobierał dane „Forbesa” do swojego raportu na temat nierówności, Warren Buffett był piątą najbogatszą osobą na świecie, a jego majątek wynosił 119,2 miliarda dolarów. Chociaż jego majątek osobisty pozostaje stosunkowo stabilny (119,5 miliarda dolarów na środę), w rankingach Forbesa wyprzedzili go dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg i współzałożyciel Microsoftu Bill Gates z obecnym majątkiem netto wynoszącym odpowiednio 129,5 miliarda dolarów i 120,1 miliarda dolarów. .

Z biegiem lat Buffett zyskał reputację dzięki swoim sukcesom inwestycyjnym i agresywnej taktyce handlowej. Prowadzi Berkshire Hathaway, spółkę holdingową będącą właścicielem kilkudziesięciu firm z takich sektorów jak ubezpieczenia, produkcja, usługi użyteczności publicznej, transport i handel detaliczny.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *