Nowy polski rząd pozostaje w sprzeczności z poprzednią partią rządzącą

Nowy polski rząd pozostaje w sprzeczności z poprzednią partią rządzącą

Warszawa, Polska –

Prezydent Polski udzielił we wtorek azylu dwóm politykom oskarżonym o nadużycie władzy, witając w pałacu prezydenckim byłych członków partii rządzącej.

Dramat prawniczy rozpoczyna starcie nowego rządu premiera Donalda Tuska z narodowo-konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość, która rządziła Polską przez osiem lat, aż do ubiegłego miesiąca, po przegranej w październikowych wyborach powszechnych.

Prezydent Andrzej Duda, którego druga i ostatnia kadencja potrwa do połowy 2025 r., jest politycznie blisko powiązany z Prawem i Sprawiedliwością i dał jasno do zrozumienia, że ​​będzie przeciwny programowi Tuska.

Kontrowersje koncentrują się wokół dwóch wysokich rangą członków Departamentu Prawa i Sprawiedliwości, byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego byłego zastępcy Macieja Vasica. W 2007 roku zostali skazani za nadużycie władzy, a w grudniu skazani na dwa lata więzienia za działania podjęte w czasie pełnienia służby w poprzednim rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Oboje utrzymują, że są niewinni.

W poniedziałek sąd nakazał policji aresztowanie ich i osadzenie w więzieniu.

Po zdobyciu mandatu PiS w 2015 roku Duda ułaskawił Kamińskiego i Wasika w związku z oskarżeniami o nadużycie władzy, ale pozwolił im objąć najwyższe stanowiska rządowe, zanim ich apelacje trafią do Sądu Najwyższego. Kilku prawników argumentowało, że ułaskawienie prezydenta powinno być zarezerwowane dla wszystkich spraw rozpatrywanych w drodze apelacji.

W czerwcu Sąd Najwyższy uchylił ułaskawienie prezydenta i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

We wtorek Duda zaprosił Kamińskiego i Wyska do swojego pałacu, gdzie mianował dwóch urzędników, którzy byli jego nowymi doradcami. Jego biuro opublikowało zdjęcie, na którym pozuje z czterema osobami.

Po ceremonii Kaminsky udzielił także komentarz dziennikarzom poza odczytem, ​​mówiąc, że policja wkroczyła do ich domów pod ich nieobecność. Następnie wrócili do Pałacu Prezydenckiego i pozostali tam przez kilka godzin.

Premier Tusk zarzucił Prezydentowi, że po klęsce wyborczej przyłącza się do działań Prawa i Sprawiedliwości, tworząc chaos i niestabilność.

READ  Trwają protesty po tym, jak pierwszym aktem nowego urzędnika będzie zdjęcie krzyża i przywrócenie flag UE

„On (Duta) musi przerwać ten scenariusz, który prowadzi do bardzo niebezpiecznej sytuacji” – powiedział Tusk.

Marszałek parlamentu Simon Holonia przełożył na przyszły tydzień zaplanowane na środę posiedzenie niższej izby parlamentu, czyli Sejmu.

Kamiński i Wasik, którzy w październiku zostali ponownie wybrani do parlamentu, wyrazili chęć udziału w posiedzeniu, mimo że Halonia i inni nalegali, aby zgodnie z prawem ich skazani powinni zostać pozbawieni mandatów parlamentarnych.

Holonia stwierdziła, że ​​sytuacja „spowodowała głęboki kryzys konstytucyjny… który nie gwarantuje, że debaty sejmowe w tym tygodniu będą spokojne”.

Tusk powiedział, że Tuda utrudnia teraz wymiar sprawiedliwości. Na konferencji prasowej odczytał fragment kodeksu karnego, o którego złamanie zarzuca się Dudzie, zagrożony karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

„Chcę, żeby prezydent wiedział, że zdradzili go polityczni przyjaciele. To oni zastawiają na niego pułapkę, nie ja” – powiedział Tusk.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *