Kiedy zachodzi słońce, w centrum Vancouver pojawia się rój myszy – BC News

Kiedy zachodzi słońce, w centrum Vancouver pojawia się rój myszy – BC News

Gdy zachodzi słońce, na stacji Burrard Skytrain w Vancouver pojawiają się szczury, tworząc pędzącą plamę futra i ogonów.

Dziesiątki z nich, dużych i małych, biegało po parku przed dworcem w centrum miasta, biegając po schodach między nogami nieufnych pasażerów i reporterów.

Niektóre wydają się żerować na siemieniu dla ptaków rozsypanym na ziemi.

Eksperci ds. zwalczania szkodników sugerują, że pełzający wygląd skóry może wynikać z prowincjonalnego zakazu stosowania pewnego rodzaju trutek na szczury, a także z innych czynników, w tym z niezwykle ciepłej zimy w Vancouver.

Ashley Cochrane z firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników z Vancouver, The X-Terminators, powiedziała, że ​​widziała wideo przedstawiające „imprezę” szczurów rozgrywającą się w Art Phillips Park.

„Niestety, zdecydowanie nie jest dobrze widzieć, jak zachowują się tak niegrzecznie… to szok” – powiedział Cochrane.

Powiedziała, że ​​usługi związane z gryzoniami stały się ostatnio większą częścią ich działalności.

„Rozmawiam z wieloma osobami przez telefon i jesteśmy zgodni co do tego, że nigdy wcześniej nie mieliśmy tego problemu, a teraz obserwujemy dużą aktywność” – powiedział Cochrane.

Bill Ruff, specjalista ds. zwalczania szkodników w Advance Pest Control z siedzibą w Surrey, powiedział, że niedawno zareagował na plagę szczurów w bliźniaku w centrum Vancouver.

Ustaw od 30 do 40 pułapek. Jednak w ciągu pół godziny odebrał telefon od agenta z informacją, że słyszeli odgłosy pułapek.

„Wróciłem i w pułapkach było dziewięć myszy… i były wielkości kociaka” – powiedział Roof.

Dodał, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy liczba połączeń telefonicznych dotyczących szczurów wzrosła o 30–40 procent. „Ostatnio było szaleństwo” – powiedział Roof.

W styczniu 2023 r. prowincja zakazała stosowania niektórych rodzajów antykoagulacyjnych rodentycydów, twierdząc, że stanowią one ryzyko dla zwierząt zjadających zatrute gryzonie, takich jak jastrzębie i sowy.

READ  Strajk w ośrodku Harrison Hot Springs: Pracownicy odchodzą z pracy

Rząd stwierdził, że zagrożone mogą być również zwierzęta domowe i dzieci i wykluczono jedynie „niezbędne usługi”, takie jak szpitale i zakłady produkujące żywność.

Ruff powiedział, że zakaz był jedną z głównych przyczyn wzrostu aktywności szczurów w regionie Lower Mainland.

Powiedział, że rząd powinien „dostosować” politykę, zezwalając ludziom na ostrożne stosowanie zakazanego rodentycydu na dotkniętych obszarach.

„Nie rozumiem, dlaczego miałby to być problem, (ale) to niestety nie moja decyzja” – powiedział Ruff.

Jason Page, dyrektor generalny Solutions Pest Control, powiedział, że do wzrostu aktywności gryzoni przyczyniło się wiele czynników, w tym zakaz stosowania trucizn, łagodniejsze temperatury w zimie, które zapewniają lepsze cykle rozrodcze, zwiększona dostępność pożywienia z przydomowych kurników i tarasów restauracji oraz wzmożony rozwój miast .

Page stwierdził, że zakaz trucizn był „dobry”.

„Jednak przy każdym działaniu zawsze pojawia się reakcja. W tym przypadku wyraźną reakcją, którą obserwujemy, wydaje się być 50-procentowy wzrost liczby szczurów i myszy” – stwierdził Page.

Jay McIntyre, kierownik serwisu w Solutions Pest Control, który nadzoruje prace nad gryzoniami w rejonie Greater Vancouver, powiedział, że widział także wideo przedstawiające szczury przed stacją Burrard.

„To nie jest normalne, ale nie jest to niespodzianka” – powiedział McIntyre.

Zajmuje się zwalczaniem szkodników od 1996 r. i powiedział, że jednym z najważniejszych wydarzeń w jego karierze było uwięzienie 65 myszy w jednym domu.

McIntyre powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat jego firma odnotowała „stały wzrost” liczby połączeń związanych ze szczurami o około 50 procent.

Chociaż firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników są pewne wzrostu aktywności gryzoni w Metro Vancouver, większości władz miejskich brakuje dokładnych danych.

Miasta Surrey, Richmond i New Westminster stwierdziły, że nie mają danych na temat połączeń związanych ze szczurami

READ  Mieszkania w Vancouver: Koszt wynajmu mieszkania w lipcu 2023 r

Jednak rzecznik miasta Vancouver powiedział, że w zeszłym roku na miejskiej linii telefonicznej 3-1-1 otrzymano 1174 połączeń w sprawie szczurów w porównaniu do 1141 połączeń w 2022 r.

Kylie Byers jest starszym naukowcem w Pacific Institute of Pathogens, Epidemiology and Society na Simon Fraser University i sama nazywa siebie „badaczką myszy”.

Brak kompleksowego systemu obserwacji szczurów utrudnia biologom zajmującym się dziką przyrodą stwierdzenie, czy populacje szczurów rosną – dodała.

„Rzecz w tym, że nikt tak naprawdę nie wie, a to dlatego, że nie mamy żadnej formy systematycznego miejskiego systemu zgłaszania szczurów i ich obserwacji w mieście” – powiedział Byers.

„Najlepsze, jakie mamy, to jakiś anegdotyczny dowód, czyli wezwanie specjalistów od zwalczania szkodników, ale dane te nie są doskonałe, ponieważ nie każdy zamierza zadzwonić do specjalistów od zwalczania szkodników”.

W 2013 roku Byers dołączył do Vancouver Rat Project, którego celem jest monitorowanie i badanie przemieszczania się szczurów w całym mieście. Jej zespół schwytał kiedyś ponad 700 szczurów w dzielnicy Downtown Eastside.

Powiedziała, że ​​miasta w Kolumbii Brytyjskiej powinny pójść za przykładem prowincji wolnych od szczurów, takich jak Alberta, a także inwestować w programy zwalczania szczurów opracowane inaczej dla każdego miasta w zależności od jego populacji.

„Szczury są częścią naszych miast, a zarządzanie nimi to złożony problem” – stwierdziła.

„Częścią problemu jest to, że traktujemy to jak prosty problem. Jeśli zobaczysz szczura, usuniesz szczura lub zabijesz szczura, to nie zadziała. Musimy myśleć szerzej i traktować to jako złożony problem, aby znaleźć kreatywne, różnorodne rozwiązania.” Aby zarządzać myszami teraz i w przyszłości.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *