Organoidy ludzkie pomagają zidentyfikować główny regulator różnicowania komórek

Organoidy ludzkie pomagają zidentyfikować główny regulator różnicowania komórek

Różne typy komórek w jelicie człowieka rozwijają się z komórek macierzystych w procesie różnicowania. Naukowcy z Grupa organoidów (Instytut Hubrechta), we współpracy z badaczami z Centrum Księżnej Máximy I Uniwersytet w Maastrichtwykorzystali organoidy jelitowe do systematycznego badania CRISPR pod kątem 1800 ludzkich czynników transkrypcyjnych i zidentyfikowali ZNF800 jako główny regulator różnicowania określonego typu komórek jelitowych, komórek enteroendokrynnych. Wyniki badania opublikowano w Nauki i może mieć wpływ na naszą wiedzę na temat chorób żołądkowo-jelitowych i zaburzeń endokrynologicznych, a także rozwoju trzustki i cukrzycy.

Jelito ludzkie zawiera różne typy komórek, z których każda ma określone funkcje. Wszystkie te typy komórek powstają z jelitowych komórek macierzystych: komórek, które nie są jeszcze wyspecjalizowane, ale mają potencjał, aby stać się komórkami wyspecjalizowanymi funkcjonalnie. Ważnymi typami komórek w jelitach są enterocyty odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych, komórki kubkowe wytwarzające śluz, komórki Panetha wydzielające peptydy przeciwdrobnoustrojowe oraz komórki enteroendokrynne (EEC), które wytwarzają różne hormony. Hormony wytwarzane przez EEC regulują procesy trawienne, takie jak wchłanianie składników odżywczych, apetyt i metabolizm glukozy. W tym badaniu naukowcy z grupy Organoid sprawdzali, w jaki sposób komórki macierzyste przekształcają się w komórki EEC w procesie zwanym różnicowaniem. W tym celu wykorzystali organoidy jelitowe: miniaturowe narządy wyhodowane w laboratorium, które naśladują strukturę i funkcję prawdziwego jelita.

Chcesz więcej najświeższych wiadomości?

udział w Sieci technologiczneCodzienny biuletyn dostarczający najświeższe informacje naukowe bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

Subskrybuj za darmo

Sygnalizacja świetlna z komórkami macierzystymi

READ  Wywiad: debata satelitarna w Abu Zabi z Jej Ekscelencją Sarah Al Amiri

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *