Nowy polski rząd nakazał zwrot państwowych funduszy kolegium księży zrzeszonych w PiS

Nowy polski rząd nakazał zwrot państwowych funduszy kolegium księży zrzeszonych w PiS

Nowy polski rząd nakazał zwrot finansowanej przez UE dotacji państwowej uczelni założonej przez Tadeusza Rydzyka, prominentnego księdza bliskiego byłej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Podjęto tę decyzję, ponieważ studenci muszą przedstawić pismo od proboszcza, aby zostać przyjęci na studia objęte stypendium. Rektor uczelni twierdzi jednak, że „spełniły one wszystkie warunki” przyznania finansowania.

Za rządów PiS od 2015 r. do zeszłego miesiąca firmy powiązane z Rydzykiem otrzymały od agencji rządowych i przedsiębiorstw państwowych setki milionów złotych. Ksiądz regularnie zapraszał na wydarzenia czołowe osobistości BIS i często wypowiadał się na temat polityki partii.

Jeden z projektów, który otrzymał dofinansowanie ze środków państwa, był prowadzony przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, założoną przez Ridzika i należącą do jego Fundacji Lux Veritas.

W 2017 roku uczelnia otrzymała kwotę 414 000 zł (95 000 euro) na rozpoczęcie kierunku „Informatyka Medialna”. Pieniądze przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu dofinansowań UE.

Jednak w sobotę Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister finansów i polityki regionalnej w nowym rządzie, poinformowała, że ​​jej ministerstwo nakaże uczelni zwrot środków z programu.

Powiedział, że było to spowodowane „naprawdę dziwacznym naruszeniem: zaświadczeniem proboszcza jako niezbędnym warunkiem przyjęcia na kurs”.

Warunkiem przyjęcia do Kolegium Rydzyka jest przedstawienie takiego pisma od proboszcza parafii. W 2022 r. student-ateista wygrał sprawę o dyskryminację przeciwko uczelni wydalonej za brak takiej uczelni, która uzyskała w tej sprawie wsparcie Ministra Sprawiedliwości w rządzie BIS.

Rektor uczelni Zdzisław Klafka powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że jest zaskoczony nową decyzją ministerstwa, która, jego zdaniem, nakazuje zwrot 100 tys. zł dofinansowania projektu.

READ  Foster + Partners projektuje nowe lotnisko CPK jako wiodący element w Polsce "z wzorem tkanym"

„Spełniliśmy wszystkie kryteria”, a program „otrzymał bardzo wysoką ocenę” – stwierdził, od początku dając do zrozumienia, że ​​rekrutacja do programu obejmuje dostarczenie pisma od proboszcza.

„[The letter] Naleganie, aby osoby o różnych światopoglądach były traktowane odmiennie, pozbawione jest charakteru koncepcji moralnej” – stwierdził Klafka.

Za czasów PiS opozycja bardzo krytycznie odnosiła się do wysokości pieniędzy państwowych przesyłanych Rydzykowi. Według obliczeń wiodącego serwisu informacyjnego Virtualna Polska, instytucje państwowe i przedsiębiorstwa państwowe przekazały łącznie 380 mln zł (87 mln euro).

Należą do nich 220 mln zł na muzeum poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II i Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej; 12 mln zł na park pamięci przy muzeum; 73 mln zł na budowę elektrowni geotermalnych; 30 milionów złotych dla Rydzyka College; i 30 milionów złotych dla swoich stacji telewizyjnych i radiowych.

Partie opozycyjne sprawują obecnie władzę po zwycięstwie w październikowych wyborach i utworzeniu w zeszłym miesiącu nowego rządu koalicyjnego. Obiecali, że dokonają przeglądu wszystkich dotacji przyznanych w ramach PiS.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że wstrzymało wypłaty z funduszu, który według niego był wykorzystywany za rządów PiS do wspierania sojuszników politycznych. Fundacja Rydzyka chce do 2026 roku pozyskać z funduszu ponad 7 mln zł.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Audyt Deloitte zakazany w Polsce na 3 lata

Główny autor obrazu: KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *