Nvidia drażni wzrost akcji, Japonia ustanawia rekord: zamknięcie rynków

Nvidia drażni wzrost akcji, Japonia ustanawia rekord: zamknięcie rynków

(Bloomberg) – Giełdy w Azji wzrosły wraz z kontraktami terminowymi na akcje w USA po tym, jak lepsze niż oczekiwano perspektywy sprzedaży Nvidia Corp. zapewniły nowy impuls do wzrostu światowych akcji pod wpływem sztucznej inteligencji.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Akcje japońskie wzrosły, a indeks Nikkei 225 przekroczył rekordową wartość śróddzienną z 1989 r., do czego przyczyniły się zyski spółek technologicznych i producentów chipów. Giełdy w Korei Południowej rosły, podczas gdy chińskie indeksy rosły. Posunięcia te podniosły azjatycki indeks giełdowy do najwyższego poziomu od prawie dwóch lat.

„Po niedawnej konsolidacji rosnące zyski Nvidii są idealnym katalizatorem osiągnięcia rekordowych poziomów przez japońskie akcje” – powiedział Charu Chanana, strateg w Saxo Capital Markets. „Strukturalne czynniki sprzyjające, od geopolityki po reformy przedsiębiorstw, w połączeniu ze słabym jenem, w dalszym ciągu sugerują, że na japońskich giełdach czeka sytuacja makroekonomiczna, w której panuje dynamika, a szczyt jest jeszcze bardzo odległy” – stwierdziła.

Po wynikach Nvidii kontrakty terminowe na amerykańskie akcje wzrosły na giełdzie w Azji. Akcje tej technologicznej spółki wzrosły aż o 11% w obrocie porynkowym po tym, jak podano, że przychody w pierwszym kwartale prawdopodobnie osiągną 24 miliardy dolarów, w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie około 22 miliardów dolarów.

Oczekiwano, że wyniki staną się katalizatorem dla światowych giełd i spełniły te obietnice. Akcje azjatyckich spółek Nvidii, SK Hynix Inc i Advantest Corp, wzrosły, podobnie jak indeks spółek półprzewodnikowych w całym regionie.

„Podobnie jak w przypadku Nvidii, taki jest rynek” – powiedział Kim Forrest, dyrektor ds. inwestycji w Bokeh Capital Partners LLC. „A wyniki wydają się wystarczająco dobre. Potwierdza to narrację, że sztuczna inteligencja pozostanie potężna w dającej się przewidzieć przyszłości. Ta narracja wsparła rynki w zeszłym roku, więc dlaczego nie zrobić tego samego w tym roku?”

READ  Elon Musk sugeruje, że zamiast Twittera potrzebuje nowej platformy, posty w ankiecie

Akcje w Chinach kontynentalnych wkraczają w najdłuższy okres wzrostów od 2020 r. po szeregu działań podjętych niedawno przez władze w celu ustabilizowania rynku i wsparcia nastrojów inwestorów.

Jednak indeksy CSI 300 i Hang Seng Index pozostawały w tyle za większością swoich azjatyckich odpowiedników, nawet gdy organ nadzoru papierów wartościowych zacieśnił kontrolę nad rynkiem w następstwie nakazu zabraniającego głównym inwestorom instytucjonalnym zmniejszania stanu posiadania akcji na otwarciu i zamknięciu każdego dnia handlowego, według osoby zaznajomione z materiałem.

„Sytuacja nadal nie jest różowa” – powiedział Bloomberg Television Xiao Jiaqi, główny ekonomista ds. Chin w Credit Agricole. „Presja deflacyjna prawdopodobnie utrzyma się przez resztę roku, chociaż będzie mniej wyraźna w porównaniu z rokiem ubiegłym”.

Inwestorzy azjatyccy na nowo odzyskali optymizm, oczekiwany pod koniec 2023 r., gdyż wydaje się, że w tym miesiącu są gotowi odrobić styczniowe straty, czemu sprzyja ożywienie w Chinach i zyski w Japonii. Oczekiwania dotyczące poprawy zysków technologicznych ze strony producentów chipów w regionie również zwiększyły atrakcyjność akcji spółek na kontynencie.

Dolar osłabił się wobec walut G10. Jen pozostał w dużej mierze niezmieniony i utrzymywał się na poziomie około 150 za dolara, natomiast won zmniejszył swoje zyski po komentarzach prezesa Banku Korei Ri Chang-yonga po decyzji banku centralnego o pozostawieniu podstawowej stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Na giełdach azjatyckich doszło do bez zmian po mocnej wyprzedaży w środę, która spowodowała wzrost rentowności 10-letnich obligacji o pięć punktów bazowych. Presja na sprzedaż była widoczna na całej krzywej i pojawiła się tuż po sprzedaży 20-letnich obligacji o wartości 16 miliardów dolarów i opublikowaniu protokołów z posiedzeń Rezerwy Federalnej, które ujawniły ostrożność co do obniżania stóp procentowych.

Prezes Fed w Richmond, Thomas Barkin, podkreślił utrzymującą się presję cenową w sektorach takich jak budownictwo mieszkaniowe, pomimo niższej inflacji zasadniczej. Tymczasem gubernator Fed Michelle Bowman sprzeciwiła się perspektywie rychłych cięć.

READ  „Wyjątkowe” i „Hargana”: pilne apele do krajów o uwolnienie rezerw ropy w obliczu gwałtownego wzrostu cen

W dalszej części czwartku zaplanowane na publikację dane gospodarcze obejmują inflację w strefie euro i indeksy menedżerów ds. zakupów, a także liczbę nowych bezrobotnych w USA i sprzedaż domów.

WTI odnotowała w środę wzrost o 1,1% i wzrosła powyżej 78 dolarów za baryłkę, dzięki zaostrzeniu dostaw fizycznych. Złoto wzrosło powyżej 2029 dolarów za uncję. Bitcoin ustabilizował się po środowym spadku.

Główne wydarzenia w tym tygodniu:

 • Indeks menedżerów ds. zakupów w strefie euro (PMI) dla usług globalnych, indeks S&P Global Manufacturing Index i indeks cen towarów i usług konsumenckich, czwartek

 • Wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA i sprzedaż istniejących domów w USA, czwartek

 • Europejski Bank Centralny publikuje w czwartek sprawozdanie ze styczniowego posiedzenia

 • Gubernator Fed Lisa Cook i prezes Fed w Minneapolis Neel Kashkari przemawiają w czwartek

 • Ceny nieruchomości w Chinach dzisiaj, piątek

 • Niemcy Ifo Klimat biznesowy, PKB, piątek

 • Europejski Bank Centralny publikuje w piątek roczne i trzyletnie badanie oczekiwań inflacyjnych

Kilka kluczowych ruchów na rynkach:

Sklepy

 • Kontrakty terminowe na S&P 500 wzrosły o 0,7% od 14:08 czasu tokijskiego

 • Kontrakty terminowe Nasdaq 100 wzrosły o 1,5%.

 • Japoński indeks Topix wzrósł o 1%.

 • Niewiele zmienił się australijski indeks S&P/ASX 200

 • Indeks Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 0,3%.

 • Indeks Shanghai Composite wzrósł o 0,6%.

 • Kontrakty terminowe na Euro Stoxx 50 wzrosły o 0,8%.

Waluty

 • Indeks Bloomberg Dollar Spot Index niewiele się zmienił

 • Euro wzrosło o 0,1 procent do 1,0831 dolara

 • Wartość jena japońskiego przy cenie 150,27 za dolara uległa niewielkim zmianom

 • Nie było istotnej zmiany juana w transakcjach zewnętrznych na dzień 7.2007 w stosunku do dolara

Waluty cyfrowe

 • Bitcoin wzrósł o 0,1% do 51 445,51 dolarów

 • Eter niewiele się zmienił i wyniósł 2926,55 dolarów

Obligacje

Dobra

 • Ropa West Texas Intermediate wzrosła o 0,3% do 78,11 dolarów za baryłkę

 • Złoto w transakcjach kasowych wzrosło o 0,2 procent do 2029,57 dolarów za uncję

READ  Opowieść o dwóch raportach z pracy i o tym, jak zabrali złotych inwestorów w niepewną podróż

Ta historia powstała przy wsparciu Bloomberg Automation.

–Z pomocą Winnie Hsu.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *