Izrael nasila swoje ostrzeżenie skierowane do Libanu w miarę eskalacji transgranicznych działań wojennych

Izrael nasila swoje ostrzeżenie skierowane do Libanu w miarę eskalacji transgranicznych działań wojennych

JEROZOLIMA (Reuters) – (Historia opublikowana 12 listopada została poprawiona, aby w paragrafie 10 potwierdzić liczbę wysiedlonych Izraelczyków z 250 000 do 200 000).

Izrael oświadczył, że przygotowuje się do wprowadzenia spokoju na froncie libańskim w związku z eskalacją działań wojennych w niedzielę, kiedy Hezbollah ranił ludność cywilną w transgranicznym ataku rakietowym, a miejsca bombardowań izraelskich sił powietrznych powiązane z grupą wspieraną przez Iran.

Główny rzecznik IDF, admirał Daniel Hagari, określił Hezbollah jako „obrońcę Hamasu i ISIS”, odnosząc się do palestyńskiej frakcji islamistycznej, której transgraniczna ofensywa przeciwko Izraelowi 7 października wywołała wyniszczającą wojnę w Gazie.

Hezbollah, którego arsenał rakietowy jest powszechnie uważany za znacznie większy niż Hamas, w ramach solidarności z Palestyńczykami przeprowadza stosunkowo ograniczone ataki. Sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah określił w sobotę front izraelski jako „aktywny”.

Jednak ponieważ co najmniej 70 bojowników tej grupy oraz wielu libańskich cywilów zginęło w izraelskich kontratakach, taktyka Hezbollahu rozszerzyła się o rakiety zawierające głowice bojowe o masie od 300 do 500 kilogramów oraz drony samobójcze.

W niedzielę Hezbollah przyznał się do ataku rakietowego, w wyniku którego według Izraela rannych zostało co najmniej dwóch pracowników przedsiębiorstwa energetycznego wysłanych w celu naprawy w społeczności przygranicznej.

Armia podała, że ​​w ataku moździerzowym rannych zostało siedmiu izraelskich żołnierzy. Pocisk uruchomił syreny w pobliżu izraelskiego nadmorskiego miasta Hajfa, 27 kilometrów od granicy z Libanem, ale nie spowodował żadnych ofiar. Do wystrzelenia przyznało się libańskie skrzydło ruchu Hamasu.

Dym unoszący się nad izraelsko-libańską granicą w północnym Izraelu, 12 listopada 2023 r. Zdjęcie: Evelyn Hochstein/Reuters. Uzyskanie praw licencyjnych

Izrael oświadczył, że w odpowiedzi jego siły powietrzne i artyleria zbombardowały Hezbollah i inne cele w Libanie, twierdząc, że obarcza tę grupę i rząd Bejrutu odpowiedzialnością za wszelkie działania wojenne.

Hajari powiedział: „Armia izraelska koncentruje się na Strefie Gazy, ale na północy jesteśmy w bardzo wysokim stanie gotowości”. Dodał: „Obywatele Libanu poniosą koszty tej lekkomyślności i decyzji Hezbollahu o byciu obrońcą Hamasu i ISIS”.

READ  Australijska liczba COVID osiąga szczyt, ponieważ epidemia Omicron nadwyręża lokalną politykę

„Armia izraelska ma plany operacyjne mające na celu zmianę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na północy” – powiedział na telewizyjnej konferencji prasowej. „Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa nie pozostanie tam, gdzie mieszkańcy północy nie będą czuć się bezpiecznie, wracając do swoich domów”.

Według danych przekazanych agencji Reuters przez urzędników rządowych, mieszkańcy wiosek i miasteczek na granicy libańskiej zostali ewakuowani na południe, mimo że przygraniczne społeczności w Gazie, które zostały uderzone przez Hamas, doprowadziły do ​​wewnętrznego przesiedlenia około 200 000 Izraelczyków. Wielu Libańczyków z południa również uciekło na północ w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że zaapelował do Iranu, który wspiera Hamas i Hezbollah, o interwencję.

W wywiadzie dla Fareeda Zakarii Guterres powiedział, że poprosił Iran, aby „powiedział Hezbollahowi: Nie można stworzyć sytuacji, w której Liban będzie całkowicie pogrążony w tym konflikcie”, ponieważ gdyby Hezbollah przeprowadził atak na Izrael na dużą skalę, mogłoby to stworzyć to nie sądzę. „Nie wiem, jaki to będzie miało wpływ, ale jednego jestem pewien, a mianowicie tego, że Liban nie będzie w stanie przetrwać”.

Zapytany, czy Iran zareagował, odpowiedział: „Nie wiem. Zawsze twierdzili, że nie mają nic wspólnego z tym, co się dzieje, ale publicznie mówią, że istnieje ryzyko przedłużenia tego konfliktu. Zawsze jest to bardzo niejednoznaczne. ” Stanowisko Iranu.”

(Reportaż: Mayan Lobel; przygotowanie: Mohammed do biuletynu arabskiego) Redakcja: Crispian Palmer i Giles Elgood

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *