Naukowcy znajdują dowody na to, że Mars mógł kiedyś nadawać się do zamieszkania

Dzięki łazikowi NASA naukowcy znaleźli interesujące dowody na to, że Mars mógł kiedyś nadawać się do zamieszkania.

Nowe informacje pochodzą z należącego do NASA łazika Mars 2020 Perseverance Rover, który przeszukuje planetę w poszukiwaniu dowodów na istnienie życia drobnoustrojów.

Naukowcy z NASA skupiają obecnie swoje wysiłki na kraterze Jezero o szerokości 45 km, który prawdopodobnie znajdował się w miejscu, w którym jezioro łączyło się kiedyś z rzeką.

Teraz autor nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Science Advances, ujawnił, że próbki uzyskane przez łazik są obiecujące w potwierdzaniu tych teorii.

Jeśli rzeczywiście jest to delta, jest to kolejny dowód na to, że na Marsie znajdowała się woda, co może oznaczać, że nadawał się do zamieszkania przez całe życie.

„Osadzanie delta w kraterze Jezero zawiera zapisy osadowe dotyczące warunków nadających się do zamieszkania na Marsie” – czytamy w jednym z interesujących wersetów z badania.

Naukowcy są obecnie przekonani, że na Marsie istnieje życie.  Źródło: NASA
Naukowcy są obecnie przekonani, że na Marsie istnieje życie. Źródło: NASA

„Z orbity możemy zobaczyć szereg różnych złóż, ale nie możemy z całą pewnością stwierdzić, czy to, co widzimy, to ich pierwotny stan, czy też jesteśmy świadkami końca długiej historii geologicznej” – powiedział planetolog David Page. Napisano na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

„Aby dowiedzieć się, jak powstały te rzeczy, musimy zajrzeć pod powierzchnię”.

Na szczęście łazik Perseverance właśnie tego dokonał, ponieważ jest w stanie sporządzić mapę warstw gleby znajdujących się 10 metrów pod powierzchnią i jak dotąd udało mu się zebrać próbki osadów.

Dowody pochodzą z Perseverance Rover.  Źródło: NASA
Dowody pochodzą z Perseverance Rover. Źródło: NASA

Odkrycia łazika nie będą w pełni znane, dopóki nie powrócą na Ziemię, ale jak dotąd okazują się potencjalnym postępem w poszukiwaniach mających na celu odkrycie, czy na Marsie istniało życie.

„Być może na pełniejsze zrozumienie tych zdarzeń trzeba poczekać na zwrot i analizę próbek trwałości”.

To naprawdę ekscytujący krok dla ludzkości.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *