„Nie zwrócę pieniędzy darczyńcom, którzy borykają się z niezgodą rasową” – mówi Rishi Sunak.

„Nie zwrócę pieniędzy darczyńcom, którzy borykają się z niezgodą rasową” – mówi Rishi Sunak.
  • Napisane przez Briana Wheelera
  • Reporter polityczny

Wyjaśnienie wideo,

Starmer: Czy premier jest dumny, że jest finansowany przez człowieka, który używa rasistowskich słów?

Premier Rishi Sunak oparł się wezwaniom opozycji do zwrotu pieniędzy konserwatywnemu darczyńcy, który podobno stwierdził, że posłanka Diane Abbott „powinna zostać zastrzelona”.

Premier stwierdził, że rzekome komentarze Franka Hestera są „błędne” i „rasistowskie”.

Wielokrotnie powtarzał jednak parlamentarzystom, że Hester przeprosił i jego „wyrzuty sumienia należy przyjąć”.

Hester przekazał Partii Konserwatywnej ponad 10 milionów funtów, a w listopadzie podarował Sunakowi helikopter na wizytę polityczną o wartości 15 000 funtów.

W odpowiedzi na pytania premiera posłanka Partii Pracy Marsha de Cordova zapytała bezpośrednio pana Sunaka, czy zwróci darowiznę w postaci helikoptera.

Odpowiedział: „Nie. Cieszę się, że pan wspiera partię, która reprezentuje jeden z najbardziej zróżnicowanych rządów w historii tego kraju, na którego czele stoi pierwszy w tym kraju premier Wielkiej Brytanii i Azji”.

Pani Abbott – która zasiada jako niezależna posłanka po zawieszeniu przez Partię Pracy – była obecna w Izbie Gmin, ale nie udało jej się przekonać spikera parlamentu, sir Lindsaya Hoyle, aby do niej zadzwonił, aby mogła zadać własne pytanie.

Rzecznik Sir Lindsaya powiedział, że musi nadać priorytet parlamentarzystom wymienionym w dokumencie dotyczącym tej sprawy, a „nie było wystarczająco dużo czasu, aby skontaktować się ze wszystkimi członkami, którzy chcieli zadać pytanie”.

Lider Partii Pracy Sir Keir Starmer, który jak dotąd opierał się wezwaniom do przywrócenia pani Abbott na posła Partii Pracy, powiedział, że premier musi mieć „odwagę, by zwrócić 10 milionów funtów”.

Źródło obrazu, Parlament Wielkiej Brytanii / Maria Unger

Skomentuj zdjęcie,

Rishi Sunak spotyka się z wezwaniami do zwrotu 10 milionów funtów darczyńcy z Partii Konserwatywnej

Sir Keir zapytał: „Czy premier jest dumny, że przyjął fundusze od kogoś, kto używa rasistowskiego i mizoginicznego języka, kiedy mówi, że poseł do Hackney North i Stoke Newington (pani Abbott) „sprawia, że ​​chce się pan nienawidzić wszystkich czarnych kobiet?” Sir Keir spytał. „”.

Sunak odpowiedział: „Rzekome komentarze były błędne, rasistowskie, za co słusznie przeprosił i należy zaakceptować wyrzuty sumienia”.

„W Wielkiej Brytanii nie ma miejsca na rasizm, a rząd, któremu przewodniczę, jest tego żywym dowodem”.

Sir Keir zauważył również, że pan Sunak w swojej retoryce na temat ekstremizmu poza Downing Street próbował „udawać, że kogoś jednoczy”, ale teraz stwierdził, że „nie daje mu spokoju, kuli się w sofistyce, mając nadzieję, że uda mu się odejść na tyle długo, by mu się to udało”. praca”. Wszystko odchodzi.”

Sunak powiedział, że „w ogóle nie będzie słuchał wykładów” sir Keira, który oświadczył, że „zdecydował się służyć przywódcy, który pozwolił na szerzenie się antysemityzmu w Partii Pracy, i takie są jego działania, takie są jego wartości, i tak się zachowuje.” „Powinien zostać osądzony”.

Sir Keir odpowiedział: „Problem polega na tym, że opisuje Partię Pracy, która już nie istnieje”.

Wyjaśnienie wideo,

Stephen Flynn z SNP: Rishi Sunak przedkłada „pieniądze nad etykę” na darowizny Hester

Lider Szkockiej Partii Narodowej Stephen Flynn również wezwał premiera do zwrotu darowizn i oskarżył go o „przedkładanie pieniędzy ponad moralność”.

Opisał obronę Hester przez Sunaka jako „kompletną bzdurę”, a biznesmena jako „rasistowskiego” i „niezwykle niebezpiecznego”.

„Czy ekstremizm nie jest tym, czym wszyscy powinniśmy się martwić? [are] O jakich poglądach darczyńców torysów przeczytaliśmy w tym tygodniu?” – zapytał premier.

Po zakończeniu przesłuchania pan Flynn i sir Keir rozmawiali z panią Abbott. Rozumie się, że pani Abbott poprosiła sir Keira o powrót jej do parlamentarnej Partii Pracy, gdy ten zapytał, czy może coś zrobić.

Gazeta doniosła, że ​​w 2019 r. pan Hester powiedział: „To tak, jakby próbować nie być rasistą, ale widzisz w telewizji Diane Abbott i jesteś taki, jak ja nienawidzę, chcesz po prostu nienawidzić wszystkich czarnych kobiet, bo ona tam jest, i nie nienawidzę wszystkich czarnych kobiet. „Wcale nie, ale uważam, że należy ją zastrzelić”.

BBC nie słyszało żadnego nagrania i nie było w stanie samodzielnie zweryfikować rzekomych zeznań. Hestera zapytano, czy zgłoszone uwagi są dokładne.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek Hester stwierdziła, że ​​„przyznaje, że kilka lat temu był niegrzeczny wobec Diane Abbott na prywatnym spotkaniu, ale jego krytyka nie miała nic wspólnego z jej płcią ani kolorem skóry”.

Szkoccy konserwatyści oświadczyli, że nigdy nie przyjęli darowizny od Hester, a „Partia Konserwatywna Wielkiej Brytanii powinna dokładnie sprawdzić darowizny, które otrzymała od Hester w odpowiedzi na jego uwagi”.

Wiceprzewodnicząca Liberalnych Demokratów Daisy Cooper powiedziała, że ​​pisze do wszystkich parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, wzywając ich, aby nie przyjmowali „skażonych” pieniędzy od Hester.

READ  Serbia cofa licencje na projekt litowy Rio Tinto wśród protestów

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *