Izrael odpowie na irański atak: Dowódca Wojskowy

Izrael odpowie na irański atak: Dowódca Wojskowy

Szef sztabu izraelskiej armii powiedział w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak rakietowy w weekend, ale nie wyjaśnił od razu, kiedy i w jaki sposób.

Generał porucznik Herzi Halevy powiedział, że Izrael wciąż analizuje swoje kroki, ale stwierdził, że irański atak rakietami i ofensywnymi dronami „spotka się z odpowiedzią”. Halevy przemawiał podczas wizyty w bazie lotniczej Nevatim, która według Izraela została lekko uszkodzona w wyniku irańskiego ataku.

Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z wyższymi urzędnikami, aby omówić możliwą reakcję na irański atak, który obejmował setki dronów, rakiet balistycznych i rakietowych.

Światowi przywódcy wzywają Izrael, aby nie reagował.

Sobotni irański atak był pierwszym razem, gdy Iran przeprowadził bezpośredni atak militarny na Izrael, pomimo dziesięcioleci wrogości trwającej od rewolucji islamskiej w 1979 r. Do ataku doszło niecałe dwa tygodnie po podejrzeniu izraelskiego nalotu na Syrię, w wyniku którego zginęło dwóch irańskich generałów zginął w budynku konsulatu Iranu.

Armia izraelska twierdzi, że 99% dronów i rakiet wystrzelonych przez Iran zostało przechwyconych przy pomocy innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Pomimo zgłaszanych zastrzeżeń Iran określił atak jako sukces.

W Waszyngtonie rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby odmówił podania informacji, czy Stany Zjednoczone zostały poinformowane lub czy spodziewano się, że zostaną poinformowane o jakichkolwiek izraelskich planach reakcji. „Pozwolimy Izraelczykom o tym porozmawiać” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek.

„Nie jesteśmy zaangażowani w proces decyzyjny dotyczący potencjalnej reakcji” – powiedział Kirby.

Izrael i Iran znajdowały się na kursie kolizyjnym przez całą wojnę, którą Izrael rozpoczął sześć miesięcy temu przeciwko bojownikom Hamasu w Strefie Gazy. Wojna wybuchła po tym, jak Hamas i Islamski Dżihad, dwie grupy zbrojne wspierane przez Iran, przeprowadziły 7 października niszczycielski atak transgraniczny, w wyniku którego zginęło 1200 osób w Izraelu, a porwano 250 innych osób.

READ  Chorwacka policja identyfikuje kobietę z amnezją

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *