Moskwa zobowiązuje się odpowiedzieć na przystąpienie Szwecji do NATO

Moskwa zobowiązuje się odpowiedzieć na przystąpienie Szwecji do NATO

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że Rosja podejmie działania przeciwko Szwecji po jej przystąpieniu do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Powiedział Środa.

Szwecja w poniedziałek pokonała ostatnią przeszkodę, aby zostać 32. członkiem sojuszu wojskowego pod przywództwem USA, po tym jak Węgry, które jako ostatni wstrzymywały się w rozmowach akcesyjnych, ratyfikowały członkostwo tego północnoeuropejskiego kraju.

Sztokholm porzucił lata wojskowego braku sojuszu, składając wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią w następstwie zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę.

„Będziemy uważnie monitorować, co Szwecja robi w agresywnym bloku wojskowym i jak w praktyce będzie realizować swoje członkostwo” – powiedziała na cotygodniowej konferencji prasowej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Powiedziała, że ​​„wojskowy i techniczny” odwet Moskwy będzie zależał od rodzaju broni i jednostek NATO, jakie Szwecja rozmieści, a także od rodzaju szkolenia i strategii, jakie przyjmie jako członek sojuszu wojskowego.

„Na tej podstawie opracujemy naszą politykę reagowania, a także kroki militarne i techniczne, aby powstrzymać zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Rosji” – dodała Zacharowa.

Jej oświadczenie przypomina wypowiedź Ambasady Rosji w Sztokholmie, która przestrzec Wcześniej we wtorek powiedział, że reakcja Moskwy będzie uzależniona „od okoliczności i skali przystąpienia Szwecji do NATO, w tym od ewentualnego rozmieszczenia jednostek NATO, ataku i systemów uzbrojenia”.

W zeszłym roku ambasador Rosji w Sztokholmie powiedział, że nowi członkowie NATO staną się „uzasadnionym celem rosyjskich środków odwetowych”.

READ  Powodzie w Chinach zabijają co najmniej 25 osób, a wybuchy wojskowe na zaporze

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *