Katastrofa lotnicza na Alasce: Pilot zgłosił pożar na pokładzie samolotu przewożącego paliwo

Katastrofa lotnicza na Alasce: Pilot zgłosił pożar na pokładzie samolotu przewożącego paliwo

Anchorage na Alasce –

Jeden z pilotów samolotu przewożącego paliwo zgłosił pożar w samolocie na krótko przed jego rozbiciem i spaleniem pod Fairbanks, w wyniku czego zginęły dwie osoby na pokładzie – poinformował w środę federalny urzędnik ds. lotnictwa.

Clint Johnson, szef regionalnego biura Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu na Alasce, powiedział, że pilot przekazał przez radio informację o sytuacji bojowej wkrótce po starcie. Dodał, że próbowali wrócić na międzynarodowe lotnisko Fairbanks, kiedy stracili kontakt.

Samolot rozbił się około 11 kilometrów od Fairbanks, uderzył w strome wzgórze i zsunął się po nasypie na brzegu rzeki Tanana. Żołnierze stanu Alaska twierdzą, że nie odnaleziono nikogo, kto przeżył.

Samolot wyleciał z Fairbanks tuż przed 10 rano, załadowany 3200 galonami oleju opałowego i leciał do Kobuk, inupickiej wioski liczącej mniej niż 200 mieszkańców, położonej około 480 kilometrów na północny zachód od Fairbanks.

Johnson powiedział, że na pokładzie DC-54 Skymaster, samolotu z czasów II wojny światowej przerobionego na statek towarowy, znajdowało się również około 1200 galonów paliwa lotniczego.

Dostarczanie paliwa do odległych i niedostępnych wiosek na Alasce jest trudne i kosztowne ze względu na ograniczoną sieć dróg stanu. Według Północno-Zachodniego Okręgu Arktycznego w 2022 r. cena paliwa opałowego w Kobuku osiągnie 15,45 dolarów za galon.

Komisja ds. Energii Alaski stwierdziła, że ​​barki zazwyczaj dostarczają paliwo społecznościom przybrzeżnym. Jednak w wioskach, w których nie można pływać barkami lub jest to nieekonomiczne, tankowce będą dostarczać paliwo – ale jest to ograniczone ze względu na lód na morzu lub rzekach, poziom wody lub dostępność oblodzonych dróg.

Samolot zarejestrowany był na Alaska Air Fuel of Wasilla. Wiadomości telefoniczne pozostawione do firmy nie zostały zwrócone.

Nazwiska pilotów nie zostały ujawnione.

READ  Prokuratorzy z Gruzji twierdzą, że wszystkich 16 fałszywych wyborców Trumpa jest przedmiotem śledztwa kryminalnego

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *