Ogromny czynsz maksymalizuje iskrę rzecznictwa

Ogromny czynsz maksymalizuje iskrę rzecznictwa

Mieszkańcy kompleksu apartamentowego Glenmore Gardens przy 90 Avenue SW w Calgary stoją w obliczu znacznych podwyżek czynszów w związku z przedłużaniem umów najmu.

„Dokładnie o to chodziło” – powiedziała Sherri Champagne, pstrykając palcami dla podkreślenia.

„Właśnie otrzymaliśmy (nową) umowę najmu i on powiedział, że podniesiemy cenę o 600 USD”.

Dla Champagne, która wraz z córką i dwójką wnucząt mieszka w jednym z domów na terenie kompleksu, oznacza to wzrost czynszu o nieco ponad 30 procent, na co jej nie stać.

„Oznacza to, że ja, moja córka i wnuk wyjedziemy i zamieszkamy z rodzicami” – powiedział Champagne.

Podwyżki czynszów nie docierają od razu do wszystkich mieszkańców, gdyż wprowadzane są wraz z przedłużaniem umów.

Jessica Saunders jest samotną matką, obecnie bezrobotną i pobierającą świadczenia WCB.

Niedawno odkryła, że ​​jej czynsz wzrasta.

„Na szczęście mogę sobie na to pozwolić, pod warunkiem, że bardzo rygorystycznie pilnuję budżetu. Ale mam dwójkę małych dzieci. Jestem samotną mamą. Więc na pewno będzie ciasno” – powiedziała.

Mieszkanka Glenmore Gardens, Lucia Oliveira, próbuje zorganizować mieszkańców, aby zareagowali na podwyżki i znaleźli rozwiązanie dla tych, którzy być może będą musieli wyjechać.

„Oczekuję szybkiego rozwiązania, ponieważ wiele osób nie ma już wystarczająco dużo czasu” – powiedziała Oliveira.

„Muszą podjąć decyzję teraz, w środku zimy. Muszą podjąć decyzję i muszą znaleźć inne miejsce, do którego mogliby się udać”.

Avenue Living przejęło budynki w grudniu.

„Zarządzamy podwyżkami czynszów za pomocą indeksu Avenue Living Market Index. Indeks ten mierzy porównanie renowacji Avenue Living w stosunku do czynszów rynkowych. Indeks ma na celu wygładzenie podwyżek czynszów w stosunku do zmian czynszów na rynku” – powiedział rzecznik firmy Tami Chu w oświadczenie. Do CTV.

„Obecnie średni czynsz w Glenmore Gardens jest o 30 procent niższy od stawki rynkowej. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu stawek rynkowych, nasze stawki za odnowienie umowy są nadal niższe od stawek rynkowych”.

READ  Ford mówi, że Ontario „ogranicza biurokrację” w projektach mieszkaniowych, gdy ceny domów rosną

Chu powiedział także, że firma planuje wydać 4 miliony dolarów na naprawy i modernizację kompleksu.

Podwyżki te ponawiają wezwania do wprowadzenia ograniczeń kontroli czynszów w Albercie.

Regionalny poseł NDP, Najwan Al-Junaid, twierdzi, że ustalenie górnego limitu czynszu umożliwi wielu najemcom, zwłaszcza osobom starszym, pozostanie w swoich domach.

„Potrzebne są środki tymczasowe, jedynie szybkie ograniczenie, aby złagodzić ten niekontrolowany wzrost” – powiedział Al-Junaid.

„W Albercie nastąpiła największa podwyżka czynszów w Kanadzie ze względu na politykę (naszego obecnego rządu).”

Minister seniorów, społeczności i usług społecznych Jason Nixon twierdzi, że w ramach UCP nigdy nie nastąpi ograniczenie czynszów.

„Na 100 procent ten rząd nigdy nie będzie kontrolował czynszów, ponieważ zniszczy to naszą gospodarkę, a to sprawi, że więcej ludzi stanie się bezdomnych” – powiedział Nixon. „Zamiast tego skupimy się na budowie większej liczby domów”.

„W grudniu 2023 r. w naszym powiecie poziom budownictwa mieszkaniowego będzie wynosił 65%, co będzie największą liczbą mieszkań, jakie kiedykolwiek wybudowano w naszej historii, a wszystko, co wiąże się z kontrolą czynszów, ustanie”.

Kanadyjska Korporacja Mortgage and Housing Corporation twierdzi, że czynsze za wynajem lokali mieszkalnych w Calgary odnotowały w 2023 r. wzrost o 14,3% w porównaniu z rokiem 2022.

Jest to najwyższy wzrost spośród wszystkich miast w Kanadzie, a także najwyższy wzrost odnotowany w tym mieście od 2007 roku.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *