Nagłe załamanie się ekosystemów lasów bagiennych (Glossopteris) na wysokich szerokościach geograficznych południowych

Zdjęcia wychodni z Fraser Beach w Nowej Południowej Walii w Australii. Następuje koniec wymierania permu i zanikanie roślin Glossopteris na wierzchu węgla (czarna warstwa). Kredyt: TD Frank

Era paleozoiczna osiągnęła swój szczyt 251,9 miliona lat temu w czasie najpoważniejszego masowego wymierania, jaki kiedykolwiek odnotowano w zapisie geologicznym. Wydarzenie to, znane jako „Wielka Śmierć”, spowodowało utratę do 96% wszystkich gatunków morskich i około 70% gatunków dzikich, w tym roślin i owadów.


A uczeni zgodzili się co do tego Aktywność wulkaniczna Pod koniec permu, związanego z syberyjską prowincją Wielkiej Pułapki Wulkanicznej, w krótkim czasie do atmosfery zostały wyemitowane ogromne ilości gazów cieplarnianych. Spowodowało to gwałtowny wzrost Globalne temperatury Oraz szereg innych niekorzystnych skutków dla środowiska.

Międzynarodowy zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Australii zbadał osady osadowe we wschodniej Australii, które rozciągają się w czasie wymierania i dostarczają danych o zmieniających się warunkach wzdłuż wybrzeża na wyższych szerokościach półkuli południowej. Tutaj wymarcie jest zilustrowane nagłym zniknięciem ekosystemów Glossopteris-mire, które kwitły na tym obszarze od milionów lat. Dane zebrane z ośmiu miejsc w Nowej Południowej Walii i Queensland w Australii połączono z wynikami modelu klimatycznego w celu oceny charakteru i częstotliwości zmian klimatu przed, w trakcie i po Wydarzenie wymierania.

Kredyt: TD Frank

Wyniki pokazują, że ekosystemy lasów bagiennych Glossopteris rozwijały się w ostatnich fazach permu, kiedy klimat regionu stopniowo się unosił i stawał coraz bardziej sezonowy. Upadek tych żyznych siedlisk był nagły, zbiegając się z gwałtownym wzrostem temperatur odnotowanym w całym regionie. Klimat po wymarciu był cieplejszy od 10 do 14 ° C, a krajobraz nie był już konsekwentnie wilgotny, ale wyniki wskazują na ogólnie wyższe opady monsunowe, zgodne z intensyfikacją sezonowego reżimu klimatycznego na południowych wysokich szerokościach geograficznych.

Ponieważ wiele regionów świata doświadcza nagłego wysychania w następstwie Wielkiej Zagłady, wyniki wskazują, że południowe duże szerokości geograficzne mogą służyć jako ważne schronienie dla kochających wilgoć grup lądowych.

Tempo obecnych konkurentów do globalnego ocieplenia, które widzieli podczas Wielkiego Zagłady, ale jego sygnatura różni się regionalnie, przy czym niektóre regiony planety przechodzą gwałtowne zmiany, podczas gdy inne pozostają stosunkowo nienaruszone. Przyszły wpływ zmiany klimatu na ekosystemy będzie prawdopodobnie poważny. Zatem zrozumienie globalnych wzorców zmian środowiskowych pod koniec paleozoiku może dostarczyć ważnych informacji w ruchu. Zmiana klimatu Dzisiaj.


Kiedy zniknęły dinozaury, zniknęły też lasy


więcej informacji:
TD Frank i in., Prędkość, rozmiar i charakter ziemskiej zmiany klimatu w następstwie wymierania końca permu w południowo-wschodniej Gondwanie, geologia (2021). Doi: 10.1130 / G48795.1

cytat„ The Great Dooming ”: Sudden Collapse of Forest Ecosystems (Glossopteris) in Southern High Latitudes (2021, May 19), pobrane 19 maja 2021 z https://phys.org/news/2021-05-great -dieing -collapse-jungle-mire.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Niezależnie od sprawiedliwego traktowania do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

READ  Łazik Curiosity robi niesamowitą panoramę, aby uczcić 9 lat na Marsie

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *