O’Conn kończy bieg San Diego State, aby wygrać swoje piąte mistrzostwo kraju

HOUSTON (AP) – Po sześciu grach i 240 minutach całkowitej dominacji, która trwała do marca, a następnie do części kwietnia, w końcu stało się jasne, że tylko jedna rzecz może powstrzymać UConn Huskies.

Ostatni dzwonek.

Drużyna ze Storrs w stanie Connecticut zwyciężyła w jednym z najbardziej imponujących meczów March Madness w historii w poniedziałkowy wieczór, pokonując wcześnie San Diego 76-59, a następnie przerywając grę późno i zdobywając piąty tytuł mistrza kraju.

„Wiedzieliśmy, że jesteśmy najlepszą drużyną w turnieju i musieliśmy po prostu grać na swoim poziomie”, powiedział Dan Hurley, który dołączył do Jima Calhouna i Kevina Olliego jako trzeci trener, który poprowadził Yukon do tytułu.

Szczupła gwiazda UConn, Adama Sanogo, zdobyła nagrodę MVP, kończąc w finale z 17 punktami i 10 zbiórkami, a Tristen Newton zdobył double-double z 19 punktami i 10 tablicami.

Huskies (31-8) zostali piątą drużyną od czasu rozszerzenia w 1985 roku, która wygrała wszystkie sześć gier turniejowych NCAA dwucyfrową liczbą w drodze do mistrzostwa. Wygrali te sześć gier średnio o 20 punktów, zaledwie ułamek tego, co zrobiła Karolina Północna, zdobywając tytuł w 2009 roku.

UConn zbudował 16-punktową przewagę pod koniec pierwszej połowy, tylko po to, by zobaczyć, jak Aztekowie (32-7) zmniejszają przewagę do pięciu z 5:19 przed końcem. Ale Jordan Hawkins (16 punktów), którego kuzyn, Angel Reese z LSU, zdobył wyróżnienia MOP w turnieju kobiet – odpowiedział 3, aby przejść 9-0. Stamtąd jedynym dramatem, który pozostał, było to, czy UConn pokryje 7 1/2-punktowy spread i pójdzie na szóstkę, aby wygrać dwucyfrowo.

Tak i tak.

Kechad Johnson zdobył 14 punktów dla stanu San Diego, co było zaledwie jednym zwycięstwem przed tym wyjazdem, jego pierwszym wyjazdem do Final Four. Darion Trammell i Lamont Butler mieli po 13.

UConn, ulubiona i najwyżej sklasyfikowana drużyna, która zajęła czwarte miejsce w tym Final Four, przygotowała grunt pod to zwycięstwo z przewagą 11:07 w pierwszej połowie, podczas której Aztekowie nie zdobyli ani jednego kosza. Nie mogąc strzelać ani ominąć długiej drużyny UConn, spudłowali 14 prostych strzałów z ziemi.

READ  Hyun Jin Ryu zgadza się na współpracę z Hanwha Eagles z KBO

Przeszli od czwórki do tyłu przy 11, a kiedy nie byli blokowani przed strzałami (Alex Karaban miał trzy, podczas gdy Sanogo miał jeden) lub zmieniali się w środku, upadli – charakterystyczny znak dla zespołu, który był poza skokami po wyczerpany 72-pałkarz -71 zwycięstwo nad Florida Atlantic dwie noce temu.

Rozgrywający UConn, Bill Murray, był jednym z nielicznych obecnych celebrytów, którzy widzieli, jak Huskies zdobywają piąte mistrzostwo w pięciu meczach w jednym z najbardziej nieoczekiwanych finałowych czwórek w historii. To był ostatni raz, kiedy Jim Nantz zadzwonił do niego po 37 latach za mikrofonem.

Miał wiele historii do opowiedzenia w UConn, choć ta z pewnością nie była najbardziej dramatyczna.

Nawet z tym krótkim atakiem niepewności w połowie drugiej połowy, UConn nigdy nie pozwolił piątemu rozstawieniu, Aztekom, którzy pokonali 14-punktowy półfinałowy deficyt, zacząć kontemplować dramat ostatniej sekundy.

To był zespół zbudowany wyłącznie na rok 2023 – odnowiony przez Hurleya, który nie zyskał zbytniej sympatii w okresie przedsezonowym, nawet po tym, jak udał się do bramki transferowej, aby znaleźć więcej strzałów z zewnątrz po wyjazdach jeden po drugim w pierwszej rundzie w Mistrzostwo.

„Nie byliśmy w rankingach przed rozpoczęciem roku, więc mieliśmy chip na naszych barkach” – powiedział trener. Wiedzieliśmy, na jakim poziomie możemy grać, nawet w tych trudnych czasach.

Pomimo składu nowej ery, było coś zdecydowanie starej szkoły w sposobie, w jaki husky zajmowały się biznesem na początku.

Nawet nie zastanawiali się dwa razy, zanim najpierw strzelili za trzy punkty — udało im się to dopiero w nieco ponad 13 minucie gry — zamiast tego pominęli podanie do Sanogo w słupku i nosili SDSU, gdy budowali wczesną przewagę.

Aztekowie byli zbyt dobrą drużyną, by ją pokonać, a nadmierna obrona była tym, co powstrzymywało biegnącego z powrotem na odległość pięciu metrów. Ale drużyna zbudowana na obronie zakończyła mecz strzelając zaledwie 32% z ziemi.

READ  Kelly Oubre zdobyła 32 punkty i poprowadziła Philadelphia 76ers do zwycięstwa nad Toronto Raptors. Seria porażek Toronto wynosi 13

A po jego późnym biegu Aztekowie płonęli, a Hurley i spółka przytulali go na ławce przed brzęczykiem.

Ostatnie trofeum UConn czyni Hurleya trzecim trenerem, który przywiózł to trofeum do Storrs. Dołączyli Calhoun (1999, 2004, 2001) i Ollie (2014).

– Zbliżają się cztery mistrzostwa kraju, prawda? Hurley powiedział. „Celowaliśmy w piąte miejsce. Teraz mamy swoje”.

A Sanogo — spraw, by Adama — dodawał się do innych na podstawie imienia w tym kampusie — wraz z legendami Husky, takimi jak Kemba (Walker), Rip (Hamilton) i Emeka (Okafor). Uzyskał średnio 19,7 punktów i 9,8 zbiórek w ciągu sześciu meczów UConn w turnieju.