Jak wieloryby wydają pieśni? Naukowcy są przekonani, że rozwiązali zagadkę

Jak wieloryby wydają pieśni?  Naukowcy są przekonani, że rozwiązali zagadkę

Humbak – gatunek wieloryba fiszbinowego – w pobliżu Wyspy Beringa, położonej u wybrzeży Półwyspu Kamczatka na Morzu Beringa

Naukowcy twierdzą, że wymyślili sposób na wytworzenie zapadających w pamięć pieśni śpiewanych przez wieloryby.

Odkrycie pokazuje, że humbaki i inne wieloryby fiszbinowe Wieloryby Opracowali wyspecjalizowaną „skrzynię głosową”, która umożliwia im śpiewanie pod wodą BBC wspomniany.

Po raz pierwszy opublikowany w czasopiśmie NaturaOdkrycie ujawniło również, dlaczego hałas, który wytwarzamy w oceanie, jest tak irytujący dla oceanicznych gigantów.

znalazłem to wieloryb Piosenka ograniczona jest do wąskiej częstotliwości, która nakłada się na hałas wytwarzany przez statki.

„Dźwięk jest niezwykle ważny dla ich przetrwania, ponieważ tylko w ten sposób mogą znaleźć siebie nawzajem i połączyć się w parę w oceanie” – wyjaśnił profesor Koen Elemans z Uniwersytetu Południowej Danii, który kierował badaniem.

„[These are some] Jeden z najbardziej tajemniczych zwierzęta „Należą do największych zwierząt, są inteligentne i bardzo towarzyskie” – powiedział BBC News.

Wieloryby fiszbinowe są uważane za jedno z największych zwierząt na świecie. Jest to grupa 14 gatunków, w tym płetwal błękitny, humbak, wieloryb biskajski, płetwal karłowaty i wieloryb szary. Zamiast zębów zwierzęta mają talerze zwane fiszbinami, za pomocą których przesiewają z wody ogromne kęsy małych stworzeń.

Aby uzyskać swoje odkrycia, przeprowadzili eksperymenty z użyciem krtani, czyli „skrzynek głosowych”, które zostały ostrożnie wyjęte z tusz trzech wyrzuconych na brzeg wielorybów – karłowatego, humbaka i sejwala. Następnie wdmuchnęli powietrze przez masywne konstrukcje, aby wytworzyć dźwięk.

U ludzi nasz głos pochodzi z wibracji, gdy powietrze przepływa przez struktury zwane fałdami głosowymi w gardle. Zamiast tego wieloryby fiszbinowe mają duże ciało w kształcie litery U z warstwą tłuszczu w górnej części gardła.

Ta anatomia głosu pozwala zwierzętom śpiewać dzięki recyrkulacji powietrza i zapobiega wdychaniu wody.

READ  Kanadyjska Agencja Kosmiczna: Laboratorium w Ottawie zostaje zamknięte po ponad pięciu dekadach działalności

Naukowcy stworzyli transkrypcje dźwięków za pomocą komputerów, które wykazały, że śpiew wieloryba fiszbinowego ogranicza się do wąskiej częstotliwości, która pokrywa się z hałasem wytwarzanym przez statki towarowe.

„Nie mogą po prostu zdecydować się na głośniejsze śpiewanie, aby uniknąć hałasu, jaki wytwarzamy w oceanie” – wyjaśnił profesor Ellimans.

Jego badanie wykazało, jak hałas oceanu może uniemożliwiać wielorybom komunikację na duże odległości, a wiedza ta może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony humbaków, płetwali błękitnych i innych zagrożonych gigantów morskich.

Ekspert ds. komunikacji wielorybów, dr Kate Stafford z Oregon State University, określiła badanie jako „przełomowe”.

„Wytwarzanie i odbiór dźwięku to najważniejszy zmysł ssaków morskich, zatem każde badanie wyjaśniające, w jaki sposób powstają dźwięki, może posunąć tę dziedzinę do przodu” – stwierdziła.

Doktor Ellen Garland z Jednostki Badań nad Ssakami Morskimi na Uniwersytecie w St Andrews powiedziała: „Zawsze zastanawiałam się, w jaki sposób wieloryby fiszbinowe – zwłaszcza humbaki, na których skupiają się moje badania – wytwarzają tak różnorodne dźwięki”.

„Badanie dużych wielorybów jest w najlepszym momencie niezwykle trudne, ale próba odkrycia, jak wydają dźwięki, gdy nawet nie można ich zobaczyć pod wodą podczas wokalizacji, stanowi dodatkowy poziom trudności, dlatego badacze wykazali się dużą kreatywnością”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *