Kancelarie prawnicze w Hongkongu zmniejszają powierzchnię biurową, co stanowi nowy cios w centrum biznesowe

Kancelarie prawnicze w Hongkongu zmniejszają powierzchnię biurową, co stanowi nowy cios w centrum biznesowe

(Bloomberg) – Największe firmy prawnicze w Hongkongu spieszą się z redukcją powierzchni biurowej w najlepszych lokalizacjach, ponieważ w obliczu pogorszenia koniunktury gospodarczej borykają się z niedoborem fuzji, przejęć i pierwszych ofert publicznych.

Według osób zaznajomionych ze sprawą, które poprosiły o anonimowość, ponieważ nie były upoważnione do wypowiadania się publicznie, Deacons, najstarsza kancelaria prawnicza w mieście, wycina jedno piętro Alexandra House, prestiżowego biurowca w centralnej dzielnicy biznesowej Hongkongu. Podłoga zostanie wystawiona na rynek pod koniec roku – powiedziała jedna z osób.

DLA Piper, jedna z największych kancelarii prawnych na świecie, zmniejszyła swoją powierzchnię biurową na Exchange Square – także w Central – o około 465 metrów kwadratowych – powiedziała jedna z osób. Inni kluczowi doradcy prawni, w tym Clyde & Co., dodali te osoby. i MinterEllison również planują zmniejszenie powierzchni do wynajęcia.

Hong Kong Land Holdings Limited, oddział Jardine Matheson Group Holdings Limited zajmujący się nieruchomościami, zarządzający Alexandra House i Exchange Square, stwierdził, że budynki w centrum miasta należą do najczęściej obleganych nieruchomości w Hongkongu, a większość najemców, których umowy najmu wygasły w 2023 r., odnowiły umowy na te same powierzchnie.Podłoga. Spółka nie chciała komentować planów kancelarii.

Rzecznik DLA Piper powiedział, że chociaż warunki finansowe i rynkowe odegrały rolę w decyzji firmy o zmniejszeniu powierzchni biurowej, firma wzięła również pod uwagę inne czynniki, w tym globalną politykę elastycznego czasu pracy oraz plan zbliżenia swoich pracowników w Hongkongu Kong, aby ułatwić współpracę. Diakoni nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Sun Hung Kai Properties Ltd., która jest współwłaścicielem Central Plaza, w którym mieści się biuro Clyde & Co., oraz Hopewell Holdings Ltd., właściciel MinterEllison, nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Cięcia powierzchni uwydatniają problem spowolnienia gospodarczego w Hongkongu, w którym w ubiegłym roku referencyjny indeks giełdowy Hang Seng spadł o 14%, co należy do największych spadków na świecie. Pieniądze zebrane w ramach pierwszych ofert publicznych są najmniejsze od czasu pęknięcia bańki internetowej. Globalni inwestorzy są coraz bardziej ostrożni w stosunku do Chin – największego źródła biznesu dla branży usług finansowych w mieście – w obliczu rosnących napięć ze Stanami Zjednoczonymi i jednego z najgorszych kryzysów na krajowym rynku nieruchomości od dziesięcioleci, który doprowadził do niewypłacalności głównych deweloperów ich długi.

READ  Ogromne eksplozje mogą być widoczne na Słońcu podczas całkowitego zaćmienia Słońca 8 kwietnia

Szersze naciski

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach rozprzestrzenia się po całym Hongkongu, a miasto również stoi przed wyzwaniami związanymi z wysokimi kosztami pożyczek. Do ciosu przyczynia się odpływ emigrantów i lokalnych specjalistów, częściowo spowodowany obawami dotyczącymi zaostrzenia uścisku Pekinu. Terytorium Chin zostało nazwane w chińskich mediach społecznościowych „ruinami międzynarodowego centrum finansowego”, chociaż lokalni urzędnicy odrzucają tę etykietę.

Podobnie jak bankierzy inwestycyjni i zarządzający funduszami private equity, prawnicy handlowi w Hongkongu są jednymi z najbardziej dotkniętych kryzysem gospodarczym.

Linklaters LLP zwolniło w zeszłym roku 30 prawników ze swoich biur w całych Chinach, powołując się na „przedłużające się pogorszenie koniunktury na chińskim rynku”. Winston & Strawn LLP zamknęła w tym roku swoje biuro w Hongkongu, pozostawiając Szanghaj jako jedyną siedzibę główną w Azji. Firma podała, że ​​podjęła decyzję po analizie zmieniających się potrzeb klientów i rynku prawnego w Hongkongu, podaje Global Legal Post.

Kancelarie prawnicze w Hongkongu również borykają się z konkurencją ze strony Singapuru, konkurencyjnego centrum finansowego. Jest to ważne źródło dochodów z wynajmu dla właścicieli nieruchomości komercyjnych w Hongkongu. Według CBRE Group Inc, przy wskaźniku pustostanów, który w 2023 r. osiągnie historycznie wysoki poziom wynoszący ponad 16%, oczekuje się, że czynsze za biura spadną w tym roku aż o 10%.

–Z pomocą Crystal Shea.

©2024 Bloomberg L.P

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *