Mieszkańcy Kalgarii mogą przygotować się na całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia

Mieszkańcy Kalgarii mogą przygotować się na całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia

„8 kwietnia nastąpi cudowne ustawienie Ziemi, Księżyca, Słońca i ludzi w Calgary”.

Treść artykułu

8 kwietnia Kanada będzie świadkiem majestatycznego wydarzenia na niebie, którego ostatni raz widziała w tym kraju 45 lat temu: całkowitego zaćmienia słońca. Lokalnie każdy, kto chce rzucić okiem na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, będzie mógł to zrobić w Obserwatorium Astrofizycznym Rothney na Uniwersytecie Calgary.

Doktor Phil Langille, profesor fizyki i astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim, wyjaśnił, że Księżyc znajduje się naprzeciw Słońca i odgryza mu gigantyczne kęsy.

Reklama 2

Treść artykułu

Treść artykułu

„Żyjemy na gigantycznej obracającej się kuli i okrążamy Słońce, a Księżyc okrąża Ziemię – a 8 kwietnia nastąpi cudowne wyrównanie Ziemi, Księżyca, Słońca i mieszkańców Calgary.

Według Angella zaćmienie będzie trwało kilka godzin, a część, w której Księżyc zakryje Słońce, tylko 20 minut.

„To ustawienie Ziemi, Księżyca i Słońca zdarza się mniej więcej co sześć miesięcy, więc z tego punktu widzenia nie jest to szczególnie rzadkie, ale rzadkie jest to, że cień Księżyca sięga w dół i dotyka powierzchni Ziemi”.

Całość nastąpi aż od północnego Meksyku, przechodząc ukośnie przez Stany Zjednoczone, przez Wielkie Jeziora i uderzając w Kanadę w południowo-wschodnim Ontario i południowym Quebecu, a następnie kierując się do Morza Nadmorskiego, Nowej Fundlandii i Labradoru.

„Jeśli chodzi o liczbę osób, które będą miały okazję zobaczyć całkowite zaćmienie — które dotrze do wszystkich większych miast w Ameryce Północnej — będzie to naprawdę niesamowite” – powiedział Langille.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Oczekiwana trasa całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia 2024 roku na całym świecie
Oczekiwana trasa całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia 2024 roku na całym świecie.

„Pomyśl o ruchu wszechświata”.

RAO będzie zlokalizowane na głównym kampusie przy Crowchild Trail przy 32nd Avenue, tuż obok stacji CTrain z teleskopami i okularami do oglądania zaćmień. Będzie gospodarzem panelu ekspertów, którzy będą rozmawiać o zaćmieniu i wyjaśniać, co się dzieje.

Wspaniałą rzeczą w zaćmieniu jest to, że przypomina mu, że żyjemy w dynamicznym świecie, powiedział Langille. Powiedział: „Podczas zaćmienia słońce i księżyc będą poruszać się po niebie ze wschodu na zachód, a ruch ten zachodzi, ponieważ Ziemia jest gigantyczną kulą, która się obraca”.

„To obrotowe działanie sprawia, że ​​wszystko podnosi się i stabilizuje”.

„Musimy obserwować księżyc poruszający się po swojej orbicie, ponieważ ugryzie słońce po prawej stronie, a następnie przez jakiś czas znajdzie się pośrodku słońca” – powiedział Langille.

„To wspaniale, ponieważ jeśli się nad tym zastanowić, wszechświat się porusza, a my zwykle o tym nie myślimy” – powiedział Langille. „Jeśli więc uda ci się skłonić ludzi do myślenia o ruchu wszechświata podczas zaćmienia, jest to naprawdę ważne”.

Zaćmienie słońca z teleskopem
Teleskop znajduje się w Obserwatorium Astrofizycznym Rothney na południe od Calgary. Darren McWishuk/Postmedia

Bezpieczeństwo jest sprawą najwyższej wagi podczas obserwacji zaćmienia

Reklama 4

Treść artykułu

Doktor Phil Hooper z Kanadyjskiego Towarzystwa Okulistycznego podkreślił znaczenie bezpieczeństwa podczas obserwacji zaćmienia i stwierdził, że ludzie muszą nosić okulary przeciwsłoneczne specjalnego przeznaczenia, zgodne z normami ISO 12312-2.

„Największym problemem podczas każdego zaćmienia jest to, że w okresie, gdy Księżyc blokuje część Słońca, Słońce nie jest tak jasne, co pozwala na patrzenie na nie bez początkowego uczucia dyskomfortu, który normalnie odczuwałbyś” – powiedział Hopper . W rezultacie do oczu może przedostać się duża ilość promieniowania słonecznego, znacznie większa, niż oko jest w stanie znieść.

Największe niebezpieczeństwo występuje w okresie, gdy widoczna jest część słońca, ponieważ to właśnie ta część przyciąga ludzi najbardziej.

„Do oka przykładana jest bardzo duża ilość energii świetlnej, a zagrożone struktury obejmują przednią część oka – chociaż jest to stosunkowo łagodny stan, który powoduje ból przez kilka godzin – ale większym problemem jest uszkodzenie do siatkówki” – powiedział.

Huber powiedział, że z powodu intensywnego oświetlenia temperatura komórek siatkówki może wzrosnąć powyżej temperatury wrzenia, co może doprowadzić do wrzenia komórek siatkówki i ich uszkodzenia.

„To trochę jak wystawienie lupy w stronę słońca i skupienie jej na kartce papieru” – powiedział Huber. „Jeśli masz dość energii, papier się spali”. „Podobnie w twoim oku światło skupia się na bardzo małej części siatkówki w sposób, o którym nie wiesz, i który może spowodować uszkodzenie.

„To zdarza się za każdym razem, gdy następuje zaćmienie, ludzie nie podejmują środków ostrożności i uszkadzają oczy”.

Redakcja zaleca

Treść artykułu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *