NASA planuje dwie nowe misje na Wenus, pierwszą od dziesięcioleci | przestrzeń

Oczekuje się, że DAVINCI+, który składa się ze statku kosmicznego lecącego nad nim i sondy do lądowania w powietrzu, będzie również wyświetlać pierwsze w wysokiej rozdzielczości obrazy unikalnego obiektu geologicznego na Wenus znanego jako „tesserae”.

NASA ogłosiła w środę plany rozpoczęcia dwóch nowych misji naukowych na Wenus w latach 2028-2030 – pierwszej od dziesięcioleci – w celu zbadania atmosfery i cech geologicznych tak zwanej siostrzanej planety Ziemi.

Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała, że ​​przyznała około 500 milionów dolarów na opracowanie każdej z dwóch misji: DAVINCI+ (skrót od Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble Gases, Chemistry and Imaging) i VERITAS (skrót od Venus Emissivity, Radio Science, Ensar, Topography). i spektroskopii).

NASA powiedziała, że ​​DAVINCI+ zmierzy skład gęstej atmosfery Wenus, starając się lepiej zrozumieć, jak ewoluowała, podczas gdy VERITAS zmapuje powierzchnię planety z orbity, aby pomóc określić jej historię geologiczną i dlaczego ewoluowała inaczej niż Ziemia.

Oczekuje się, że DAVINCI+, który składa się ze statku kosmicznego lecącego nad nim i sondy do lądowania w powietrzu, ma również wyświetlać pierwsze w wysokiej rozdzielczości obrazy unikatowej struktury geologicznej na Wenus zwanej „tesserae”. Naukowcy uważają, że te cechy mogą być porównywalne z kontynentami Ziemi i wskazują, że Wenus ma tektonikę płyt, zgodnie z ogłoszeniem NASA.

Nowy administrator NASA Bill Nelson ogłosił dwie nowe misje robotów na najgorętszą planetę Układu Słonecznego podczas swojego pierwszego dużego przemówienia w środę. [File: Bill Ingalls/NASA]

Najbliższa Ziemi planeta i druga planeta od Słońca, Wenus, ma podobny skład, ale jest nieco mniejsza niż Ziemia, ma średnicę około 12 000 kilometrów (7500 mil).

Nad zwiastującym krajobrazem panuje gęsta, toksyczna atmosfera, składająca się głównie z dwutlenku węgla, z chmurami kropelek kwasu siarkowego. Rezultatem jest niekontrolowany efekt cieplarniany, który wypala powierzchnię Wenus w temperaturach do 880 stopni Fahrenheita (471 stopni Celsjusza), wystarczająco gorących, aby stopić ołów.

Wenus zyskała ostatnio mniej uwagi naukowej niż Mars, najbliższy sąsiad Ziemi i inne miejsca w Układzie Słonecznym.

READ  Rzadki film z głębin morskich pokazuje matkę kałamarnicę niosącą jaja dla bezpieczeństwa

„Przyspieszamy nasz program nauk planetarnych dzięki szeroko zakrojonej eksploracji świata, którego NASA nie odwiedziła od ponad 30 lat” – powiedział Thomas Zurbuchen, dyrektor ds. nauki NASA w oświadczeniu ogłaszającym misje.

Sonda Magellan NASA, która dotarła do Wenus w 1990 roku, wykonała pierwszą globalną mapę powierzchni Wenus, a także globalne mapy pola grawitacyjnego planety.

W 1994 roku sonda Magellan została wysłana, aby zanurkować na powierzchnię Wenus, aby zebrać dane o jej atmosferze, zanim przestała działać.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *