Niemcy wycofują z Polski jednostki Patriot Air Defence

Niemcy wycofują z Polski jednostki Patriot Air Defence

Jednostki Niemieckiego Patriotycznego Systemu Obrony Powietrznej w bazie wojskowej podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borysa Pistoriusa pod Zamoskiem, Polska, 3 lipca 2023 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo Zdobądź prawa licencyjne

BERLIN, 8 listopada (Reuters) – Niemcy po niemal roku zakończą wysyłanie do Polski trzech jednostek obrony powietrznej Patriot, poinformowało w środę ministerstwo obrony w Berlinie, potwierdzając wcześniejsze plany.

Oprócz jednostek patriotycznych od początku tego roku w polskim mieście Zamok, około 50 km (31 mil) od granicy z Ukrainą, stacjonuje około 300 żołnierzy niemieckich, których zadaniem jest ochrona południowego miasta i jego głównego połączenia kolejowego. Ukraina.

Rozmieszczenie było spowodowane ukraińskim pociskiem, który w listopadzie zeszłego roku uderzył w polską wieś Przewodów w regionie, budząc obawę przed wojną graniczną na Ukrainie.

Niemieckie ministerstwo stwierdziło w sierpniu, że jest mało prawdopodobne, aby rozmieszczenie zostało przedłużone poza koniec roku, ponieważ Patrioty mogą być potrzebne siłom szybkiego reagowania NATO w 2024 r. lub przechodzić konserwację.

Jak podało ministerstwo, niemieccy żołnierze zakończą swoje działania w piątek i zostaną przeniesieni do wojska od przyszłego tygodnia.

„Jestem bardzo zadowolony z przyjaznego i pełnego uznania przyjęcia naszych żołnierzy w Zamościu przez polską armię i naród” – powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Stosunki między Niemcami a rządzącą w Polsce nacjonalistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) są napięte w wielu kwestiach – od dostaw broni do Kijowa po odrzuconą przez Warszawę unijną umowę migracyjną.

Polska wydaje się zmierzać ku zmianie rządu po wyborach 15 października, w których PiS zdobył więcej mandatów w izbie niższej parlamentu, ale brakowało mu większości. Wszystkie pozostałe partie oświadczyły, że nie mogą zawierać z nią sojuszu.

Reportaż Garetha Jonesa Redakcja: Sabine Siebold

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *