Łazik Perseverance NASA rozpoczyna swoją pierwszą kampanię naukową na Marsie

Łazik Perseverance NASA rozpoczyna swoją pierwszą kampanię naukową na Marsie

To zdjęcie przesuwającego się na zachód w kierunku modułu geologicznego Séítah na Marsie z odległości 10 metrów zostało wykonane przez śmigłowiec Ingenuity Mars NASA podczas szóstego lotu, 22 maja 2021 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech

1 czerwca statek kosmiczny NASA „Persevering Mars” rozpoczął fazę naukową swojej misji, opuszczając miejsce lądowania Octavii e Butler. Do niedawna łazik przechodził testy systemów lub uruchamiał je i wspierał testy w locie Ingenuity Mars Helicopter.


W ciągu pierwszych kilku tygodni tego pierwszego Nauka Poprowadzą zespół misji do niższego krajobrazu, gdzie łazik będzie mógł zbadać niektóre z najstarszych struktur geologicznych w kraterze Jezero, a także zaprezentują online najlepsze możliwości zautomatyzowanych systemów nawigacji i pobierania próbek łazika.

Zanim Perseverance zakończył fazę rozruchu 1 czerwca, łazik przetestował już generowanie tlenu Moxy Loty demonstracyjne narzędzi i technologii zostały przeprowadzone z pomysłowy helikopter. Jej aparaty zajęły ponad 75 000 Kino, jego mikrofony nagrały plik Pierwsza ścieżka dźwiękowa do Mars.

„Umieszczamy fazę rozruchu łazika, a także miejsce lądowania w naszym lusterku wstecznym i ruszamy w drogę”, powiedziała Jennifer Trosper, Perseverance Project Manager w NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. „Przez kilka następnych miesięcy Perseverance zbada 1,5 mil kwadratowych ميل [4-square-kilometer] Łata na dnie krateru. To właśnie z tego miejsca zostaną zebrane pierwsze próbki z innej planety, aby powrócić na Ziemię w przyszłej misji.

Naukowym celem ekspedycji jest zbadanie regionu Jezero w celu zrozumienia geologii i przeszłej przydatności środowiska w regionie oraz poszukiwanie śladów starożytnego mikroskopijnego życia. Zespół zidentyfikuje i zbierze najbardziej przekonujące próbki skał i osadów, które w przyszłej misji może odzyskać i wrócić na Ziemię w celu dalszych szczegółowych badań. Perseverance będzie również dokonywać pomiarów i testować technologie, aby wesprzeć przyszłą eksplorację Marsa przez ludzi i roboty.

Łazik marsjański NASA wykorzystał system obrazowania Mastcam-Z do uchwycenia tego 360-stopniowego panoramicznego obrazu „Van Zyl Overlook”, gdzie łazik jest zaparkowany podczas pierwszego lotu helikoptera Ingenuity. Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

unikalna geologia

Obejmująca setki dni marsjańskich (lub dni marsjańskich), ta pierwsza ekspedycja naukowa będzie podążać za wszystkimi celami naukowymi misji, ponieważ łazik bada dwie unikalne jednostki geologiczne, które mogą być najgłębszymi (i najstarszymi) odkrytymi warstwami skalnymi w Jezero i innymi interesującymi cechami geologicznymi. znaleźli. Pierwsza jednostka, zwana „szorstkim kraterem”, to pokryta kraterami dno Jezero. Sąsiednia jednostka, zwana „Séítah” (co oznacza „środek piasku” w języku Navajo), ma swój udział w marsjańskim podłożu skalnym, ale jest także domem dla wzgórz, warstwowych skał i wydm.

„Aby wykonać obie jednostki w wyznaczonym czasie, zespół opracował marsjańską wersję mapy w stylu starego klubu samochodowego” – powiedział Kevin Hand z JPL, astrobiolog i współprzewodniczący wraz z Vivian Sun tej nauki. kampania. „Nasza trasa została zaplanowana, uzupełniona o opcjonalne porty, zidentyfikowane obszary zainteresowania i potencjalne przeszkody na naszej drodze.”

Oczekuje się, że większość wyzwań po drodze pojawi się w postaci wydm piaskowych znajdujących się w obrębie jednostki Séítah w rękawiczkach. Aby negocjować z nimi, zespół łazików zdecydował, że wytrwałość w większości przejedzie albo nad kraterem rudy, albo wzdłuż linii między nim a Setah. Kiedy wymaga tego okazja, wytrwałość wykona „nurkowanie na palcach” w jednostce Séítah, kierując się w linię w określonym obszarze zainteresowań.

Celem ekspedycji jest zidentyfikowanie czterech najważniejszych miejsc w tych jednostkach, które opowiadają historię wczesnego środowiska Krateru Jezero i historii geologicznej. Kiedy zespół naukowy uzna, że ​​miejsce jest idealne, pobierze jedną lub dwie próbki.

Łazik Perseverance NASA rozpoczyna swoją pierwszą kampanię naukową na Marsie

Ten opatrzony adnotacjami obraz Krateru Jezero przedstawia ścieżki zarówno pierwszej (żółte kleszcze), jak i drugiej (jasnożółte kleszcze) naukowej ekspedycji, aby wytrwać. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Uniwersytet Arizona

„Rozpoczęcie od spękanych jednostek geologicznych w kraterze Sittah pozwala nam na rozpoczęcie eksploracji Jezero” – powiedział Hand. Ten obszar był co najmniej poniżej 100 metrów [328 feet] wody 3,8 miliarda lat temu. Nie wiemy, jakie historie powiedzą nam skały i odkrywki stratygraficzne, ale cieszymy się, że możemy zacząć. „

Pierwsza ekspedycja naukowa kończy się, gdy łazik wróci na miejsce lądowania. W tym momencie Tenacity przejedzie od 1,6 do 3,1 mili (2,5 do 5 kilometrów), a do ośmiu z 43 próbówek Tenacity może być wypełnionych marsjańskimi skałami i regolitem (spękana skała i pył). Następnie Perseverance ruszy na północ, a następnie na zachód, w kierunku miejsca swojej drugiej ekspedycji naukowej: Delty Jezero. Delta jest pozostałością w kształcie wachlarza po starożytnym zbiegu rzeki i jeziora w kraterze Jezero. Miejsce to może być szczególnie bogate w węglany – minerały, które na Ziemi mogą zachować skamieniałe ślady dawnego życia i mogą być powiązane z procesami biologicznymi.

Rozpoczęcie pierwszej ekspedycji naukowej Perseverance oznacza również zmianę dla zespołu: 7 czerwca Jennifer Trosper została kierownikiem projektu nowej misji. Zastąpiła Matta Wallace’a, który jest zastępcą dyrektora nauk planetarnych w Jet Propulsion Laboratory.

„Od gościa do ducha i okazji do ciekawości i wytrwałości, Matt odegrał kluczową rolę w projektowaniu, budowie i działaniu każdego statku kosmicznego na Marsa, jaki NASA kiedykolwiek zbudowała” – powiedział Trosper. „A ponieważ projekt traci świetnego lidera i zaufanego przyjaciela, wiemy, że Matt będzie nadal osiągał wspaniałe rzeczy dla społeczności planetologów”.


Robotyczne ramię wytrwałości zaczyna robić naukę


cytat: Łazik Perseverance NASA rozpoczyna swoją pierwszą kampanię naukową na Marsie (2021, 10 czerwca), pobrany 10 czerwca 2021 z https://phys.org/news/2021-06-nasa-perseverance-rover-science-campaign.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Nowy park o tematyce kosmicznej w Kent puszcza wodze fantazji

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *