Jurij Gagarin przeżył historyczne życie. Dlatego jego śmierć jest tajemnicą

Jurij Gagarin przeżył historyczne życie.  Dlatego jego śmierć jest tajemnicą

Jurij Gagarin, któremu wydano zakaz lotów kosmicznych po tym, jak został pierwszym człowiekiem w kosmosie, zmarł podczas rutynowego lotu szkoleniowego w wieku 34 lat.

Treść artykułu

Tego dnia, 12 kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin wystartował w przestrzeń kosmiczną i historię jako pierwszy człowiek, który okrążył naszą planetę. Jednak ponad 60 lat później jego śmierć pozostaje nieco tajemnicza.

Wystrzelając z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w ZSRR, Gagarin osiągnął wysokość około 325 kilometrów podczas jednej orbity, która trwała niecałe dwie godziny, po czym wylądował – oczywiście, ale nadal w Związku Radzieckim – na oczach młodej dziewczyny i jej babci. Byli przerażeni.

Reklama 2

Treść artykułu

Treść artykułu

Misja była ciosem dla Stanów Zjednoczonych, które w wyścigu kosmicznym pozostawały daleko w tyle. Sowieci wyprzedzili ich w przestrzeń kosmiczną z pierwszym satelitą, a także umieścili w kosmosie pierwszą kobietę i odbyli pierwszy spacer kosmiczny, zanim Ameryka zdążyła ich wyprzedzić i dokonać pierwszego załogowego lądowania na Księżycu.

Jurij Gagarin
To zdjęcie z czerwca 1960 roku przedstawia Rosjanina Jurija Gagarina, pierwszego człowieka w kosmosie, z żoną Walentiną i córką Jeleną na plaży w Glasmie. Zdjęcie zrobione przez – /Obrazy AFP/Getty

Gagarin został powitany jak bohater, ale później zakazano mu ponownego lotu w przestrzeń kosmiczną, ponieważ sowieccy przywódcy nie chcieli, aby bohater narodowy zginął podczas przyszłej misji. Jednak niecałe siedem lat później, gdy miał zaledwie 34 lata, kosmonauta zginął podczas rutynowego lotu szkolnego swoim MiG-15 w pobliżu lotniska Czkałowskiego pod Moskwą.

Kilka lat temu w wieku 89 lat zmarł inny kosmonauta Władimir Aksyonow. Rozmawiał z Agence France-Presse O wydarzeniach z 27 marca 1968 roku, kiedy on też miał lecieć.

READ  Dlaczego James Cameron odrzucił galaktyczną bitwę kosmiczną w sequelu

„Juri i ja konsultowaliśmy się z tymi samymi lekarzami i słuchaliśmy tych samych prognoz pogody; mój start zaplanowano godzinę po jego” – wspomina emerytowany astronauta.

Jednak lot Aksjonowa został odwołany, a później tego ranka Gagarin i jego asystent Władimir Sieriogin nie odpowiadali już na wezwania radiowe. Kilka godzin później załoga helikoptera poszukująca samolotu poinformowała, że ​​znalazła części wraku 65 kilometrów od lotniska.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Jurij Gagarin
Włoska gwiazda filmowa Gina Lollobrigida całuje radzieckiego kosmonautę Jurija Gagarina w 1961 r., kiedy jako pierwszy człowiek okrążył Ziemię. Zdjęcie z biuletynu /KRT

Następnego dnia odnaleziono ciało Gagarina. To był szok dla narodu, który ogłosił narodowy dzień żałoby po astronautze, po raz pierwszy w historii honor ten został przyznany osobie niebędącej głową państwa.

Według oficjalnego protokołu zdarzenia, samolot został zmuszony do wykonania nagłego manewru w związku z „zmianą sytuacji w powietrzu”, co doprowadziło do katastrofy.

Ale historyk radzieckiego przemysłu kosmicznego Aleksander Głuszko powiedział AFP: „Oficjalny raport komisji, który składał się z 29 tomów, nigdy nie został opublikowany. Skłoniło to kolegów i ekspertów do rozpoczęcia własnych badań.

To oczywiście dało początek plotkom, m.in. o tym, że Gagarin został zamordowany przez KGB; Że był pijany. Albo został porwany przez kosmitów. W 2011 roku, w 50. rocznicę jego lotu kosmicznego, w nowo odtajnionych dokumentach stwierdzono, że Gagarin lub Siergiin wykonali ostry manewr, aby albo ominąć balon meteorologiczny, albo uniknąć „przekroczenia górnej granicy pierwszej warstwy zachmurzenia”, co spowodowało samolot w przestrzeń kosmiczną. „Nadkrytyczny system lotu i jego przeciągnięcie w skomplikowanych warunkach pogodowych”.

READ  Teleskop Hubble'a widzi galaktykę spiralną tańczącą w konstelacji Dorado (zdjęcie)

Reklama 4

Treść artykułu

Następnie istnieje teoria drugiego poziomu. Kosmonauta Aleksiej Leonow, członek komisji badającej śmierć Gagarina, prowadził tego dnia treningi spadochronowe i usłyszał w oddali „dwie głośne eksplozje”. Uważano, że inny samolot przeleciał w odległości 10–20 metrów od samolotu Gagarina, przekraczając barierę dźwięku, i że powstałe turbulencje spowodowały, że MiG wymknął się spod kontroli. Pierwszym dźwiękiem, jaki usłyszał, był samolot przełamujący barierę dźwięku; Drugim był wypadek.

Redakcja zaleca

W 2017 roku 83-letni Leonow powiedział państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti: „Widziałem odtajniony dokument ze śledztwa, który to potwierdza”. Dodał, że władze zatajały prawdę, aby chronić pilota drugiego samolotu, który odmówił podania swojego nazwiska, określając go jako „bardzo sławnego”, a obecnie „starego i chorego”.

Doszedł do wniosku: „To już nie jest tajemnica: to kwestia zaniedbania i naruszenia przepisów lotniczych”. Leonow zmarł rok później, w 2019 roku. Tajemnica ery kosmicznej trwa.

Treść artykułu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *