Koronawirus: Wietnam znalazł hybrydę wariantów COVID-19, którą po raz pierwszy wykryto w Indiach i Wielkiej Brytanii

HANOI – Wietnamski minister zdrowia powiedział w sobotę, że władze w Wietnamie odkryły nowy wariant koronawirusa, który jest kombinacją wariantów, które po raz pierwszy zostały odkryte w Indiach i Wielkiej Brytanii i szybko rozprzestrzeniają się w powietrzu.

Po udanym powstrzymaniu wirusa przez większość ubiegłego roku, Wietnam borykał się z gwałtownym wzrostem liczby infekcji od końca kwietnia, który odpowiada za ponad połowę z wszystkich 6713 zarejestrowanych przypadków. Do tej pory było 47 zgonów.

„Wietnam ujawnił nowy typ COVID-19, który łączy cechy dwóch obecnych zmiennych, które po raz pierwszy odkryto w Indiach i Wielkiej Brytanii” – powiedział minister zdrowia Nguyen Than Long w oświadczeniu.

„Nowa alternatywa jest bardzo niebezpieczna” – dodał.

Kraj Azji Południowo-Wschodniej wykrył wcześniej siedem wariantów wirusa: B.1.222, B.1.619, D614G i B.1.1.7 – znane jako wariant brytyjski B.1.351, A.23.1 i B.1.617.2 – wariant.

Gazeta internetowa VnExpress podała, że ​​Long opisał nowy wariant jako mieszankę wariantów indyjskich i brytyjskich.

„Nowy to gatunek indyjski z mutacjami, które pierwotnie należały do ​​wariantu brytyjskiego” – zacytowano wypowiedź Longa, dodając, że wkrótce władze ogłoszą nazwę i szczegółową charakterystykę nowo odkrytego wariantu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zidentyfikowała cztery warianty SARS-CoV-2 o globalnym znaczeniu. Należą do nich warianty, które po raz pierwszy pojawiły się w Indiach, Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii.

Urzędnicy WHO nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz na temat nowej alternatywy, która została zidentyfikowana w Wietnamie.

Zacytowano Longa, mówiącego, że hodowle laboratoryjne nowego wariantu, który jest bardziej zdolny do przenoszenia niż wcześniej znane gatunki, ujawniły, że wirus bardzo szybko się namnażał.

Powiedział, że może to wyjaśniać, dlaczego wiele nowych przypadków pojawiło się w różnych częściach kraju w krótkim czasie.

(Wspólne raportowanie przez Vonga Nguyena; wspólne raportowanie przez Stephanie Nebihai w Genewie i Brianna Hughes Negaywe z Zurychu; Redakcja: William Mallard i Helen Popper)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *