Najważniejsze wnioski z miażdżącej porażki Donalda Trumpa w procesie o oszustwo

Najważniejsze wnioski z miażdżącej porażki Donalda Trumpa w procesie o oszustwo
  • Napisane przez Kaylę Epstein
  • BBC Nowy, Nowy Jork

Źródło obrazu, Michaela M. Santiago/Getty Images

Skomentuj zdjęcie,

Donald Trump opuszcza proces w sprawie oszustwa w Nowym Jorku.

Zadając oszałamiający cios swojemu imperium biznesowemu, sędzia Arthur Engoron uznał Donalda Trumpa za odpowiedzialnego za prawie 355 milionów dolarów (281 milionów funtów) kary, co stanowi długo oczekiwane zakończenie procesu miliardera o oszustwo.

Sędzia wywołał kolejny szok dla osobistości z branży nieruchomości, niegdyś utożsamianej z panoramą Manhattanu, zakazując mu prowadzenia działalności gospodarczej w Nowym Jorku na trzy lata.

Sędzia Engoron szeroko poparł argument prokurator generalnej Letitii James, że Organizacja Trumpa powinna zapłacić wysoką cenę za oszukańcze fałszywe przedstawianie swoich aktywów w celu uzyskania korzystniejszych pożyczek i stóp procentowych na przestrzeni lat.

Choć sędzia uchylił wcześniejszą kontrowersyjną decyzję, która groziła rozwiązaniem kilku nowojorskich firm Trumpa, jego orzeczenie w dalszym ciągu stanowi poważną porażkę dla 77-letniego prezydenta.

Oto najważniejsze informacje na temat decyzji sędziego Engorona i jej skutków.

1. Miażdżąca kara finansowa dla Trumpa

Trumpowi i jego fundacji zajmującej się nieruchomościami nakazano zapłacić grzywnę w wysokości 354 868 768 dolarów (281 mln funtów), czyli nieco mniej niż kwota żądana przez panią James. To ogromna kwota, nawet dla miliardera.

Donald Trump Jr. i Eric Trump, dwaj synowie byłego prezydenta, którzy obecnie kierują Trump Organisation, muszą zapłacić grzywnę w wysokości 4 milionów dolarów. Allen Weisselberg, były dyrektor finansowy Trump Organisation, musi zapłacić 1 milion dolarów.

Oskarżeni mogą również być zobowiązani do zapłaty znacznych odsetek od swoich grzywien, co może zwiększyć sumę o kolejne miliony. Pani James oszacowała, że ​​kwota, jaką ostatecznie Trump będzie winien, może sięgnąć 463,9 mln dolarów.

„To pod każdym względem miażdżąca porażka byłego prezydenta” – powiedział Mitchell Ebner, prawnik pracujący w umysłach w Nowym Jorku.

Trump prawdopodobnie złoży apelację od decyzji sędziego Engorona. Aby jednak orzeczenie utrzymało się w oczekiwaniu na apelację, będzie musiał zapłacić całą karę w ciągu 30 dni.

Kary zostały nałożone tuż po wyroku ławy przysięgłych wynoszącej 83,3 miliona dolarów, który niedawno nakazał mu zapłacić pisarzowi E. Jeanowi Carrollowi za zniesławienie jej. Łącznie te dwa rozwiązania mogą oznaczać więcej darmowych pieniędzy dla Trumpa.

„Musi pomyśleć o tym, co zrobić ze swoim majątkiem, jak zlikwidować spółki, aby zdobyć te pieniądze” – powiedziała przed orzeczeniem Sarah Krissoff, była prokurator federalna.

2. Trumpowi zakazano prowadzenia interesów w Nowym Jorku, ale nie na zawsze

Sędzia Engoron zakazał Donaldowi Trumpowi prowadzenia interesów w Nowym Jorku na trzy lata. Jego synowie, Eric i Donald Jr., mają dwuletni zakaz gry.

Pani James zwróciła się o dożywotni zakaz nałożenia Trumpa, ale sędzia Engoron wybrał krótszy okres.

Źródło obrazu, Basen za pośrednictwem Getty Images

Skomentuj zdjęcie,

Sędzia Arthur Engoron nadzoruje proces Trumpa w sprawie oszustwa w Nowym Jorku.

Obecnie Trump nie spędza zbyt wiele czasu w mieście, w którym zbudował swoje imperium, a większość jego ostatnich wizyt dotyczyła rozpraw sądowych. Zamiast tego osiadł na Florydzie, gdzie klimat polityczny jest znacznie korzystniejszy.

Nakaz nie będzie obowiązywał poza granicami stanu. Trump posiada firmy i inne nieruchomości w całym kraju i na świecie, a postanowienie sędziego Engorana nie przeszkodzi mu w zajmowaniu się nimi.

Jednak orzeczenie poważnie ogranicza jego zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej w mieście, w którym znajdują się niektóre z jego najcenniejszych aktywów, powiedział BBC Steve Cohen, profesor nowojorskiej szkoły prawniczej.

Cohen powiedział, że orzeczenie „robi wszystko, co w jego mocy, aby wyeliminować Donalda Trumpa i osoby pracujące w imieniu Donalda Trumpa do prowadzenia działalności gospodarczej w jurysdykcji objętej jurysdykcją tego sądu: stanu Nowy Jork”.

3. Sędzia uchyla kontrowersyjne początkowe orzeczenie, a Organizacja Trump będzie nadal istnieć

Jednym z najważniejszych pytań poprzedzających tę decyzję było to, czy sędzia Engoron zastosuje się do pierwotnego wyroku z września, który nakazał rozwiązanie nowojorskiego biznesu Trumpa.

Eksperci prawni mieli poważne wątpliwości, czy kompleksowa ustawa o przeciwdziałaniu nadużyciom finansowym, z której korzystała pani James wnosząc sprawę, ma zastosowanie do spółek Trumpa, które przybrały formę spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC). Poprzednie orzeczenie sędziego Engorona obejmowało te spółki, ale dzisiaj je uchyliło.

Zamiast tego poddał te spółki i Organizację Trumpa ścisłemu nadzorowi, a wszelkie decyzje dotyczące „restrukturyzacji i rozwiązania” spółek LLC Trumpa będą należeć do organu nadzoru.

Taka kontrola zmniejszy prawdopodobieństwo unieważnienia decyzji sędziego Engorona w wyniku odwołania.

„Samokorekta jest zawsze mądrzejsza niż wycofanie się” – zauważył Cohen.

Wyjaśnił, że Organizacja Trump będzie nadal istnieć w zmodyfikowanej formie i podlegać intensywnej kontroli.

Cohen dodał, że choć udało się uniknąć najgorszego wyniku, czyli rozwiązania nowojorskiego biznesu Trumpa, orzeczenie nadal stanowi niezwykle szeroką interpretację ustawy o zwalczaniu nadużyć finansowych.

4. Obserwator sądowy będzie trzymał firmę pod lupą

Chociaż orzeczenie to było bardzo szkodliwe dla Trumpa, otrzymał on niewielkie odroczenie, gdy sędzia Engoron zdecydował się na zatrudnienie niezależnego obserwatora przez co najmniej trzy lata.

Cohen wyjaśnił, że sędzia Engoron mógł również wyznaczyć syndyka nadzorującego interesy Trumpa, który miałby większą kontrolę nad jego działalnością. Chociaż posiadanie niezależnego monitora oznacza poważne przeoczenie, jest to opcja nieco mniej ryzykowna.

„Zamiast zakładać im kaftan bezpieczeństwa, umieszczać ich w zamkniętym pomieszczeniu pod ochroną, zakuwa się ich w kajdanki w zamkniętym pomieszczeniu pod ochroną” – zauważył Cohen.

Źródło obrazu, Michał M. Santiago

Skomentuj zdjęcie,

Trump uczestniczy w procesie o oszustwo w Nowym Jorku.

Niezależny podmiot monitorujący będzie jednak miał szerokie uprawnienia do kontrolowania działań Trumpa.

Kontroler Barbara Jones wyznaczy niezależnego dyrektora ds. zgodności, który będzie jej podlegał, a Trump Organisation będzie musiał mu zapłacić.

„Instalując tę ​​dodatkową warstwę, ten dyrektor ds. zgodności staje się osobą, która faktycznie zasiada w Organizacji Trumpa i nic nie może wyjść na jaw, nic nie może zostać ujawnione bez zgody tej osoby” – powiedziała Diana Florence, była prokurator federalna.

„To wielka sprawa i z pewnością powinna mieć wpływ na zapobieganie błędom w dokumentacji finansowej”.

5. Orzeczenie obnaża kontrowersyjne praktyki biznesowe Trumpa

Sędzia Engoron przytoczył w trakcie procesu obszerny materiał dowodowy, aby potwierdzić swoją ostateczną decyzję.

Nie wahał się, gdy przedstawiał uzasadnienie tak surowego orzeczenia. W pewnym momencie zacytował brytyjskiego poetę Alexandra Pope’a: „Błądzić jest rzeczą ludzką, a przebaczać jest rzeczą boską”.

Oskarżeni „wyglądają na odmienne nastawienie” – napisał sędzia Engoron.

„Ich całkowity brak wyrzutów sumienia graniczy z chorobą” – stwierdził. „Jednak oskarżeni nie potrafią przyznać się do błędu, jaki postąpili. Zamiast tego przyjmują postawę «nie widzieć nic złego, nie słyszeć nic złego, nie mówić nic złego», której zaprzeczają dowody”.

„To badanie pokazało, jak niedbale prowadzi się organizację Trump jako firmę, jeśli chodzi o praktyki finansowe” – powiedział Will Thomas, profesor w szkole biznesu Ross School of Business na Uniwersytecie Michigan.

Z dodatkowymi raportami Madeleine Halpert z Nowego Jorku.

READ  Health Canada zatwierdza nową dwuwalentną szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Pfizer

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *