Największe tsunami, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, było tak niszczycielskie, że jego skutki wciąż można zobaczyć z kosmosu

Największe tsunami, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na Ziemi, z pewnością pozostawi wrażenie do tego stopnia, że ​​NASA potwierdziła, że ​​jego uderzenie można zobaczyć z kosmosu.

Jak na film science fiction, największe tsunami, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, byłoby naprawdę niszczycielskim widokiem.

Po trzęsieniu ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które miało miejsce 10 lipca 1958 r., na uskoku Fairweather w południowo-wschodniej Alasce wystąpiła fala o biblijnych rozmiarach.

Spowodowało to, że 90 ton skał spadło do zatoki Lituya, tworząc falę o maksymalnej wysokości 500 metrów. To całkowicie zniszczyło roślinność lasu i wykorzeniło miliony drzew z jego brzegów.

Rada ds. Polityki Sejsmicznej Państw Zachodnich (WSSPC) szczegółowo opisała incydent oraz sposób, w jaki doprowadził on do śmierci kilku osób, a także poważnych zmian w krajobrazie regionu.

Po trzęsieniu ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które miało miejsce 10 lipca 1958 roku, nastąpiła fala o biblijnych rozmiarach.  Źródło: Lloyd Clough/Getty Images
Po trzęsieniu ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które miało miejsce 10 lipca 1958 roku, nastąpiła fala o biblijnych rozmiarach. Źródło: Lloyd Clough/Getty Images

„W sumie w tym wypadku zginęło pięć osób: trzy osoby zginęły na wyspie Khantak u ujścia zatoki Jakutat, gdy plaża, na której stały, zapadła się 30 metrów poniżej poziomu morza; pozostałe dwie zginęły, gdy ich łódź zatonęła w wyniku tsunami w zatoce” – wyjaśniła rada. Letoya.

„Tej nocy w zatoce zakotwiczone były także dwa inne statki; Tym czterem osobom udało się pokonać falę. Dwóch żeglarzy zostało uratowanych po zatonięciu ich łodzi, a pozostałym udało się o własnych siłach wydostać z zatoki, ale ryzykując bardzo wiele, ponieważ woda nadal nieoczekiwanie wirowała, rozrzucając miliony podartych kłód. Z banków.”

65 lat później skutki tej katastrofy nadal są widoczne w okolicy. Program NASA Landsat wykazał, że w lasach nadal widoczne są zniszczenia linii brzegowej spowodowane przez przestrzeń kosmiczną.

Tsunami zabiło wiele osób.  Źródło: Macornelius/Getty Images
Tsunami zabiło wiele osób. Źródło: Macornelius/Getty Images

Początkowo naukowców zaintrygował sam rozmiar fali, ponieważ nie było jasne, co może powodować tak masową interakcję.

Odłamał się od północnej ściany wlotu i spadł do zatoki z głębokości 2000 stóp.

Niestety niewiele można było zrobić, aby zapobiec takim zgonom, ale to pokazuje, jak niszczycielska może być natura.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *