Zakaz TikToka: Chiny atakują „logikę bandytów” podczas głosowania w Izbie Reprezentantów

Zakaz TikToka: Chiny atakują „logikę bandytów” podczas głosowania w Izbie Reprezentantów
  • Ze scenariuszem Bernda Debusmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Twórcy TikToka zorganizowali mały protest przed Białym Domem po przyjęciu ustawy przez Izbę.

Chiny zaatakowały ustawę przedstawioną w Kongresie, która może ostatecznie doprowadzić do zakazu TikToka w USA, zarzucając mu „niesprawiedliwe” zachowanie „bandytów”.

Ustawa przyjęta przez Izbę Reprezentantów dałaby spółce dominującej TikTok sześć miesięcy na sprzedaż firmy pod groźbą zakazu korzystania z aplikacji.

Nadal czeka go ciężka walka w Senacie, ale prezydent Joe Biden twierdzi, że podpisze ją, jeśli Kongres ją zatwierdzi.

Pekin zobowiązał się do podjęcia „niezbędnych środków” w celu ochrony swoich interesów.

TikTok jest własnością chińskiej firmy ByteDance, spółki z siedzibą w Pekinie, zarejestrowanej na Kajmanach.

Amerykańscy prawodawcy wyrazili zaniepokojenie aplikacją, twierdząc, że dane Amerykanów, które potencjalnie znajdują się w chińskich rękach, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Właściciele TikToka odrzucili te oskarżenia.

W środę, co było rzadkim przejawem dwupartyjności, Izba przeważającą większością głosów głosowała za przyjęciem ustawy – za przyjęciem proponowanej ustawy głosowało 352 przedstawicieli, a 65 było przeciw.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że głosowanie nad ustawą „jest sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji i sprawiedliwości”.

„Kiedy ktoś widzi coś dobrego w posiadaniu kogoś innego i próbuje to przywłaszczyć sobie, jest to absolutna logika bandytów” – dodał Wang.

Inny chiński urzędnik, rzecznik Ministerstwa Handlu He Yadong, powiedział, że Chiny „podejmą wszelkie niezbędne środki w celu ochrony swoich uzasadnionych praw i interesów”.

Tymczasem były sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział w czwartek, że tworzy zespół inwestorów, który złoży ofertę na TikTok. „To świetna praca” – powiedział CNBC.

To, czy dostanie taką szansę, zależeć będzie od przyjęcia ustawy przez Kongres i nie jest jasne, czy uzyska ona wystarczające poparcie w Senacie.

Republikanin Donald Trump powiedział, że obecnie sprzeciwia się zakazowi, po tym jak wcześniej go wspierał.

Po przyjęciu przez Izbę Reprezentantów dyrektor generalny TikTok, Xu Ziqiu, powiedział, że ustawa „wyciągnie miliardy dolarów z kieszeni twórców i małych firm”.

„To także narazi na ryzyko ponad 300 000 amerykańskich miejsc pracy i zabierze Ci TikTok” – powiedział Chiu w filmie opublikowanym na TikTok i X, wcześniej znanym jako Twitter.

W środę kilku „twórców” TikToka powiedziało BBC, że obawiają się o swoje źródła utrzymania i firmy, jeśli ustawa wejdzie w życie.

„Kupuję przedmioty od małych firm i wyświetlam je na mojej platformie i pracuję nad tym, aby były lepsze” – powiedziała Ophelia Nichols, twórczyni z Alabamy, która ma ponad 12 milionów obserwujących na platformie. „To małe firmy ucierpią… musisz się o to martwić”.

Chiu z TikToka nawoływał także swoich użytkowników, aby sprzeciwili się głosowaniu i zwrócili się do prawodawców – co doprowadziło już do zalewu niektórych członków Kongresu telefonami od wściekłych wyborców.

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Co młodzi Amerykanie myślą o zakazie TikToka?

Takie podejście rozgniewało amerykańskich prawodawców. Jeden ze sponsorów ustawy, republikanin z Teksasu Chip Roy, powiedział BBC w wywiadzie, że jego zdaniem TikTok „strzelił sobie w stopę” swoimi wysiłkami lobbującymi.

„[That is] „Pokazują, że chcą wykorzystać moc swojej technologii, aby przekonać ludzi do swojego punktu widzenia i poinformować ich o swoim punkcie widzenia” – powiedział, dodając, że wysiłek sprowadza się do „propagandowego punktu widzenia, jaki widzimy w TikToku”.

TikTok jest zakazany w Chinach, podobnie jak inne platformy mediów społecznościowych.

Zamiast tego chińscy użytkownicy korzystają z podobnej aplikacji Douyin, która jest dostępna tylko w Chinach i jest monitorowana i cenzurowana przez rząd.

READ  Joe Biden obiecuje, że jak najszybciej odwiedzi Hawaje

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *