Liczba upadłości rośnie, ale szczególnie w Kanadzie

Liczba upadłości rośnie, ale szczególnie w Kanadzie

Liczba upadłości przedsiębiorstw w tym kraju osiągnęła najwyższy poziom od 36 lat

Treść artykułu

W 2023 r. liczba upadłości przedsiębiorstw w Kanadzie wzrosła najbardziej od 36 lat w związku ze wzrostem kosztów zadłużenia i osłabieniem gospodarki.

Treść artykułu

Według danych opublikowanych w zeszłym tygodniu przez rząd federalny, liczba firm ogłaszających upadłość była najwyższa od 13 lat. Biuro Nadzorcy Upadłościowego. Depozyty wzrosły w czwartym kwartale w porównaniu z trzecim kwartałem o 35 procent i ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku.

Reklama 2

Treść artykułu

Charles St. Arnaud, główny ekonomista Alberta Central, powiedział, że podwyżka wynika głównie z bankructw, a nie z renegocjacji warunków. Liczba upadłości wzrosła w ujęciu rocznym o 75,6 proc., głównie w sektorze usług noclegowych i gastronomicznych, handlu detalicznym oraz budownictwie.

READ  Numery loterii Lotto Max Canada na 8 czerwca 2021 r.; zwycięskie wyniki
Bankructwa
Ekonomia Oksfordu

Andrej Bolduc, prezes zarządu, powiedział: „W ciągu ostatniego roku firmy zmagały się z niezliczonymi wyzwaniami finansowymi, w tym rosnącymi kosztami produkcji, kosztami wynagrodzeń i kosztami obsługi zadłużenia, co pogorszyło trudną sytuację, w której wiele osób się znalazło. od „Wybuchu epidemii”. Kanadyjskie Stowarzyszenie Specjalistów ds. Upadłości i Restrukturyzacji (CAIRP).

Bolduc powiedział, że zadłużenie zaciągnięte podczas pandemii wpływa na niektóre kanadyjskie przedsiębiorstwa do tego stopnia, że ​​nie mogą już kontynuować działalności lub muszą restrukturyzować zadłużenie.

CAIRP twierdzi, że właściciele firm, którzy nie byli w stanie spłacić rządowych pożyczek związanych z pandemią, znanych jako CEBA, do terminu wyznaczonego na 19 stycznia, będą teraz musieli płacić pięcioprocentowe odsetki i dokonywać miesięcznych płatności z tytułu wcześniej nieoprocentowanej pożyczki bez miesięcznych płatności.

A ci, którzy refinansowali pożyczki rządowe, aby uzyskać częściową redukcję zadłużenia, płacą teraz wyższe stopy procentowe.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

„Wiele firm jest już na krawędzi. Dodatkowe koszty obsługi zadłużenia wynikające z rosnących stóp procentowych będą oznaczać mniej miejsca na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności do 2024 r.” – powiedział Bolduc.

Słaba gospodarka ograniczyła także wydatki konsumenckie, zwiększając presję na wyniki finansowe przedsiębiorstw.

Z niedawnego raportu CIBC wynika, że ​​kwota wydatków w Kanadzie w przeliczeniu na mieszkańca jest znacznie niższa od poziomu sprzed pandemii i zbliża się do poziomu obserwowanego jedynie podczas recesji.

„Niektóre firmy mogą nie być w stanie poradzić sobie ze wzrostem miesięcznych rachunków, zwłaszcza jeśli już mają trudności ze zwiększeniem sprzedaży” – stwierdził Bolduc. „Te presje, w połączeniu z dodatkowymi wyzwaniami finansowymi lub niepowodzeniami w tym roku, mogą zmusić firmy do zamknięcia”.

Według Statistics Canada w październiku 2023 r. zamknięto 44 236 firm, przy czym najwięcej odnotowano w sektorach handlu detalicznego, budownictwa oraz transportu i magazynowania.

„Zbyt często widzimy, jak właściciele firm zamykają działalność i po prostu odchodzą, zamiast podjąć formalne kroki w celu zamknięcia firmy lub zasięgnąć porady w sprawie restrukturyzacji” – stwierdził Bolduc.

READ  Para z Alberty przeciwstawiła się swojej skrzynce z układem napędowym po stracie 3300 dolarów ze sprzedaży

Reklama 4

Treść artykułu

Te same trendy pojawiają się na całym świecie. Oxford Economics twierdzi, że w latach 2021–2023 liczba upadłości w całej grupie G7 wzrosła średnio o około 50 procent.

„Chociaż wzrost liczby upadłości wydaje się niepokojący, wynika on z nienormalnie niskiego poziomu w czasie pandemii” – powiedział Adam Slater, ekonomista z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Podczas kryzysu związanego z Covid-19 przedsiębiorstwa były sztucznie wspierane poprzez bezpośrednią pomoc rządową, ułaskawienia banków i niskie stopy procentowe. „Ożywienie zawsze następowało, gdy poziom wsparcia zaczął spadać” – stwierdził.

Poziom upadłości jest jednak wyższy niż przewidywano w modelach oksfordzkich, szczególnie w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Te i inne gospodarki o wysokim wskaźniku upadłości mają tendencję do zaciągania pożyczek przez przedsiębiorstwa o zmiennym oprocentowaniu, więc firmy muszą wcześniej uporać się z kosztami wyższych stóp procentowych. Na rynkach, na których bardziej powszechne jest zaciąganie kredytów o stałym oprocentowaniu, np. w Stanach Zjednoczonych, liczba upadłości jest niższa lub zbliżona do poziomu z 2019 r., powiedział Slater.

Oxford spodziewa się dalszego wzrostu liczby upadłości w tym roku, a na niektórych rynkach do 2025 r. o ponad 10%. Oczekuje jednak, że poziomy te osiągną naprawdę niepokojące poziomy tylko wtedy, gdy kurczenie się gospodarek rozwiniętych będzie znacznie większe, niż się spodziewa.

Reklama 5

Treść artykułu


Rejestracja tutaj Aby otrzymać Posthaste bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.


Kariery
Poczta finansowa

Super Bowl w piątek „Raport o zatrudnieniu” wywrócił do góry nogami narrację o spowolnieniu gospodarczym w USA i rozwiał nadzieje, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w przyszłym miesiącu.

Gospodarka amerykańska zyskała w styczniu „ogromną” liczbę 353 000 miejsc pracy, co stanowi najwyższy wzrost od roku, który znacznie przekroczył oczekiwania.

Jego siła wstrząsnęła rynkiem obligacji, powodując wzrost rentowności.

Styczeń to miesiąc, w którym trudno jest uwzględnić sezonowość, ale biorąc pod uwagę, że wzrost zatrudnienia został skorygowany w górę w porównaniu z poprzednimi miesiącami, „trudno dostrzec słabą tendencję” – powiedział Bob Schwartz, główny ekonomista w Oxford Economics.

Zakłady rynkowe na marcową obniżkę wynoszą obecnie 38 procent, a szansa na obniżkę w maju wynosi 60 procent.


  • Premier Alberty Danielle Smith wygłosi dziś przemówienie podczas wydarzenia Economic Club of Canada w Ottawie. Smith nie zgadzał się z rządem federalnym, jego polityką dotyczącą zmian klimatycznych i planem przejścia na gospodarkę o zerowej wartości netto.
  • Dzisiejsze dane: Badanie uczestników rynku Banku Kanady
  • Zyski: Tyson Foods, McDonald’s, Caterpillar, Grupa TMX
READ  Komitet OPEC+ oficjalnie ogranicza wydobycie ropy

Otrzymuj wszystkie najświeższe informacje z dnia dzisiejszego Blog z wiadomościami na żywo Financial Postpodkreślając tytuły firm, które musisz znać na pierwszy rzut oka.

Reklama 6

Treść artykułu


Giełdy, 5 lutego 2024 r

Redakcja zaleca


66-letni czytelnik chce skorzystać z przydziału Alberty, aby otworzyć 50 procent swojego zablokowanego konta inwestycyjnego na emeryturę, gdy w wieku 71 lat przejdzie na fundusz dochodu dożywotniego. O pomoc poprosiliśmy planistę emerytalnego Elliota Einarsona i planistę finansowego Eda Puddleda. Więcej informacji znajdziesz na stronie FP Investing

—————————————

Martwisz się, że wystarczy Ci na emeryturę? Potrzebujesz dostosować swoje portfolio? Zastanawiasz się jak związać koniec z końcem? Napisz do nas [email protected] Mając Twoje dane kontaktowe i ogólną istotę problemu, postaramy się znaleźć ekspertów, którzy pomogą Ci w pisaniu historii finansów rodziny na ten temat (oczywiście nie będziemy w niej wymieniać Twojego nazwiska). Jeśli masz prostsze pytanie, zespół FP Answers kierowany przez Julie Cousin lub jeden z naszych felietonistów może je wypróbować.

Reklama 7

Treść artykułu


McAllister o kredytach hipotecznych

Czy jesteś zdezorientowany rynkiem kredytów hipotecznych? Robert McAllister jest tutaj, aby Ci pomóc. Dzisiaj Financial Post uruchamia nową kolumnę autorstwa Mortgage Strateg, która pomoże naszym czytelnikom poruszać się po złożonym sektorze, od najnowszych trendów po złożone możliwości finansowania, których nie będą chcieli przegapić. Przed nami Rob wymienia 10 rzeczy, które będzie uważnie obserwował w tym roku, od gry polegającej na oczekiwaniu na obniżkę stóp procentowych po sześciomiesięczne podwyżki kredytów hipotecznych i nie tylko.

Przeczytaj to tutaj


Posthaste dzisiaj napisany przez Niebo Pameliz dodatkowymi raportami pracowników Financial Post, The Canadian Press i Bloomberg.

Czy masz pomysł na historię, prezentację, hitowy raport lub sugestię dotyczącą tego biuletynu? Napisz do nas na adres [email protected].


Dodaj naszą stronę do zakładek i wspieraj nasze dziennikarstwo: Nie przegap aktualności biznesowych, o których musisz wiedzieć – dodaj Financialpost.com do swoich zakładek i zaprenumeruj nasze biuletyny tutaj.

Treść artykułu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *